ATLAS.SK: Sobota, 19.8.2017
meniny má Lýdia
   

Od Benátok po Maldivy: navštívte tieto miesta, kým sa nestratia

26.11.2016 | Spektrum

Vplyv klimatických zmien je v dôsledku ľudskej činnosti čoraz výraznejší. Podliehajú mu aj rôzne pamiatky, ktoré naši potomkovia už zrejme vôbec nespoznajú. Týchto osem pamätihodností patrí medzi najohrozenejšie.

Útesy v Doveri

Ročne z nich ubúda neuveriteľných 32 centimetrov, na vine je zrejme úprava pobreží človekom. Len pred pár storočiami sa tieto monumentálne skaliská strácali rýchlosťou dva centimetre ročne.

Benátky

Mesto kanálov sa potápa päťkrát rýchlejšie, než si vedci pôvodne mysleli. Zabrániť vysokým prílivom by mal systém s názvom Experimentálny elektromechanický modul, či sa mu to ale podarí ukáže až čas.

Veľký čínsky múr

Hoci ho z vesmíru nevidno, ide o najväčšiu stavbu, akú kedy človek skonštruoval. Erózia a ľudia, ktorí si z neho berú kamene a tehly ako stavebný materiál však spôsobili, že približne tretina múru je nenávratne v troskách. Nezdá sa, že by tento trend spomaľoval.

Mŕtve more

Svoje dni má už zrejme spočítané aj najslanšie more na svete. Jeho hladina klesá o meter ročne.

Maldivy

Súostrovie, ktoré mnohým pripomína raj na Zemi, postupne zaplavuje voda. Príčinou je ako inak rast hladiny oceánov. Ten mimochodom ohrozuje desať percent ľudskej populácie.

Ľadovec Chacaltaya

V bolívijských Andách ležal vo výške 5300 metrov ľadovec Chalcataya. Jeho vek sa odhadoval na 18-tisíc rokov, ak ste ho ale nestihli spoznať do roku 2005, už nikdy také šťastie mať nebudete. Práve vtedy totiž navždy zmizol.

Planina Nazca

Obrazce na planine Nazca v južnom Peru priťahujú turistov ako magnet. Celých 2500 rokov odolávali rozmarom počasia, keďže sa nachádzali v suchej a pomerne izolovanej oblasti. V dôsledku budovania infraštruktúry, ktorá mala pomôcť ľuďom ľahšie sa na planinu Nazca dostať, však prišla katastrofa. Zrážky, ktoré v roku 2009 dopadli na neďalekú Panamerickú diaľnicu, sa nemali ako vstrebať do pôdy a následná prívalová vlna jeden z obrazcov doslova spláchla.

Národný park Glacier

Národný park Glacier v Montane založili v roku 1910. Po viac než storočí je stav ľadovcov, ktorými sa preslávil, žalostný. Predpokladá sa, že o 16 rokov tu neostane ani jediný ľadovec.

Autor: Noel
Foto: Shutterstock


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Počúvajte, pán Kapusta" hovorí riaditeľ zamestnancovi, "nikdy by som si vás nedovolil budiť, keby to nebolo dôležité, ale ste prepustený!"

 
Virtuálny barMojito Grapefruitové Mojito Grapefruitové
  • 4 cl bieleho rumu
  • 1/8 ks grapefruitu
  • 7-10 mätových lístkov
  • 2 lyžičky trstinového cukru
  • 1/2 limetky
  • sóda
 
Hra na dnes