ATLAS.SK: Sobota, 19.8.2017
meniny má Lýdia
   

Stredoveké mučiace techniky: Len pre silné žalúdky

17.3.2009 | Spektrum

Doba temna nemá medzi súčasníkmi dobrú povesť. Tušíme, že za to môžu aj hrôzostrašné vynálezy, určené napríklad na lámanie kostí či pálenie kože. Už len obrázky stredovekých mučidiel vyvolávajú zimomriavky na chrbte. Ak na to máte stavaný žalúdok, pozrite sa, koľko rafinovanosti dokázali dávni remeselníci položiť do svojich smrtonosných výtvorov.

Drvič hlavy

Nástroj, ktorého meno veľmi príznačne vyjadruje aj účel, s obľubou a často používali španielski inkvizítori. Železná mašina pozostáva z čiapky a množstva skrutiek, ktorých poťahovanie viedlo k silnej kompresii. Následky po nasadení čiapky boli rôzne - od pukania kostičiek až po vypadnuté očné buľvy. Mučitelia nechávali svoje obete v tlaku pár minút, ale aj celé hodiny. Takouto drastickou metódou sa len zriedka domohli priznania. Niežeby bola obeť taká odvážna, ale v dôsledku závažného poškodenia mozgu už jednoducho nebola schopná nič priznávať.

Klietka

Tento nástroj určite poznáte z výpravných historických veľkofilmov. Princíp bol jednoduchý. Obeť bola násilím vtlačená do železnej klietky a vydaná napospas drsným podmienkam. Keď bol odsúdenec obvinený z hrdelného zločinu, bola pre neho klietka doslova truhlou. Visela zo stromu alebo bola umiestnená na verejnom priestranstve. Kým človek vo vnútri pomaly umieral na dehydratáciu, mohol si do neho ktokoľvek z okoloidúcich hodiť kameňom a na jeho mäse sa priživovali zvieratá.

Kôl

Smrtiaci kôl snáď najviac „spopularizoval“ obávaný rumunský vládca Vlad Dracula. Presný počet nepriateľov, ktorí na jeho rozkaz skončili napichnutí na kôl, historikom nie je známy. Odhady dosť variujú - medzi 20 000 až 300 000 obeťami. Ak mal človek „šťastie“, podľahol vnútorným krvácaniam už do pár hodín. Iní vydržali nasadení na kole nažive celé tri dni. Vlad bol cynik. V kronikách sa píše, že si zvykol pri pohľade na umierajúcich vychutnávať obed.

Pazúry

Keby ste žili v stredoveku, boli ženou a navyše obvinenou z potratu, koniec by pre vás nebol nijak pekný. Vyšetrovatelia na podobné prípady využívali nástroj podobný pazúrom. Najskôr ho rozžeravili nad ohňom a potom doň zovreli obnažené ženské prsia. Obeť buď zamdlela a namieste vykrvácala alebo, v horšom prípade, v priamom prenose sledovala, ako sa jej doslova trhajú prsia od tela.

Drvič kolien

Ak ste mali niekedy problémy s meniskom, iste vám netreba pripomínať, aké citlivé sú kolená. A stredovekí mučitelia to pochopiteľne vedeli tiež. Odstrašujúci nástroj s ostrými zúbkami bol primárne navrhnutý na mrzačenie kostí a kĺbov. Popri kolenách ho používali napríklad aj na lakte či lýtka. Počet hrotov na drviči sa pohyboval od troch až do dvadsiatich. Niektoré pred použitím rozžeravili, iné boli navrhnuté tak, aby prenikali do cez kožu len veľmi pomaly. Takéto mučenie skoro nikdy neviedlo k usmrteniu, ale zato trvalá invalidita bola pomerne častá.

Autor: Mike

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Počúvajte, pán Kapusta" hovorí riaditeľ zamestnancovi, "nikdy by som si vás nedovolil budiť, keby to nebolo dôležité, ale ste prepustený!"

 
Virtuálny barMojito Grapefruitové Mojito Grapefruitové
  • 4 cl bieleho rumu
  • 1/8 ks grapefruitu
  • 7-10 mätových lístkov
  • 2 lyžičky trstinového cukru
  • 1/2 limetky
  • sóda
 
Hra na dnes