ATLAS.SK: Nedeľa, 20.8.2017
meniny má Anabela
   

Neuveriteľné. Tieto mýtické tvory skutočne existujú!

24.7.2014 | Spektrum

Kryptozoológia je náuka o mýtických zvieratách, o ktorých existencií sa len klebetí, ale nie je potvrdená. Zaoberá sa napríklad yetim či lochnesskou príšerou. Predtým, než ich existenciu zavrhnete, sa ale pozrite na týchto desať zvierat, o ktorých si biológovia mysleli, že neexistujú.

Diabolský vták
Tento operenec je tiež známy ako „ulama" a Srílančania veria, že jeho škrekot je znamením blížiacej sa smrti. Až do roku 2001 sa vedci z jeho existencie smiali, no potom sa im niekoľko jedincov predsa len podarilo objaviť.

Ziphius
Stredoveké legendy ho popisovali ako vodnú sovu kvôli papuli podobnej zobáku a obrovským očiam. Niektorí námorníci dokonca tvrdili, že s obľubou napáda ich lode. Dnes ziphiusa poznáme ako vorvaňovca zobatého, ktorý s dĺžkou okolo sedem metrov patrí medzi menšie veľryby.

Bondegezou
Kmeň Moni zo západnej Indonézie prezýval tohto vačkovca „mužom z lesa", pretože sa podobal na nízkeho človeka pokrytého čiernobielou kožušinou. V roku 1994 vedci potvrdili jeho existenciu a premenovali ho na tvora menom „dingiso". Vidieť ho vo voľnej prírode je veľmi ťažké, pretože existuje len niekoľko stoviek jedincov žijúcich hlboko vo v džungli.

Kengura
V minulosti ľudia aj kengury považovali za mýtické stvorenia. Po objavení Austrálie sa do Európy dostávali len krátke správy o zvláštnych srnách, ktoré stoja na dvoch nohách ako človek a skáču ako žaby. Dnes už ich spolu s koalami považujeme za symbol Austrálie.

Zdroj: SITA/AP
Vtákopysk
Keď tohto zvláštneho tvora na konci osemnásteho storočia objavili, bežní ľudia si mysleli, že ide o klebety a dokonca aj mnohí seriózni vedci jeho existenciu považovali za nemožnú. Napriek tomu však toto smiešne zviera naďalej chodí (a pláva) po zemskom povrchu.

Morský had
Príbehy o strašných morských hadoch si námorníci rozprávali celé storočia. Ako sa ukázalo, nešlo len o historky opitých chlapov, hoci tí o veľkosti týchto živočíchov mierne preháňali. Morské hady skutočne existujú, ich názov v latinčine znie Regalecus glesne a dosahujú dĺžku až 12 metrov. Vedcom sa jeden exemplár podarilo natočiť v jeho prirodzenom prostredí až v roku 2010, pretože zväčša žije vo veľkých hĺbkach.

Varan komodský
Z lovcov perál, ktorí hovorili o existencii týchto obrovských plazov, sa ešte na začiatku 20. storočia ľudia smiali. Chechot prestal v roku 1926, keď vedci počas jednej z expedícii varana uvideli na vlastné oči.

Gorila horská
Pred rokom 1900 sa príbehy o obrovských opičích mužoch vo východnej Afrike považovali len za báchorky pre deti. Dnes už vieme, že na čiernom kontinente ich žije asi päťtisíc a patria medzi všeobecne ohrozené druhy.

Okapia pralesná
Tiež známa ako africký jednorožec, hoci jeho mýtickosť nedosahuje ani zďaleka. Je podobná krížencovi žirafy, zebry a somára a za posledných desať rokov sa jej populácia znížila zo 40-tisíc na desaťtisíc. Do roku 1901 o nej vedeli len domorodci, dnes ju pozná celý svet.

Kalmar obrovský
Kraken, ktorý sa často spomína už v antickom Grécku, vôbec nie je výmysel. Po prvýkrát sa o tom presvedčili obyvatelia amerického Newfoundlandu v sedemdesiatych rokoch 19. storočia, keď more vyplavilo mŕtvolu jedného z nich. Predpokladá sa, že môže dosahovať dĺžku až 20 metrov.

Autor: Noel

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Ako dobre poznáte Simpsonovcov?
Otestovalo sa 36986 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ide Japonec do krčmy a hovorí: čin čon chang chun kofola
Krčmárka mu odpovie: 2 litre v plastovej fľaši čoho?

 
Virtuálny barBrandy Sour Brandy Sour
  • 6 cl brandy
  • 3 cl citrónovej šťavy
  • 1/2 lyžičky cukru
  • koktailová čerešňa a pomaranč na ozdobenie
 
Hra na dnes