ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

Numerologička: Nespoliehajte sa len na čísla! (ROZHOVOR)

28.11.2012 | Spektrum

Katarína Kubalíková sa odhaľovaniu tajomstiev čísel venuje už dvanásť rokov, ale netuší, aké čísla zajtra padnú v Športke. Keby tušila, zrejme by už bola v exotickom prímorskom rezorte, nesedela v kaviarni  a neposkytovala rozhovor pre redaktorku Magazínu.sk. Takto jednoducho to nefunguje. Takže ako? Čo je, a ešte presnejšie, čo nie je numerológia?

Hlavným argumentom skeptikov je, že numerológia hádže do jedného vreca všetkých ľudí, narodených v rovnaký deň...
Nikdy nemôžeme brať do úvahy len nejakú časť dátumu, vždy ho treba brať komplexne – teda ako celok.

Čo to znamená?
Spočítame deň, mesiac a rok, z čoho nám vyjde jedno konečné číslo, takzvané životné číslo. To prezrádza, akým smerom by sa mal človek uberať a čo je jeho životným poslaním.

Rozoberám deň i mesiac narodenia – tam je odlišnosť v tom, aké je kto znamenie vo zverokruhu. Zameriavam sa na konkrétne znamenie, ktorému daný dátum prislúcha, ďalej sa rozoberá rok. V numerológii sa všetko redukuje na jednoduché číslo od 1 do 9. Tak je to aj s rokom – teraz máme rok 2012 a keď tieto čísla spočítame, máme päťkový rok. Aby to bolo zrozumiteľnejšie...

Je dôležitá aj hodina narodenia či meno?
Keď sa človek chce zamerať na niečo špecifickejšie, napríklad výber povolania, je dobrá aj hodina narodenia, pretože mnohé nuansy sa môžeme dozvedieť práve z hodiny narodenia - z ascendentu, ktorý tej ktorej hodine prislúcha.

Áno, pracujem aj s numerológiou mien, pretože každé meno a priezvisko má svoju osobitú vibráciu. Funguje to tak, že každé písmeno sa pretransformuje do čísla, s ktorým sa dá potom ďalej pracovať.

A čo miesto, súradnice, kde sa človek narodil? Potrebujete aj tieto vstupné dáta?
Miesto narodenia v numerológii nie je až také dôležité. Je dobré orientačne, pretože prostredie, v ktorom žije a kultúra, ktorá ho obklopuje, vždy  formuje človeka. Rodinné zázemie, z ktorého vyjde, je tiež  dôležité - či rodičia majú na dieťa čas, venujú sa mu, rozvíjajú jeho potenciál, alebo ho viac-menej vychováva ulica. Ľudia môžu byť narodení v ten istý deň, no  rôzne ich ovplyvňuje výchova, ktorou prejdú, spoločenské zriadenie... je tam jednoducho veľa aspektov, ktoré spolu pôsobia na psychiku človeka.

Často sa mi stáva, že keď pri numerologických rozboroch poviem človeku, čím všetkým disponuje, respektíve, že je veľmi šikovný, veľakrát si ten dotyčný neverí, lebo potenciál, ktorý v sebe má, ešte neobjavil. Môže to byť prísnou výchovou, ľudia niektoré schopnosti v sebe môžu nosiť, no nikdy ich nerozvinú, lebo ich k tomu nikto neviedol.

Ak dieťa v detstve nepochválime, stále naň kričíme a všetko mu zakazujeme, stane sa apatickým, nemá záujem na sebe pracovať. Ale keď v dieťati od malička rozvíjate všetky jeho schopnosti, tak samozrejme, že z neho vyrastie veľmi úspešný a šikovný človek.

Do akej miery riadia čísla naše životy?
Čísla máme v sebe, sú našou  intuíciou, ktorú máme často potlačenú racionálnym rozmýšľaním. Keď prestaneme emočne vnímať realitu a veci okolo nás, strácame tento potenciál a neriadime sa tak, ako by sme mali.

Ľudia, ktorí ku mne chodia na kurzy, sa snažia čísla pochopiť a porozumieť im. Čím viac informácií dostanú, tým viac im do seba zapadajú súvislosti. Ako puzzle. Vždy im hovorím, že v podstate to v sebe majú – len nie sú vedení k tomu, aby dali na svoj pocit. Tým, že máme veľmi pretechnizovanú dobu a vysmievame sa emočným pohľadom na rôzne situácie, o tieto schopnosti prichádzame.

