ATLAS.SK: Nedeľa, 20.8.2017
meniny má Anabela
   

VIDEO: Najhlbší bazén sveta. Pozrite sa na dno!

18.7.2012 | Spektrum

Bazén s menom Nemo 33 je ako splnený chlapčenský sen. Predstavte si 34,5 metra hlboký vodný labyrint s rebríkmi, tunelmi a dekorovanými jaskyňami či podvodnými oknami, kde sa môžete túlať, koľko vám len srdce ráči (respektíve koľko vám vydržia zásoby kyslíku). 

Nemo 33 je ojedinelý architektonický projekt, ktorý sa zrodil v hlave nadšeného belgického  potápača Johna Beernaertsa. Človek, čo strávil 20 rokov života objavovaním sveta pod hladinou, najviac porozumel tomu, čo si nadšenci amatérskeho i profesionálneho potápania predstavujú pod pojmom „dobré miesto na ponor.“  Perfekcionista Beernaerts strávil 7 rokov navrhovaním, testovaním a vylepšovaním 21 rozličných verzií svojho nápadu, až kým bol s konceptom bazéna úplne spokojný. 

Eko nápad
Nemo 33 prvý raz otvorili pre verejnosť v roku 2004 v Bruseli. Odvtedy sa stal a ešte stále je populárnou cieľovou stanicou turistov z celého sveta. Teplota v bazéne je o trochu vyššia ako býva zvykom – príjemných 30 stupňov Celzia, a keď sa nechtiac napijete, neprekvapí vás nechutná pachuť chlóru. Nádrž je totiž naplnená 2,5 miliónmi litrov nechlórovanej, filtrovanej pitnej vody, ktorá je pumpovaná dovnútra z neďalekých kúpeľov a sústavne ohrievaná s využitím solárnych panelov. Pri konštruovaní Nema 33 sa dosť zohľadňovala ekologická stránka, takže bazén dnes spotrebuje na chod a údržbu až o polovicu menej energie ako je priemer pre iné vnútorné bazény.

Nudiť sa tam dole nebudete!
Pýtate sa, čo už len môže byť zaujímavé na potápaní, keď to okolo vás „nežije“ bujnou morskou faunou a flórou? Pozor, Nemo33 nie je žiaden vykachličkovaný sterilný priestor. Ktorýmkoľvek smerom sa vydáte, všade vás prekvapia unikátne výjavy. Na jednej strane je bazén velikánskymi oknami spojený s reštauráciou, takže sa na chvíľu cítite ako rybky v akváriu, ktoré si prezerajú zvedaví štamgasti. Potom objavíte jaskyne, dekorované ako z románov Julesa Verneho či imitujúce prostredie reálnych jaskýň s krasovými ozdobami.

V približne 10-metrovej hĺbke nájdu návštevníci tunel a po jeho stranách dva vývody, do ktorých možno vplávať, keď sa potrebujú nadýchať vzduchu. Ten je do priestoru vtláčaný systémom trúbok. Po načerpaní síl môžu pokračovať až celkom dolu. Z dna bazéna sa dá hore dostať aj po rebríku, ak má začiatočník strach, že by mohol vyplávať príliš rýchlo.

Tip: Chcete vidieť viac? Kliknite si na priložené video

Autor: Mike

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme
Čo si pamätáte z matematiky?
Otestovalo sa 52568 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ide Japonec do krčmy a hovorí: čin čon chang chun kofola
Krčmárka mu odpovie: 2 litre v plastovej fľaši čoho?

 
Virtuálny barBrandy Sour Brandy Sour
  • 6 cl brandy
  • 3 cl citrónovej šťavy
  • 1/2 lyžičky cukru
  • koktailová čerešňa a pomaranč na ozdobenie
 
Hra na dnes