Warning: DOMDocument::xinclude(): I/O warning : failed to load external entity "/storage/www/vhosts/frontend/magazin2016-web/data/articles/annotations/890897.xml" in /storage/www/vhosts/frontend/magazin2016-web/src/engine/classes.php5 on line 659

Warning: DOMDocument::xinclude(): could not load /storage/www/vhosts/frontend/magazin2016-web/data/articles/annotations/890897.xml, and no fallback was found in /storage/www/vhosts/frontend/magazin2016-web/src/engine/classes.php5 on line 659
VIDEO: Stratené mestá na dne oceánov | Magazín.sk
 

ATLAS.SK: Štvrtok, 17.8.2017
meniny má Milica
   

VIDEO: Stratené mestá na dne oceánov

12.7.2010 | Spektrum

Na dne morí a oceánov sa okrem vrakov lodí nachádzajú aj rôzne pozostatky starovekých miest. Pre niektorých ľudí sú tu len prírodné podmorské útvary, no sú aj takí, ktorí v nich vidia pozostatky dávno stratených civilizácií, a veria, že dejiny sa budú časom prepisovať.

Čo sa skrýva pri ostrovoch Bimini?

Rok 1968, kedy sa vo svete nezabudnuteľne menili ľudské dejiny, je historický aj pre podmorskú archeológiu. V práve 2. septembra 1968 objavuje americký vedec dr. Manson Valentine z Múzea vedy v Miami na Floride pri pobreží ostrova Severné Bimini pravidelné kamenné útvary.

Mohlo sa týmto objavom vyplniť proroctvo spiaceho proroka Edgara Cayceho, ktorý ešte o tridsať rokov skôr predpovedal, že práve neďaleko ostrovov Bimini sa nájdu ruiny chrámu, ktoré boli súčasťou bájnej Atlantídy?

Samozrejme, že pre niektorých nadšencov to bol jasný dôkaz, že Atlantída nie je vymyslená. A tak sa podmorské útvary pri pobreží ostrovov Bimini začínajú skúmať podmorskými archeológmi. Najznámejšia zo všetkých je však len pravidelná kamenná štruktúra, ktorá pripomína veľký múr, či obrovský chodník. Útvar dostal názov Bimini Road, a stal sa známym po celom svete.

S fantastickým tvrdením však o pár rokov prichádza  prezident Egyptologickej spoločnosti v Miami Aaron du Val. Ten totiž hovorí, že okrem Bimini Road sa na dne oceánu nachádzajú aj kamenné stĺpy, ba dokonca pyramídy, čiže musí ísť o ruiny dávno strateného mesta. Iní podmorskí archeológovia však hovoria, že nič podobné sa tam nenašlo. Potvrdilo to aj NASA, ktoré túto oblasť podrobne preskúmalo v roku 1986 kedy pátrala po častiach zničeného raketoplánu Challanger.

Čomu teda veriť, je otázne, no výskum Aarona du Vala pokračuje ďalej. Zatiaľ však nikto s určitosťou nevie potvrdiť, či je Bimini Road, ktorého vek sa odhaduje na 4 tisíc aj 14 tisíc rokov, len prírodný útvar alebo dielo vytvorené ľuďmi. Výskum pri pobreží ostrovov Bimini pokračuje ďalej, a čas ukáže čo tu oceán vlastne skrýva.

Čo sa skrýva pri pobreží Japonska?
Podmorská archeológia dostane v roku 1986 ďalšieho chrobáka do hlavy, pretože práve tento rok objaví potápač Kihachiro Aratake pri pobreží Japonska asi 30 metrov pod hladinou pravidelnú kamennú štruktúru. A nie hocijakú – sú tu dlhé ulice, veľké schodiská, či objekty pripomínajúce staroveké budovy. Časom dostanú tieto útvary pomenovanie Yonaguni.

Onedlho tu začne robiť výskum tím vedcov pod vedením profesora Masaaki Kimura. A fantastické objavy pokračujú ďalej. Profesor Kimura totiž objavuje aj veľkú pyramídu, ktorej vrchná časť je tvorená veľkými terasami a schodišťami.

Tím vedcov okolo profesora Kimura preto pochybuje, že to sú prírodné útvary, práve naopak, hovoria o starej kultúre pochádzajúcej z ázijského kontinentu. Umelo vytvorené objekty sú dokonca podľa odhadov staré až 10 tisíc rokov! Práve vtedy malo byť toto „mesto“ nad hladinou.

S tým však nesúhlasí americký geológ dr. Robert Schoch, ktorý v Yonaguni robí výskum už 13 rokov. On totiž hovorí, že podmorská štruktúra Yonaguni je dielom prírody nie ľudí. Aj keď pripúšťa, že tento prírodný útvar si časom ľudia žijúci v staroveku prispôsobili, aby ho mohli používať vo svoj prospech. Na to poukazujú aj fakty - na podmorských štruktúrach sa totiž našli rôzne rytiny, otesané bloky, ale aj nástroje, ktoré jednoznačne patrili ľuďom.

Čo sa skrýva pri pobreží Egypta?
Dejiny podmorskej archeológie však zmenil aj objav v zálive pri meste Alexandria v Egypte. V roku 1998 objavil francúzsky archeológ Frank Goddie so svojím tímom ruiny potopeného starovekého mesta.

Toto však s určitosťou nie je len výkrik do tmy, pretože okrem ruín sa tu našlo niekoľko potopených sôch, ktoré sú jednoznačne len dielom ľudských rúk. Frank Goddie ruiny považuje za pozostatky po slávnom paláci egyptskej kráľovnej Kleopatry. Svedčí o tom aj štyristokilogramová socha sfingy, ktorú z dna oceánu sami vytiahli. Má to byť jedna z dvoch sfíng, ktoré „strážili“ vstup do chrámu.

Neskôr archeologický tím našiel aj sochu egyptskej bohyne Izis, ktorá v minulosti patrili k súčasti kráľovského paláca. Podľa archeológov sa jedná o fantastické objavy, a preto tu kvôli rozsiahlosti kamenných ruín plánujú v budúcnosti zriadiť podmorský archeologický park. Ak sa tento plán naozaj zrealizuje, bude mať Egypt pre turistov ďalšie historické lákadlo.

Moria a oceány toho nepochybne skrývajú ešte podstatne viac. Podmorská archeológia preto zažíva svoju zlatú éru, aj vďaka technike, ktorú môže pod vodou naplno využívať. Môžeme sa teda tešiť, aké iné objavy prinesie ďalší podmorský výskum.

Autor: Recber

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Mladý muž príde do pekárne a pýta sa:
"Slečna, koľko u vás stojí biely chlieb?"
"Určite nie viac ako týždeň."

 
Virtuálny barKáva Fiery Káva Fiery
  • 6 klinčekov
  • pol tyčinky škorice
  • citrónová a pomarančová kôra
  • 1dl rumu
  • 1dl koňaku
  • kryštálový cukor
  • 4dl horúcej čiernej kávy
 
Hra na dnes