ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

Tajomstvá tajných služieb – SIS

6.5.2009 | Spektrum

História Slovenskej informačnej služby alebo SIS má síce len šestnásť rokov, no aj za taký krátky čas sa stala známou nielen v Európe, ale i vo svete. Nie, nepodarilo sa jej odhaliť žiadnych teroristov alebo výrazne zasiahnuť v tomto celosvetovom boji. Skôr sa preslávila svojim škandálmi, ktorých je za tak krátku históriu naozaj neúrekom.

SIS

Slovenská informačná služba vznikla 21.1.1993 a nadviazala tak na činnosť FBIS, teda Federálnej bezpečnostnej informačnej služby, ktorá bola spoločná pre Česko aj Slovensko. Prvým riaditeľom bol Vladimír Mitro, ktorý však už o dva roky neskôr požiadal prezidenta o uvoľnenie z tejto funkcie.

Vláda vtedy prijala novelu, podľa ktorej riaditeľa SIS bude vymenovávať vláda Slovenskej republiky, a nie prezident. A tak sa do čela SIS dostal Ivan Lexa, ktorému sa podarilo našu SIS-ku „presláviť“ doslova v celom svete.

Únos prezidentovho syna
V novembri roku 1994 vydala Nemecká prokuratúra na Michala Kováča ml. medzinárodný zatykač na základe podozrenia zo sprenevery firmy Technopol. O necelý rok na to Kováča ml. uniesli neznámi páchatelia do Rakúska, a tam sa dostal do rúk polície. Počas vyšetrovania sa zistilo, že do únosu bola zapojená aj Slovenská informačná služba, a akciu vraj koordinoval riaditeľ Ivan Lexa.

Prezident Michal Kováč obvinil z únosu svojho syna SIS, tá to však poprela. Začala sa séria obvinení z jednej aj druhej strany. O päť rokov sa však námestník riaditeľa SIS Jaroslav Svěchota spolu so šéfom odboru sledovania Róbertom Beňom priznal k spoluúčasti na únose Kováča ml. Svěchota dokonca povedal, že ideovým vodcom celého únosu bol vtedajší premiér Vladimír Mečiar.

Jaroslav Ivor, šéf slovenských vyšetrovateľov, chcel, aby v tejto kauze vypovedal aj Vladimír Mečiar. Predseda HZDS mal tak dať bodku za únosom, ktorý vo svete neslávne preslávil našu informačnú službu. Polícii sa však nepodarilo doručiť predvolanie na výsluch, a tak vyšetrovatelia poslali až policajných „kuriérov“ do Trenčianskych Teplíc do penziónu Elektra. Zábery z policajnej „zásielky“ obleteli Slovensko. Sám Mečiar však povedal, že nebude vypovedať, odvolal sa na amnestiu, ktorú sám udelil na prípad zavlečenia Michala Kováča mladšieho.

Tento rok v marci uplynulo už desať rokov od Mečiarových amnestií, ktoré Ústavný súd uznal za platné, a tak k žiadnemu súdu nakoniec ani neprišlo, napriek tomu, že vyšetrovatelia vzniesli viaceré obžaloby. Či sa bude v tejto kauze pokračovať, nevie asi nikto z najvyšších predstaviteľov nášho štátu. Jedno je však isté – SIS sa zaradila medzi známe informačné služby vo svete aj vďaka únosu prezidentovho syna, pretože takéto niečo sa nestáva ani v „darebáckych“ štátoch.

Ak vás náš seriál o tajných službách zaujal, a snívate o práci tajného agenta, môžete sa ním stať. Slovenská informačná služba na svojich stránkach ponúka uplatnenie pre ľudí od expertov na počítače, cez ekonomické oddelenie až po ochrankárov. Dali by ste sa zlákať?

Autor: Recber

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Dvaja farári po práci sedia v peknom počasí na lavičke pred farou a popíjajú červené víno.
- Čo myslíte, bratku, dožijeme sa my toho, až Vatikán vydá dekrét o zrušení celibátu?
- Neviem, bratku, my ešte asi nie, ale naše deti už určite.

 
Virtuálny barBlinkibu Blinkibu
  • rum
  • ovocný čaj
  • mlieko
  • cukor
  • citrón
 
Hra na dnes