ATLAS.SK: Nedeľa, 20.8.2017
meniny má Anabela
   

ROZHOVOR: Mladý pár zo Slovenska spoznáva svet: Prešli už 30 krajín

30.1.2017 | Spektrum

Dvaja farmaceuti zo Slovenska žijúci v Prahe našli spoločnú vášeň – cestovanie. O svoje zážitky z rôznych kútov sveta sa delia prostredníctvom blogu a videí, z ktorých srší energia a radosť. Katka a Marián vystupujú na internete pod spoločným menom KataleRko a nášmu portálu Magazín.sk ochotne porozprávali o svojich potulkách svetom.

Čo bolo pre vás zatiaľ najväčším dobrodružstvom?

Jednoznačne Brazília. Keď sme sa tam vydali sami na vlastnú päsť prvý krát a všetci nás strašili, že je to tam veľmi nebezpečné, aby sme si dávali pozor a najlepšie nikam necestovali... Išli sme tam s malou dušičkou, ale keď sme všetko zvládli bez nejakého väčšieho problému, cítili sme sa ako na vrchole sveta. Táto skúsenosť nás nakopla ešte viac... Top zážitkom bol pre nás karneval v Riu, najväčšie vodopády na svete Iguaçu medzi Brazíliou a Argentínou, či cesta vlakom cez brazílsky prales.

Ako dlho trval vás najdlhší výlet?
16 dní. Bohužiaľ na dlhšie sa to nedá kvôli práci.

Koľko krajín ste už navštívili?
Okolo 30. Ale naše srdcia si získala Jamajka. Najviac sme si pochutili v Mexiku a pocit intergalaktického stretnutia štvrtého druhú nám navodilo Japonsko, je to úplne iný svet. Z Európy máme radi Maltu, Grécko, Francúzsko.

VIDEO: Američan chcel vidieť Slovensko: Ako u nás pochodil?


Čo najexotickejšie ste na cestách ochutnali?
Uf, na exotiku typu hmyz, hady, morčatá :D sa ešte stále psychicky pripravujeme, zatiaľ sme skúšali len exotické ovocie ako napr. ackee, breadfruit, graviola, dragonfruit, manilkara , rambután, guinep, guava...

Ako sa vyrovnávate so zmenou časových pásiem?
Je to zvláštne, ale vždy je to tak nejak prirodzene, nerobí nám problém sa ihneď aklimatizovať. Prípadne pár kvapiek miestneho alkoholu spoľahlivo vyrovná „jet lag.“

Ktoré miesto je vaším cestovateľským snom? Pripravujete už jeho realizáciu?

Je toho viac čo chceme navštíviť a to sever Ameriky, juh Afriky, tichomorie... Keď bude dobrá letenka začneme realizovať.

Zvyknete sa hádať kvôli výberu destinácie alebo programu?

Nie sme tie hádavé typy, takže som vďačná, že sme nejak tak rovnako nastavení čo sa názorov týka, vždy sa zhodneme, pretože máme radi rovnaké veci.

Máte radšej hory, mesto alebo more?
Najradšej máme more, ale taktiež milujeme ruch veľkomesta a túlanie sa jeho uličkami. Ideálna je kombinácia oboch.

FOTO: Vyberte si dovolenku podľa ceny piva: kde nájdete najlacnejšie?

Do ktorej destinácie by ste sa už nevrátili?
Pravdepodobne Belize, okrem super šnorchlovania na druhom najväčšom koralovom útese na svete sme tam nič zaujímavé nenašli.

Prečo ste sa rozhodli cestovať?
Každý kto navštívil nejakú exotickú destináciu prvýkrát, pozná ten pocit, ako vás pohltí túžba spoznávať viac a viac a nikdy nemáte dosť. Zistili sme, že cestovanie nás robí šťastnými, žiadne materiálne veci nám nedajú taký pocit šťastia a slobody ako práve cestovanie.

Každému prajeme aby to mohol zažiť, treba to vyskúšať a zahodiť strach. V dnešnej dobe je možné cestovať oveľa lacnejšie ako to bolo kedysi. Všetko ide keď sa chce.

Prečo ste sa rozhodli deliť sa o svoje zážitky s verejnosťou?

Zo začiatku sme si zážitky z ciest zaznamenávali len formou fotiek, neskôr sme zistili že video je oveľa osobnejšie a zachytí impresiu viac ako len fotka. Takže sme začali natáčať krásy sveta a nedalo sa nepodeliť s nimi na sociálnej sieti a na našom blogu www.katalerko.com. Chceme ľuďom dopriať zážitok akoby cestovali s nami, podať to vtipnou a autentickou formou.

Čo si musíte odopierať, aby ste si mohli dovoliť cestovať?
Treba si v živote určiť priority, nedá sa mať naraz všetko a hneď. My chceme investovať do vlastného šťastia a to je pre nás momentálne cestovanie, spoznávanie ľudí, kultúry, zvykov, ochutnávať lokálne jedlá a prebádať každý jeden kút na zemi. Kedy ak nie teraz?

VIDEO: Slovák PPPeter má pre vás tie najhoršie cestovateľské tipy

Kde a ako ste sa spoznali?
Spoznali sme sa práve na fakulte, paradox je že sme sa dali dokopy až na jej konci. Bol to osud aby sme v živote kráčali spolu a cestovali.

Ako dlho ešte chcete viesť aktívny cestovateľský život?
Najdlhšie ako sa len bude dať. Určite by sme v tom radi pokračovali aj keď raz budeme mať rodinku.

Ďakujeme sympatickej dvojici Katalerko za rozhovor, prajeme im mnoho ďalších cestovateľských zážitkov a vy si môžete pozrieť v galérii krásne fotky z ich výletov a nižšie nájdete aj ich video z cesty na Jamajku. Možno aj vás nakazia túžbou cestovať a objavovať svet.

Autor: Tatiana
Foto: Katalerko


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme
Otestujte svoje fitness IQ!
Otestovalo sa 18134 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ide Japonec do krčmy a hovorí: čin čon chang chun kofola
Krčmárka mu odpovie: 2 litre v plastovej fľaši čoho?

 
Virtuálny barBrandy Sour Brandy Sour
  • 6 cl brandy
  • 3 cl citrónovej šťavy
  • 1/2 lyžičky cukru
  • koktailová čerešňa a pomaranč na ozdobenie
 
Hra na dnes