ATLAS.SK: Nedeľa, 20.8.2017
meniny má Anabela
   

National Geographic: Víťazné FOTOGRAFIE roka 2012

17.8.2012 | Spektrum

Legendárny magazín vyhlasuje každý rok súťaž o fotografiu roka, v rámci ktorej vyhodnocuje niekoľko najlepších záberov v rôznych kategóriách. Štatistiky tohtoročnej cestovateľskej súťaže hovoria o 12 000 fotografiách od 6 615 autorov zo 152 krajín sveta. Odborná porota určila tie najlepšie zábery roka 2012, ktoré si môžete pozrieť práve tu.

Zvíťazila atmosféra
Pri podobných súťažiach sa nehodnotí len technické a umelecké spracovanie fotografie, ale aj jej kontext. Ten dopomohol k víťazstvu snímke Cedricka Hounina, ktorá vznikla v Kyrgyzstáne. Zobrazuje intimitu momentky z bežného života miestnej rodiny, ktorá žije v prostredí absolútne odlišnom, než sme zvyknutí. Pokoj vyžarujúca fotografia skrýva silný moment v kontraste s udalosťami, ktoré sa odohrávajú v krajine.

Deti z Vietnamu
Nadčasová – takto nazvali fotografiu porotcovia cestovateľskej súťaže National Geographic nie len preto, že je čiernobiela, ale aj preto, že nezobrazuje žiadne výdobytky modernej doby. Obyčajné deti sa hrajú s obyčajnou loptou v pochmúrnom mokrom počasí. Kompozícia fotografie je dokonalá. Autorom je fotograf Vo Anh Kiet.

Nasvietený Kristus
Osvetlenie je príčinou úžasného umiestnenia v rebríčku najkrajších fotografií roka v prípade snímky Andrei Guarnerovej. Tá zobrazuje veľkonočné oslavy v talianskom Trapani s ikonickým obrazom mučeného Krista, ktorý ide na popravu. Atmosféru snímke dodávajú aj výrazy tvári mužov, ktorí súsošia niesli na ramenách tradičným sprievodom.

Krásy Madagaskaru
Magické územie Madagaskaru si väčšina z nás vybaví celkom inak, vďaka rovnomennému animovanému filmu. Skutočný ostrov však disponuje krásou nie len prírodnou, ale aj ľudskou. V spoločnej kompozícii pôsobí snímka ako z inej planéty. Gigantické stromy v pozadí sú na tejto Zemi viac ako 1 000 rokov. Autorom fotografie je Ken Thorne.

Keď dážď inšpiruje
Fotografka Camila Massuová opisuje príbeh vzniku záberu z Chile, ako spontánnu náhodu. Spolu so sestrou si užívali pokojný deň v dome pri jazere, keď z ničoho nič začalo mohutne pršať. Obe vbehli do jazera, aby mohla vzniknúť fotografia, ktorá mala byť pôvodne momentkou do rodinného albumu. Na ten by ju bola asi škoda, nemyslíte?

Pozrite si ďalšie ocenené fotografie roka 2012 v priloženej GALÉRII.

Autor: Michal

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Čo si pamätáte z matematiky?
Otestovalo sa 52568 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ide Japonec do krčmy a hovorí: čin čon chang chun kofola
Krčmárka mu odpovie: 2 litre v plastovej fľaši čoho?

 
Virtuálny barBrandy Sour Brandy Sour
  • 6 cl brandy
  • 3 cl citrónovej šťavy
  • 1/2 lyžičky cukru
  • koktailová čerešňa a pomaranč na ozdobenie
 
Hra na dnes