ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

Skutočná utópia: na Santa Cruz nepoznajú zločiny a nezamykajú dvere

18.2.2017 | Spektrum

Nemajú tečúcu vodu ani kanalizáciu, elektrina je k dispozícii len päť hodín denne. Pitnú vodu vozí námorníctvo na ostrov Santa Cruz del Islote raz za tri týždne a hustota zaľudnenia je tu štyrikrát vyššia ako na Manhattane. Ľudia, ktorí tu žijú, napriek tomu hovoria o svojej domovine ako o utópii.

Legenda hovorí, že na malý koralový ostrov neďaleko kolumbijského pobrežia narazili pred 150 rokmi rybári hľadajúci nové loviská. Vrátiť na pevninu sa už nestihli, nuž sa rozhodli, že na ostrove prenocujú. Príjemne ich prekvapilo, že tu nežili komáre, čo bolo v daných zemepisných šírkach mimoriadne nezvyčajné. Práve v tú noc sa mali rozhodnúť, že sa sem presťahujú.

Tajomstvo zmiznutého ostrova: kam sa stratila Ferdinandea?

Dnes sa na Santa Cruz del Islote nachádza 90 domov, dva obchody, reštaurácia, diskotéka a škola, to všetko na rozlohe 120-tisíc metrov štvorcových. Ide o najhustejšie obývaný ostrov sveta.

Ostrovania majú tak obmedzený životný priestor, že svoje príbytky rozširujú aj nad vodnú hladinu. Poschodové budovy by situáciu zjednodušili, žiadne sa tu však nenachádzajú. Jediným nezastavaným priestorom je malé námestie o veľkosti polovice tenisového kurtu, ktoré je počas vysokých prílivov zaplavené.

Ľudia, ktorí na Santa Cruz del Islote žijú, sa živia buď rybolovom alebo prácou v hoteloch na okolitých ostrovoch. Kedysi všetkých uživilo len samotné lovenie rýb, ich počet však v posledných rokoch drasticky poklesol a donútil mužov hľadať si iné zamestnania. Najbližšie ponúkal neďaleký ostrov Múcura, kde sa nachádza luxusný hotel. Kto nepracuje priamo v ňom, predáva turistom na uliciach rôzne miestne výrobky.

Elektrinu na ostrove vyrába generátor. Zapína sa o siedmej večer a zvyčajne beží do polnoci. Keď sú v televízii veľké futbalové zápasy, chlapi sa poskladajú na viac paliva, aby ich mohli sledovať.

Napriek ťažkým životným podmienkam hovoria ostrovania o svojej domovine ako o tichom a pokojnom mieste. Neexistuje tu kriminalita či násilie, dvere na domoch sa nezamykajú, a dokonca aj deti sú tu podľa miestneho učiteľa akési disciplinovanejšie. Juvenal Julio, 66-ročný inštruktor potápania a potomok zakladateľov osídlenia na Santa Cruz del Islote, v jednom z rozhovorov povedal: „Môj domov je raj. Nikdy by som sa nepresťahoval a budem tu žiť až do konca svojich dní."

Po smrti musia ostrov opustiť všetci jeho obyvatelia, ktorých je momentálne 1200, nakoľko sa tu nenachádza cintorín. Napriek tomu ho označujú za utópiu.

Autor: Filip

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Vyznáte sa vo svete rozprávok?
Otestovalo sa 45982 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Futbalista Interu radostne telefonuje svojmu otcovi:
- Otec, bol si na futbale?
- Nebol synak.
- To je škoda! Dal som dva prekrásne góly.
- Výborne, som na teba hrdý. A ako skončil zápas?
- 1:1, otec...

 
Virtuálny barCassis Coco Cassis Coco
  • 4 cl vodky
  • 4 cl ríbezľovej vodky (čierna ríbezľa)
  • 8 cl pomarančového džúsu
  • 1 cl kokosového sirupu
  • strapec čiernych ríbezlí
 
Hra na dnes