ATLAS.SK: Štvrtok, 17.8.2017
meniny má Milica
   

TOP5: Najbrutálnejšie útoky žraloka (VIDEO)

5.2.2010 | Spektrum

Určite ste už počuli, že pravdepodobnosť útoku žraloka je prakticky nulová. Ale prečo trochu nepodporiť paranoju?

Správnym Slovákom síce útoky žraloka nehrozia (v Zemplínskej Šírave zatiaľ nič podobné nespozorovali), ale predsa len niektorí z nás cestujú a týchto zvierat sa boja. Tak ich v tom podporme.

Prvý zaznamenaný útok žraloka sa odohral ešte v roku 1749. Námorník z britskej obchodnej lode si plával v prístave v kubánskej Havane, kým loď kotvila v prístave. Žralok ho najprv pohhrýzol a potom sa k nemu vrátil a zahryzol si ešte raz. Jeho kolegom sa nakoniec podarilo vytiahnuť ho z krvavej vody a tým mu zachránili život.

Len 14-ročný Brook Watson mal šťastie, ktoré ho sprevádzalo aj v ďalšom živote. Prišiel síce o nohu, ale neskôr sa dostal do parlamentu a stal sa aj londýnskym starostom. Máme pre vás aj príbehy ďalších, ktorí také šťastie nemali a útok žraloka neprežili. Tu sú tie najhroznejšie z nich:

Posádka USS Indianapolis
Zrejme najväčšia tragédia súvisiaca so žralokmi sa odohrala počas druhej svetovej vojny, keď japonské torpéda zničili americkú loď USS Indianapolis. Zhruba 900 ľudí ostalo štyri dni napospas oceánu a miestnym žralokom. Záchranári po príchode na miest našli 579 mŕtvych.

Ľudia, ktorí prežili, hovorili otrasné príbehy. „Žraloky boli všade naokolo, boli ich stovky. Bolo úplné ticho a potom sme počuli niekoho zúfalo kričať. Vedeli sme, že ho dostal žralok," zaspomínal si na hororové chvíle jeden zo zachránených.

Shirley Ann Durdinová
V roku 1985 sa Shirley Ann Durdinová potápala pri austrálskom pobreží, keď ju napadol veľký biely žralok, podľa svedkov meral takmer sedem metrov. Už pri prvom útoku rozčesol žralok ženu na polovicu. Kým prišli záchranári, ostalo po nej len bezhlavé telo plávajúce na hladine. Aj po to si zakrátko prišiel žralok.

Už samotný príbeh je hororový. Navyše, na túto scénu sa z brehu pozeral Durdinovej manžel a štyri malé deti...

Útoky pri pobreží New Jersey
Leto roku 1916 bolo v New Jersey extrémne horúce. Nielen vďaka počasiu, ale aj vďaka útokom žraloka. Prvá obeť vykrvácala, keď jej žralok odhryzol kus mäsa zo stehna, ďalšia po zásahu do brucha.

V priebehu niekoľkých dní došlo aj k ďalšiemu smrteľnému útoku. Len dvanásťročného chlapca stiahol žralok pod vodu. Keď sa mu jeden muž prišiel na pomoc, žralok zabil aj jeho. Chlapcovo telo našli o dva dni neskôr, vyplavené na pobreží asi 50 metrov od mieste útoku.

Robert Pamperin
V júni 1959 sa bol Robert Pamperin potápať v Kalifornii. Jeho priateľ ho zrazu počul kričať o pomoc. Keď sa otočil, všimol si, že Pamerinovo vystreté telo v neprirodzenej polohe. Keď sa k nemu približoval, videl len, ako sa Pamperin pomaly vzďaľuje stále ďalej a ďalej do krvavej vody, až celkom zmizol. Keď záchranári neskôr hľadali jeho telo, našli len jednu potápačskú plutvu.

Barry Wilson
Sedemnásťročný Barry plával v roku 1952 pri kalifornskom pobreží, keď si okoloidúci všimli, že sa prudko kýva z jednej strany na druhú. Mladík začal kričať a potom svedkovia spozorovali, že ho ťahá žralok. Stiahol ho pod vodu, keď sa opäť dostal nad hladinu, bol Wilson celý od krvi. Ďalší piati plavci, ktorí sa mu snažili pomôcť, pol hodiny vyťahovali jeho telo na breh. Podarilo sa im to, no Wilson medzitým vykrvácal...

Ešte stále sa tešíte na letnú dovolenku pri mori? Odporúčame vám pridať tento článok do záložiek a vrátiť k nemu niekedy v júli. Bezpečná Šírava nemusí byť nutne taká zlá, čo poviete?

Videotip: Ako inak. Jediné. Legendárne. Čeľuste, a ich záverečná scéna, na ktorú si ako správny filmový pamätník určite radi zaspomínate.

Autor: Matúš

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Mladý muž príde do pekárne a pýta sa:
"Slečna, koľko u vás stojí biely chlieb?"
"Určite nie viac ako týždeň."

 
Virtuálny barKáva Fiery Káva Fiery
  • 6 klinčekov
  • pol tyčinky škorice
  • citrónová a pomarančová kôra
  • 1dl rumu
  • 1dl koňaku
  • kryštálový cukor
  • 4dl horúcej čiernej kávy
 
Hra na dnes