Povedali ste mi, že každému človeku je možné vypočítať jeho životné číslo. A čo potom? Ako sa s ním má ďalej narábať?
Vždy je to akési usmernenie človeka, návod, kadiaľ by sa mal v živote uberať. Jednotka v životnom čísle hovorí o samostatnosti, cieľavedomosti a ctižiadostivosti človeka. Dvojka hovorí o spolupráci s inými ľuďmi, ústretovosti, prípadnej podriadenosti. Trojka je kreativita, čiže je tam veľmi silný tvorivý potenciál a v živote by sa teda mal zaoberať skôr takými konštruktívnymi riešeniami. A takto by sa dalo pokračovať ďalej... 

Dá sa teda povedať, že numerológia delí ľudí charakterovo do deviatich kategórií?
Áno, to sú ich životné poslania. Samozrejme, v numerológii nie je číslo ako číslo. Jednak delíme čísla na racionálne a emočné, a keby sme sa vyjadrili k tomu životnému číslu, vždy pozeráme aj na to, aký ma medzisúčet. Jednotka môže byť z devätnástky, no aj z dvadsaťosmičky či tridsaťsedmičky. Dvojka takisto, môže byť z  dvadsiatky, i z dvadsaťdeviatky – teda záleží aj na  medzisúčte. Rozhodujúca  je aj prvá cifra dvojčíslia. To určuje, či by daný človek mal ísť humanitným smerom - emočné čísla, alebo skôr prírodovedným - racionálne.     

Predpokladám, že spokojný človek sa na numerológa asi neobracia. Alebo sa mýlim? Kedy ľudia najčastejšie vyhľadávajú vaše služby?
Najčastejšie v zlomových momentoch, v čase, kedy majú spraviť dôležité rozhodnutia. Vtedy riešia, vtedy hľadajú a vtedy aj potrebujú nejakú tú barličku. Či už je to numerológia, astrológia alebo nejaká iná z  ezoterických vied... Tie mu dokážu odkryť, čo hľadá.

Keď človek už naozaj nevie, ako ďalej a nevie sa rozhodnúť, ktorým smerom ísť a na čo sa zamerať, práve numerológia môže byť nápomocná. Nie, aby mu povedala, čo má urobiť, ale aby mu ukázala smer. Pomocou numerológie sa tiež dá zistiť, aké obdobie človeka čaká. 

Aké obdobie máte na mysli? Kedy sa mu bude dariť?
Áno, aj... Rozkvet i iné. V živote človeka sú deväťročné cykly a každý jeden  mu ukazuje, čomu by sa mal venovať, na čo  sa zamerať a v podstate čo by mal asi tak robiť. Tieto osobné ročné vibrácie, ako sa to nazýva, zadávajú  nasmerovanie na  obdobie jedného roka.

Deväťročné životné cykly? Čo si pod tým máme predstaviť?
Nemôžeme povedať, že by sa človek mal rozvíjať v nejakej oblasti len rok-dva, ale vždy sú  tie cykly deväťročné. A po veku duchovnej dospelosti sú štyri cykly, ktorými človek prechádza. Prvý deväťročný cyklus je zameraný na osobný a duchovný rozvoj. Druhý cyklus,  aby si vytvoril pracovné i finančné zázemie, v čom je dobrý – a aby  naberal skúsenosti. Okolo päťdesiatky  prichádza obdobie, kedy si človek má splniť to svoje životné poslanie. Teda zhruba až po päťdesiatke si plníme úlohy, pre ktoré sme sem na svet vôbec prišli. Dovtedy naberáme skúsenosti, aby sme svoje poslanie dokázali naplniť.

Prejdime k praktickejšiemu využitiu numerológie. Skutočne sa dá vyrátať, kedy bude mať človek priaznivé obdobie? Povedzme, pre podpis zmluvy?
Mojím cieľom je práve ukázať numerológiu ako disciplínu, využiteľnú v osobnom živote. Organizujem kurzy, určené ľuďom, ktorí chcú na sebe pracovať a uberať sa správnym smerom. Sú zamerané na to, aby si človek vedel pomôcť v určitých situáciách a pochopil, čo sa vôkol neho deje. Prostredníctvom numerológie sa dá vyrátať veľa vecí: napríklad, kedy je vhodné obdobie na uzatváranie pracovných zmlúv, začiatky úspešných projektov, alebo obdobie na uzatváranie emočných zmlúv.

Ako napríklad sobáš? Či nový vzťah?
Presne tak.

