ATLAS.SK: Nedeľa, 20.8.2017
meniny má Anabela
   

Slivovica + ďalších 9 vecí, ktoré nezabudnite zabaliť!

15.7.2012 | Spektrum

Dovolenková sezóna je v plnom prúde a je nad slnko jasnejšie, že aj tohto roku sa na cestu vyberiete bez niečoho esenciálneho v kufri. Nerobte si z toho ťažkú hlavu. Všetci zabúdame. V duchu hesla: „Čo nemám, to nepotrebujem,“ si snáď vychutnáte dovolenku aj bez zabalenej slivovice... či nie?

Česká cestovná agentúra TopFly.cz na základe skúseností svojich klientov zostavila rebríček desiatky položiek, ktoré dovolenkári najčastejšie zabúdajú pribaliť do batožiny pred odchodom na dovolenku. Pripnite si tento zoznam na chladničku, keď sa budete baliť. Zíde sa vám!

Nabíjačky, baterky do fotoaparátu...
...ako aj elektrické invertory, pokiaľ cestujete do vzdialenejších destinácií s inými hodnotami prúdu či tvarom zásuvky. Pre človeka, odchovaného na moderných technológiách, je viac dňová absencia týchto položiek totožná s pocitom, akoby im amputovali ruku.

Zmenené peniaze
 „Radšej si zamením menej, veď mám kartu, keby niečo,“ tiež pred dovolenkou uvažujete takto? Potom sa pripravte na nepríjemné prekvapenie, keď vám príde výpis z účtu a nájdete na ňom poplatky za výber hotovosti v zahraničných bankomatoch. Nehovoriac o tom, že nemusíte „trafiť“ výhodný kurz.

Slivovica
Dovolenkári na ňu nedajú dopustiť. Dúšok, vypitý hneď zrána, poslúži pri pobyte v exotických krajinách ako prevencia pred črevnými ťažkosťami.

Zdravotné poistenie
Aj keď si držíte skóre desať rokov dovoleniek bez jediného úrazu, v tomto prípade sa neoplatí hrať sa na hrdinu. V porovnaní s cenou zájazdu je pripoistenie zanedbateľná položka. Výdaje za lekárske ošetrenie mimo Slovenska ale až také zanedbateľné nie sú.

Očkovanie
Overte si pred cestou, či vaša cieľová stanica nie je riziková pre zdravie Európana a poraďte sa s lekárom, či vám odporúča nechať sa zaočkovať. Ak to považujete za zbytočný luxus, prečítajte si tento článok

Náhradnú pamäťovú kartu
Kedysi si dovolenkár vystačil s 24-obrázkovým filmom. To bolo ale pred Facebookom, ktorý nám vštepil nutkavú potrebu uploadovať na profil 200 fotiek z jedného výletu, vyselektovaných z 2000 záberov. Náhradná pamäťová karta je dobrá poistka, aby ste nemuseli prácne mazať fotky priamo z foťáku už v polovici dovolenky.

Medzinárodný vodičský preukaz
Tento bod by mali vziať do úvahy zvlášť dovolenkári, čo radi preskúmavajú dovolenkové destinácie na vlastnú päsť v prenajatom aute. Bez príslušného dokladu budete odkázaní jedine na fakultatívne zájazdy v autobuse plnom turistov.

Hojivá masť
Detská radosť, že ste z prítmia kancelárie konečne vyšli na morskú pláž, je silnejšia ako zdravý rozum. Pripravte sa preto, že prvé dni dovolenky budete musieť kriesiť slnkom spálené telo. Chladivá kozmetika alebo prírodné mastičky pomôžu poškodenej pokožke. 

Niečo na čítanie
24 hodín denne spolu nevydržia ani tí najzohranejší milenci. Nezabudnite si preto pribaliť do kufra niečo na „vyvetranie“ hlavy. Detektívku, sudoku, erotické poviedky... 

Štuple do uší
Keď si uťahaný z ničnerobenia ľahnete do hotelovej postele a von začne plážový DJ hrať sezónne odrhovačky, nič neoceníte tak, ako penové štuple do uší.

Autor: Mike

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ide Japonec do krčmy a hovorí: čin čon chang chun kofola
Krčmárka mu odpovie: 2 litre v plastovej fľaši čoho?

 
Virtuálny barBrandy Sour Brandy Sour
  • 6 cl brandy
  • 3 cl citrónovej šťavy
  • 1/2 lyžičky cukru
  • koktailová čerešňa a pomaranč na ozdobenie
 
Hra na dnes