ATLAS.SK: Nedeľa, 20.8.2017
meniny má Anabela
   

Stredoveké hoaxy, ktorým netreba veriť

4.5.2017 | Spektrum

Hoaxy nie sú vecou 21. storočia, ani doby internetu. Možno ich vypozorovať už aj v temnom stredoveku. Alebo žeby jeho temnota bola tiež len hoaxom?

Stredoveké vzdelanie

Traduje sa, a veria tomu ľudia dnes, v minulosti, dokonca aj v samotnom stredoveku, že to bolo obdobie bez vzdelania a objektivity. Pravda sa trestala. No pravdou je, že vtedy si najviac ľudí myslelo, že Zem je plochá a cirkev sama podporovala rozvíjanie vedy. Koniec koncov, mnísi boli jedni z najvzdelanejších ľudí, stavali knižnice, dokonca aj univerzity ako Cambridge vyrástli na cirkevnom základe.

Veda bola žiadanou potravou pre náš mozog, hoci je pravdou, že bola vždy podrobovaná aj cirkevnému porovnávaniu. Dokonca križiacke výpravy boli často aj cestami za poznaním, keď nám od moslimských národov priniesli prvky vzdelania, alebo aj také vychytávky ako kompas.

Všade zápach a špina
Môžu za to filmy, ktoré stredovek zobrazujú nielen ako temné, ale aj nie príliš čisté obdobie. Pritom je to rovnaká hlúposť ako iné filmové triky. Umývanie rúk aj tváre pred jedlom tu bolo úplným štandardom a čo je ešte lepšie, domáci mali zvyk kúpať sa spolu s hosťami, ktorí prišli po dlhej ceste. To by ani dnes rozhodne nepatrilo k zlým zvykom. Mydlo bolo obľúbenejšie ako víno, ale zlom prišiel v 14. storočí, keď Európu zachvátil mor a ľudia začali veriť, že umývanie je spôsob ako otvoriť póry tela a pozvať zlých duchov dnu. Preto tak trochu všetko začalo akosi páchnuť.

Rytieri boli hrdinovia zachraňujúci ženy
Treba si naliať čistého vína a priznať pravdu. Rytieri boli obyčajní bojovníci a mladé devy skôr znásilnili ako zachránili. Boli to mladí muži na bojiskách a po príchode do dediny zachraňovali mladé slečny asi tak, ako Jánošík bohatým bral a chudobným dával.

Za sex hrozila smrť
Stredoveku vládla ruka cirkevných tmárov, a niečo také ako sex mimo manželstva bolo postihované poriadne krutým trestom. To sa však len hovorí, pretože asi nie je obdobie, kedy prostitúcia kvitla hojnejšie. Toto remeslo nezničil ani stredovek ani moderná digitálna éra. V stredoveku bolo plne tolerované užiť si s inými ženami ako manželkami, ak to bolo za peniaze a nie práve v štýle mileneckých párov a podvádzania. Vodenie sa za ručičky bolo neprípustné, keď chcel niekto súložiť, slúžili na to diskrétne centrá slasti. Mimochodom, v tom období bolo mnoho sobášov dohodnutých politicky a tak muselo byť mužom umožnené, aby si užili aj so ženou, ktorá sa im páči.

Autor: Marcos
Foto: Shutterstock


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ide Japonec do krčmy a hovorí: čin čon chang chun kofola
Krčmárka mu odpovie: 2 litre v plastovej fľaši čoho?

 
Virtuálny barBrandy Sour Brandy Sour
  • 6 cl brandy
  • 3 cl citrónovej šťavy
  • 1/2 lyžičky cukru
  • koktailová čerešňa a pomaranč na ozdobenie
 
Hra na dnes