Hovorili ste, že numerológia neslúži na to, aby nám dávala riešenia, len ukázala smer. Čo v prípade, že by som si nechala urobiť výklad a zistila tak, že som sa zaľúbila v období, ktoré láske z pohľadu numerológie nepraje?
Nedá sa to brať úplne od slova do slova. Nezáleží len od toho, v akom období sa zaľúbite, pretože aj samotné obdobie prechádza určitým vývojom. Tam je dôležité to, kedy vzťah začal byť taký emočnejší, alebo silnejší – a kedy, naopak, bol len v začiatkoch. Vždy tu však záleží aj od tej druhej strany, teda od partnera. Či sa tí dvaja ľudia k sebe hodia, alebo nehodia.

Viete vyrátať aj kompatibilitu párov?
Samozrejme, je aj partnerská numerológia, ktorá sa zaoberá vyslovene tým, či  a  do akej miery sa partneri k sebe hodia, v čom sa vedia rozvíjať a vzájomne sa dopĺňať, čo majú odlišné a v čom si môžu vzájomne pomáhať. Lebo keď jeden partner má nejaký potenciál a ten druhý ho nemá, tak mu ho vie akoby prepožičať. Vie mu pomáhať v oblasti, v ktorej je silný.. Nie je veľmi dobré, ak sú  dvaja ľudia rovnakí a každý disponuje tou istou schopnosťou. Tam totiž potom dochádza k predimenzovaniu energií a vzťah sa stáva bojiskom a nie spoluprácou a útočišťom

Takže vrana k vrane nesadá?
Viete, vždy človek musí mať nejaké cítenie. To už hneď na začiatku vidíte, či vám partner sadol, alebo nesadol, či vám jeho rozmýšľanie pasuje, alebo nepasuje. Veľakrát sa aj zaľúbime, no nemusí to byť ten pravý. Môže to však byť človek na určité obdobie, ktorý nám má niečo odovzdať, niečo máme pri ňom pochopiť, alebo sa máme od neho niečo naučiť. Možno za rok, za dva, za tri pôjdeme  hľadať svoje šťastie úplne inde a my, už duchovne posunutí, si môžeme nájsť toho pravého, životného partnera.

Určite ste sa počas svojej praxe stretli aj so skeptickejšími klientmi. Podarilo sa vám pár takých presvedčiť?
Ja ľudí nepresviedčam. Človek buď chce niečo riešiť a potom je ochotný počúvať a spolupracovať, alebo nie. Celé je to v podstate o spolupráci. Keď s niečím nesúhlasíte, tak sa zablokujete a neposkytujete svoju energiu, a vtedy sa čísla dajú len ťažko čítať. Keď chce človek niečo riešiť, musí byť stotožnený s tým, že sa otvorí.

Veľmi rada spomínam na jedného môjho klienta, ktorý prišiel za mnou pred desiatimi rokmi na odporučenie od inej pani. Od začiatku bol presvedčený, že sme sa s ňou dohodli a poskytla mi informácie, ktoré mu odovzdám.  „Vy sa tu teraz budete prsiť, ako úžasne dokážete čítať z čísel,“ vyhlásil. Moja reakcia bola asi takáto: „Drahý pane, ja som vás nevolala a keď sa vám to nepáči, nemusíme ani začínať a vy môžete odísť.“ On zostal veľmi prekvapený, skrotol a začali sme normálne spolupracovať. Po dvoch hodinách rozboru mi povedal: „Fíha, nikdy by som si nebol myslel, že by čísla mali takúto výpovednú hodnotu!“ Odvtedy sme boli dlhodobí spolupracovníci a vždy, keď potreboval niečo riešiť, napr. prijímal ľudí do firmy, podpisoval dôležité zmluvy, zvykol to konzultovať so mnou... Či je ten človek dobrý, či by sa mu osvedčil, na akú pozíciu by sa hodil, toto všetko sa dá z numerológie krásne využiť v bežnej praxi. Pretože tu nejde o to, aby sme my mali nejaké vedomosti a niečomu verili, alebo neverili, ale aby sme tieto poznatky dokázali a vedeli v obyčajnom, bežnom živote, zúročiť a využiť.

Každý prechádzame určitými rozhodnutiami. Dennodenne. Väčšími i menšími. A práve numerológia sa pri týchto rôznych rozhodnutiach dá krásne využiť. Cieľom numerológie je odokryť rúško tajomnosti a pomôcť nájsť človeku to, čo kdesi vo svojom vnútri cíti, no nevie to pomenovať.

