ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

Ostrov, ktorý zmizol: čo sa stalo s Ferdinandeou?

11.2.2017 | Spektrum

Medzi Sicíliou a Tuniskom ležal pomerne nedávno ostrov Ferdinandea. Pre veľmoci, ktoré chceli kontrolovať námorné cesty v Stredozemnom mori, išlo o kus pevniny s významnou strategickou hodnotou. Kam sa Ferdinandea podela?

Príbeh ostrova Ferdinandea začal v júli 1831 otrasmi a ostrým sírovým zápachom. Sprievodné javy sopečnej činnosti neboli ničím nezvyčajným, nakoľko je Sicília pomerne aktívnou vulkanickou zónou. Miestni si na erupcie už dávno zvykli, zvláštne im však pripadalo, že nikde na ostrove nevidno dym či sopečný prach.

Ostrov, ktorý sa pohybuje: nájdite ho cez satelit

O pár dní neskôr napokon zbadali obrovský stĺp dymu: stúpal z mora. Najprv si mysleli, že ide o horiacu loď, posádka plachetnice, ktorá sa neďaleko zvláštneho miesta plavila, však spozorovala množstvo mŕtvych rýb a bublajúcu vodu. Kapitán plavidla si bol istý, že ide o morskú príšeru. Až celé dva týždne potom, ako Sicílčania zacítili sírový zápach, sa z mora začal dvíhať nový ostrov.

Počas júla a nasledujúcich mesiacov ostrov neustále rástol, z pobrežia Sicílie ho začalo byť jasne vidieť. Navyše stále chrlil zo svojho krátera lávu a popol a jeho výška sa napokon ustálila na 63 metroch. Obvod nového kusu pevniny bol takmer päť kilometrov.

Význam ostrova si takmer ihneď uvedomili aj vojenskí stratégovia. Ležal neďaleko hlavných obchodných trás a všetky krajiny, ktoré mali v Stredozemnom mori svoje záujmy, by jeho obsadením získali ohromnú výhodu.

Ako prvý prehlásili ostrov za svoj Briti. Vojenská loď zakotvila pri pobreží, posádka následne vztýčila britskú vlajku a prehlásila ostrov za britské územie s názvom Graham Island. Sicílsky kráľ Ferdinand II. tento akt samozrejme považoval za narušenie svojich vôd a vyslal loď, aby ostrov zabral pre svoju krajinu. Pomenoval ho po sebe: Ferdinandea.

O strategický kus pevniny prejavili záujem aj Španieli a ako poslední aj Francúzi. Konflikt trval päť mesiacov, našťastie sa však odohrával len na diplomatickej úrovni a v tlači. Francúzsko dokonca plánovalo postaviť na ostrove rezorty pre turistov, ktorí ho hojne navštevovali. Súperiace mocnosti si však nevšimli jeden podstatný fakt: Ferdinandea sa pomaly strácala.

Vulkanický materiál, z ktorého ostrov pozostával, bol pomerne jemný a nedokázal odolať vlnám. V podstate ihneď potom, ako erupcie skončili, sa Ferdinandea začala rozpadať. Dňa 17. decembra 1831 zmizla pod morskou hladinou a konflikt štyroch krajín sa skončil.

Zaujímavé je, že nešlo o prvý prípad, keď sa ostrov v týchto končinách vyskytol. Prvé zápisy o ňom pochádzajú už z čias prvej púnskej vojny medzi Kartágom a Rímom, ktorá sa odohrala v treťom storočí pred Kristom. Od tých čias sa objavil ešte štyrikrát až päťkrát. Naposledy sa ukázal v roku 1863 a odvtedy leží asi osem metrov pod morskou hladinou.

Lode dobre vedia, že ho majú obchádzať, aby sa vyhli riziku potopenia. V roku 1987 však americký pilot smerujúci do Líbye, nepoznajúc miestne pomery, zhodil na Ferdinandeu hĺbkové nálože.

V roku 2000 viedla zvýšená seizmická aktivita v okolí potopeného ostrova vulkanológov k názoru, že sa Ferdinandea znovu vynorí. Taliani neváhali a v rámci snahy vyhnúť sa konfliktom sem vyslali tím potápačov so sicílskou vlajkou. Ak sa znovu objaví, pripadne s najväčšou pravdepodobnosťou práve Taliansku.

Autor: Filip
Foto: Wiki


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Česká republika porazila vo finále MS v hokeji Ruskú federáciu. Rusi im asi po týždni poslali list. Gratulujeme.STOP. Boli ste silný súper.STOP. Ropa STOP. Zemný plyn STOP.

 
Virtuálny barBull Driver Bull Driver
  • 4,5 cl vodky
  • 9 cl Red Bullu
  • 9 cl pomarančovej šťavy
 
Hra na dnes