ATLAS.SK: Sobota, 19.8.2017
meniny má Lýdia
   

Tikajúca bomba na Temži: Jej výbuch môže spôsobiť cunami

10.8.2017 | Spektrum

20. augusta 1944 v ústí Temže narazila americká loď SS Richard Montgomery na plytčinu. Viezla veľké množstvo výbušnín, ktoré mali nájsť uplatnenie na bojiskách druhej svetovej vojny. Plavidlo sa nepodarilo zachrániť, rozlomilo sa a potopilo.

Do dnešného dňa ostáva vrak lode na mieste, kde našiel svoju skazu. Leží v plytkých vodách asi dva kilometre od mesta Sheerness a obklopujú ho bóje s nápismi „Pozor! Nevybuchnutá munícia!".

Operácia Tracer: Tajný plán pochovať vojakov vo vnútri skaly Gibraltaru

Loď pomenovali podľa írskeho vojaka, ktorý zahynul v Americkej vojne za nezávislosť. Plavila sa z Filadelfie a na jej palube sa nachádzalo šesťtisíc ton munície. V ústí Temže čakala na bojové lode, ktoré jej mali poskytnúť bezpečný sprievod k francúzskym brehom.

Tínedžeri, ktorí sa vyznamenali v druhej svetovej vojne

Prúd ju ale začal unášať smerom k plytkej vode, zatiaľ čo kapitán spal. Z neznámych dôvodov prvý dôstojník na pohyb lode nezareagoval a tá narazila na plytčinu. Posádka sa zachránila, náklad však ostal na palube. Odhaduje sa, že v mori dodnes leží až deväťtisíc bômb a hoci sa časť z munície podarilo včas odviezť, 1400 ton TNT tu ostalo.

Oskar Dirlewanger: Najhorší muž SS


Niektoré analýzy uvádzajú, že ak by došlo k explózii, trosky by lietali do vzdialenosti troch kilometrov a hore prúdom Temže by sa valila menšia cunami. Tlaková vlna by tiež poškodila stovky budov na pobreží. Našťastie je pravdepodobnosť, že k výbuchu dôjde, veľmi nízka.

Napriek tomu odborníci ostávajú ostražití. Vrak sa totiž nachádza v blízkosti rušných obchodných trás, a hoci je okolo neho uzavretá zóna s priemerom 800 metrov, v priebehu posledných desaťročí tu došlo až k 22 nebezpečným incidentom, kedy sa iné lode priblížili tesne k vraku.

Jedinou možnosťou, ako s istotou predísť náhodnej explózii, je vytiahnuť výbušniny z vraku lode. Úrady sa však na niečo podobné boja dať pokyn. Vychádzajú totiž z incidentu, ktorý sa odohral v roku 1967. Pri snahe o likvidáciu munície na poľskej lodi Kielce v Lamanšskom prielive totiž došlo k výbuchu, ktorý zanechal v morskom dne sedem metrov hlboký kráter. V okruhu niekoľkých kilometrov tiež zaznamenali otrasy, ktoré sa rovnali zemetraseniu so silou 4,5 stupňa Richterovej škály. Kielce navyše ležala oveľa ďalej od pobrežia, než je tomu u SS Richard Montgomery.

Ak sa teda budete niekedy vyskytovať v okolí ústia Temže, dávajte si pozor.

Autor: Noel
Foto: Wikimedia/Clem Rutter


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Počúvajte, pán Kapusta" hovorí riaditeľ zamestnancovi, "nikdy by som si vás nedovolil budiť, keby to nebolo dôležité, ale ste prepustený!"

 
Virtuálny barMojito Grapefruitové Mojito Grapefruitové
  • 4 cl bieleho rumu
  • 1/8 ks grapefruitu
  • 7-10 mätových lístkov
  • 2 lyžičky trstinového cukru
  • 1/2 limetky
  • sóda
 
Hra na dnes