Emócie, to je tá naša silná pravá hemisféra, ktorá myslí v obrazoch. To, že snívame, to sú tie citlivé čísla. Ale zasa tým, že numerológia je exaktná veda, ktorá sa snaží veci pomenovať, musí fungovať aj ľavá hemisféra, čiže to rácio, ktoré dáva veciam slová a vyjadruje ich v jazyku. Veľakrát ľudia veci cítia, no tým, že ich nevedia pomenovať, majú sami v sebe isté pochybnosti. Nevedia, či je, alebo nie je  to správne rozhodnutie. Často práve tým, že ľudia nevedia niečo pomenovať, akoby svoju intuíciu rozumom ubíjali. To je typické hlavne pre dvadsiate storočie, z ktorého vlastne my všetci pochádzame, a kedy bolo to emočné vnímanie veľmi potlačené. Odmalička nás v škole učili logicky rozmýšľať, ale sú veci, kedy sa to celkom tak nedá. Umelec nevie logicky rozmýšľať, umelec rozmýšľa srdcom...

Numerológia a jej podobné ezoterické odvetvia sa v posledných rokoch stretávajú s čoraz väčším záujmom širokej verejnosti. Myslíte, že je to zložitosťou doby, že ľudia sa potrebujú opierať aj o takéto barličky?
Myslím si, že toto všetko nám so sebou prináša doba. Musíme si uvedomiť, že máme rok 2012. Do roku 1999 bola počas celého storočia prioritná a dominantná jednotka, na začiatku, tisíc. Od roku 2000 sa menia vibrácie, mení sa polarita energií a dominantná je teraz emočná dvojka. Kým jednotka bola racionálna a viedla nás k čisto logickému rozmýšľaniu, dvojka nám otvára nové svety, dimenzie, možnosti. Ľudia začínajú viac vnímať, ako len čisto rozmýšľať. Cítia potrebu žiť v prítomnosti a so svojím okolím a neriešiť minulosť, ani sa neposúvať do budúcnosti.

Označili by ste teda nastupujúcu generáciu – deti, narodené po roku 2000 - za vnímavejšiu?
Deti, ktoré sa rodia po roku 2000 a ktoré patria už do Veku Vodnára, sú naši najväčší učitelia. To sú tie deti, ktoré nám ukazujú nové smery. Nikto ich nič neučil, nikto im nikdy nič nevysvetľoval a oni nám vedia dať odpoveď.

Ako numerologička pracujete už dlhé roky. Predpokladám, že keď ste začínali, nebolo u nás ešte veľa ľudí, ktorí by sa tejto brandži venovali profesionálne. Ako vnímate konkurenciu dnes? Viete o sebe, stretávate sa v rámci svojej komunity, alebo si skôr každý rieši veci individuálne?
V poslednom čase je to naozaj tak, že ľudí, ktorí sa venujú týmto ezoterickým disciplínam a vedám - okrem numerológie i astrológii, tarotu - výkladu kariet, čiaram na rukách či typológii - neustále pribúda. Každý chce odhaliť rúško tajomstva. A či si vzájomne pomáhame? Áno, sú isté skupinky ľudí, ktorí medzi sebou navzájom komunikujú a vymieňajú si medzi sebou svoje nezávislé názory. Aj ja mám kamarátku, ktorá sa venuje astrológii a keď potrebujem nezainteresovaný názor a iný uhol pohľadu, zvyknem jej zavolať. Sú však aj dievčatá, ktoré zasa volajú mne, aby si vypočuli môj nestranný  názor na momentálnu situáciu, na nejaký pár, na nejakú udalosť.

Aký je váš názor na poverčivosť ľudí v súvislosti s číslami? Ukážkový príklad je smolný piatok trinásteho...
Človek si ľahko niečo vsugeruje. Ak si ja poviem, že sedmička bude pre mňa zlé číslo, tak tá sedmička pre mňa fungovať  nebude. A keď si poviem, že jednotka je pre mňa výborné číslo, tak vždy budem nastavená na to, že keď tam jednotka bude, tak to musí byť dobré a bude to pre mňa dobré. Je to skôr o rozmýšľaní daného človeka a nastavení jeho psychiky. Niekto si nosí talizman preto, lebo mu to pomáha, ale ten talizman je iba jeho pomôckou. A to isté platí aj o číslach.

Piatok trinásteho vychádza zo známeho smutného príbehu, keď v tento deň roku 1307 francúzsky kráľ Filip IV. nechal uväzniť a popraviť templárskych rytierov. Ľudia si časom zvykli spájať tragédie s týmto dátumom. Takisto, ako spájajú iné negatívne, ale aj pozitívne situácie s číslami.

Čo hovoríte na časopisecké horoskopy? Často sa v nich uvádzajú konkrétne šťastné a nešťastné dni pre jednotlivé znamenia. Nedegraduje to trochu zmysel numerológie?
Vždy keď robíte niekomu horoskop, numerologický rozbor, alebo len vykladáte karty, malo by to byť vždy šité presne na mieru. Teda na konkrétnu a danú situáciu či osobu. Horoskopy v časopisoch, alebo na internete, považujem skôr za komerčnú záležitosť, ako za nejakú smerodajnú informáciu.

