ATLAS.SK: Nedeľa, 20.8.2017
meniny má Anabela
   

Opustené sovietske sídlo v Nemecku: na čo slúžilo?

6.5.2017 | Spektrum

Na území Nemecka, len 35 kilometrov južne od Berlína sa nachádza mesto Wünsdorf. Ak vám tento názov nič nehovorí, určite sa nemusíte trestať za malé zemepisné znalosti. Málokto ho pozná. Veď má len šesťtisíc obyvateľov a navyše pred pár rokmi bolo doslova uzatvorené pred verejnosťou. Ale to je už minulosť. Ruská minulosť na nemeckom území.

Foto: Flickr/Kevin Hackert

Wünsdorf patril ešte k obľúbeným sídlam Adolfa Hitlera, ktorý si tento zámoček aj s priľahlými objektmi vytvoril. No druhá svetová vojna skončila pre neho fiaskom, pričom budova ostala nedotknutá. Takže si ju okamžite privlastnili a založili si tu hlavný stan. Okrem stavieb zabrali celé mesto, do ktorého bol zrazu aj miestnym vstup zakázaný. Slúžilo výsostne potrebám sovietskej armády a počet vojakov aj s rodinami bol 60-tisíc.

Foto: Flickr/Michael Lehmann

Rusi získali nielen krásny zámoček, ale doslova vojenský poklad, keďže Nemci si tu vybudovali dokonalý vojenský úkryt pred svetom. Vytvorili moderné podzemné komunikačné centrum nazývané Zeppelin. To malo steny až do hrúbky 3,2 metra odolné voči bombovému útoku a strechy s hrúbkou 80 centimetrov boli maskované ako vidiecke domy. Rusi k takémuto pokladu prišli ako slepé kura k zrnu.

Orgie aj zábava
V princípe išlo o vojenské sídlo, ale nebola to kasáreň v pravom zmysle slova. Rusi si tu užívali obchody, zábavné centrá, dokonca aj plavárne. Takže namiesto vojenských cvičení si skôr užívali život. Po všetkých stránkach, tak ako to vojaci majú radi...

Ani zlatý vek nie je večný
Sovieti si po Hitlerovi robili rovnaké chúťky na Európu, ale po páde Berlínskeho múru boli nútení vziať nohy na plecia a utekať kade ľahšie. Vo Wünsdorfe sa viac neohrali. Odchádzali tak rýchlo, že tu zabudli 98 300 nábojov, 47-tisíc kusov munície, 29,3 ton odpadkov a dokonca aj domáce zvieratá. V časoch svojej najväčšej slávy panstvo prekvitalo, bolo priamo napojené na Moskvu vlakovým spojením a tak sa aj Wünsdorfu hovorilo malá Moskva.

Foto: Flickr/Steffel Relchert

Po opustení areálu sa pomaly začali do okolia vracať obyvatelia, ale táto časť Nemecka dnes láka málokoho. Dokonca ani turisti príliš často nechodia fotiť tento opustený objekt, ktorý dýcha smutnou históriou červenej éry. Jej pripomienkou je ošarpaná socha Lenina, ktorá sa čnie na nádvorí. Na miesto, kde dnes ani pes neštekne sem - tam zamieria fotografi hladní po ľudoprázdnych záberoch.

Autor: Marcos

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ide Japonec do krčmy a hovorí: čin čon chang chun kofola
Krčmárka mu odpovie: 2 litre v plastovej fľaši čoho?

 
Virtuálny barBrandy Sour Brandy Sour
  • 6 cl brandy
  • 3 cl citrónovej šťavy
  • 1/2 lyžičky cukru
  • koktailová čerešňa a pomaranč na ozdobenie
 
Hra na dnes