ATLAS.SK: Pondelok, 21.8.2017
meniny má Jana
   

Sahara: najväčšia púšť sveta zaniká!

23.4.2009 | Spektrum

Keď sa povie Sahara, každému napadne piesok, púšť, veľké horúčavy, či nedostatok vody - aj v arabčine slovo „sahra“ znamená púšť. Sahara, ktorá leží v severnej Afrike, je najväčšia púšť na svete a jej rozloha by sa už dala prirovnať k Číne alebo USA. Sahara, by sa však podľa vedcov mala stať opäť zelenou, akou kedysi bola.

Zelená Sahara?

Vedci si doposiaľ mysleli, že Sahara sa zmenila zo stepi vo vyprahnutú púšť relatívne rýchlo - behom niekoľkých storočí. Podľa vedcov z univerzity v Kolíne nad Rýnom to však nie je pravda. Stefan Kröpelin, ktorý vedeckému tímu šéfoval potvrdil, že to trvalo až niekoľko tisícročí.

Nemeckým vedcom skúmajúcich usadeniny na dne jazera Yoa na severe afrického štátu Čad sa podarilo z analýzy vzoriek zrekonštruovať priebeh klimatických zmien v období z pred 6 tisíc rokmi.

Podľa prehistorického peľu, hmyzu, či rias sa práve v tomto období začala premena zelenej Sahary na vyprahnutú púšť. Vysychanie bolo zrejme spôsobené zmenou intenzity slnečného svitu a následným vznikom monzúnových vetrov, ktoré priviali obrovské množstvo prachu.

Presvedčenie nemeckých vedcov o tom, že Sahara bola pred tisíckami rokov zelená, potvrdili aj americkí vedci, ktorí na juhu africkej púšte v štáte Niger našli praveké pohrebisko. Našlo sa v nej asi dvesto hrobov, v ktorých okrem dvoch pravekých kultúr boli aj pozostatky rýb, krokodílov, hrochov, slonov, žiráf alebo antilop, ktoré dnes na púšti nežijú. Najpozoruhodnejším nálezom bol hrob so ženou a dvomi deťmi ležiacich na lôžku z kvetov. Existenciu kvetov potvrdili zvyšky peľu na dne hrobu.

Bude Sahara opäť zelená?
Nemeckí vedci tvrdia, že Sahara sa môže opäť stať úrodnou oblasťou akou bola pred tisíckami rokov. Získané výsledky zo štúdie prehistorickej Sahary pomáhajú vedcom odhaliť klimatické podmienky, za ktorých bola Sahara zelená. Jedno je však už teraz isté – v minulosti teplý vzduch absorboval viac vlhkosti z oceánu a prenášal ju do vnútrozemia.

Podľa Stefana Kröpelina môže mať paradoxne súčasné globálne otepľovanie rovnaké účinky. Potvrdzuje to aj mierna zmena saharskej vegetácie, a častejšie dažďové zrážky. Tak ako sa pomaly menila zelená Sahara na púšť, rovnako by sa podľa Kröpelina mala meniť vyprahnutá púšť opäť na zeleň.

Ak sa tak naozaj stane, postupom času sa bude aj Sahara znova osídľovať. Budúci obyvatelia našej planéty by to určite privítali, pretože rozloha 9 miliónov km2 sa určite zíde pre rýchlo sa rozrastajúcu populáciu.

Autor: Recber

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Vyznáte sa v metale?
Otestovalo sa 9896 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Brunetka si aktivovala mobil. Vtom blondínka hovorí:
- Jéj, máme rovnaký PIN, aj ja mám štyri hviezdičky!

 
Virtuálny barBlue Hawaiian Blue Hawaiian
  • 3 cl bieleho rumu
  • 3 cl Curacaa blue
  • 6 cl ananásového džúsu
  • 3 cl kokosového krému
  • ananás a koktailová čerešňa na zdobenie
 
Hra na dnes