Už som sa vás pýtala, nakoľko čísla riadia naše životy. Myslíte si, že vedia predpovedať aj budúcnosť?
Skôr by som povedala, že vedia ukázať, kam by človek mohol ísť. Každý z nás má vždy dve rozhodnutia: Chcem a nechcem. Chcem niečo robiť, chcem sa niekam posunúť, tu je dôležitá cieľavedomosť a ctižiadostivosť človeka. A na druhej strane je tu lenivosť, to opačné. Darmo vám ja poviem, že vás čaká úspešné a priaznivé obdobie, keď vy pre to nič nespravíte, respektíve tú možnosť a situáciu nevyužijete.

Nestačí sa teda spoliehať len na čísla, však?
Presne tak, to nestačí. Treba preto aj niečo urobiť.

Keď z výkladu vidíte, že klientovi vyjde niečo zlé, ako mu to poviete?
Ja sa nesnažím ľudí zarmucovať a hovoriť im to negatívne. Skôr sa snažím ich naviesť na cestu, ako sa z tej zložitej situácie môžu dostať a ako sa môžu začať posúvať dopredu. Čiže aby nezotrvali v tej zlej situácii, ale snažím sa s nimi hľadať riešenia. To, že sa človek ocitne v zložitej situácii, neznamená, že sa preňho rúca svet. Práve naopak. Treba hľadať cestu, ako sa z toho dostať a naučiť sa vziať si z toho to, čo nás niekam posunie.

Akú úlohu  hrajú čísla konkrétne vo vašom živote?
Verím číslam a preto s nimi aj pracujem, ale inak žijem úplne bežný život. Prerátam si svoje čísla,   hlavne  vtedy, keď potrebujem niečo dôležité riešiť.  Pozriem sa na dátum z viacerých strán a podľa toho sa rozhodujem.

Nedali by sa poznatky z numerológie zneužiť pri stávkovaní a tipovaní?
Toto býva jedna z častých otázok. Stáva sa mi, že niekto zavolá a opýta sa, či dokážem a viem určiť čísla lotérie... Ja  odpoviem, že nie a zložia. Keby som ich vedela, tak by som bola možno už úplne niekde inde a asi tu s vami nesedím!

Myslím si, že numerológiou sa takto čísla určiť nedajú. Do toho je totiž zainteresovaných priveľa energií a je to ovplyvnené mnohými faktormi. Samozrejme, dajú sa určiť dni, kedy by ten veľký obnos peňazí mohol padnúť... To sa dá povedať, ale aké to budú čísla, nie.

Funguje v numerológii niečo ako prvok náhody?
Ten podľa mňa existuje všade.

Máte povolanie, pri ktorom dennodenne načierate hlboko do duší, čo musí byť iste dosť vyčerpávajúce. Nepotrebuje aj numerologička z času na čas úplne „vypnúť“ a nechať čísla číslami?
Záleží od toho, aký človek k vám príde. Keď je veľmi negatívny a ubolený, psychicky vás  vysaje  a unaví. Keď je však človek naladený na to, že sa chce posúvať dopredu a spolupracuje, tak sa s ním naopak veľmi dobre robí a celý taký rozhovor priam nabíja energiou. Iste, sú obdobia, kedy je toho aj na mňa veľa, keď človek príliš vníma bolesť ľudí, vtedy treba „vypnúť“, oddýchnuť si a načerpať energiu niekde v prírode. Veľmi rada mám klientov, ktorí jasne vedia, čo chcú a potrebujú len usmerniť.

Čo by ste odkázali ľuďom, pre ktorých je numerológia len šarlatánstvom?
Nezvyknem ľudí presviedčať, lebo každý má svoje presvedčenie. Duchovne vyspelejším nerobí problém pozrieť sa na vec aj z iného uhla pohľadu. Tí racionálni a pragmatickí si väčšinou vedia veci odôvodniť a poradia si sami.

Viac informácii o numerológii nájdete na numero.sk

Autor: Monika Maťušová

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čašník ponúka hosťovi: "Mám teľacie srdce, bravčovú pečeň, hovädzí jazyk, údené kolená, rybie prsty a volské oká..."
Hosť ho preruší: "Vaše problémy ma nezaujímajú, dal by som si guláš a pivo!"

 
Virtuálny barDomáca citrovodka Domáca citrovodka
  • 0,4 dl vodky
  • 0,2 dl citrónového sirupu
  • 1 vaječný bielok
  • ľad
 
Hra na dnes