ATLAS.SK: Nedeľa, 20.8.2017
meniny má Anabela
   

Najväčšie hrady sveta: aj Slovensko je na zozname

9.1.2017 | Spektrum

To najväčšie, čo svet mal postaviť, je zdá sa hotové a máločo prerastie súčasných velikánov. Hrdo reprezentujú megalomániu architektúry, aj keď v mnohých prípadoch ich už zub času doháňa k chátraniu.

Najväčší z najväčších

Ak chcete vidieť najväčšiu gotickú stavbu sveta a zároveň najväčšiu tehlovú budovu na svete, stačí vám zájsť do severného Poľska. Hrad Malbork u susedov má tak významné renomé, že jeho krásu si chodia pozerať turisti aj z iných kontinentov. Jeho rozloha je neskutočných 21 hektárov a naozaj nemá na svete obdobu. Stavať sa začal okolo roku 1270 a ako sídlo ho používali nemeckí rytieri. Mali ho v područí viacerí majitelia, ale nakoniec bol obývaný až do roku 1772 poľskými kráľmi. Dnes je kultúrnou, historickou a neoceniteľnou pamiatkou.

Mehrangarh

Taj Mahal nie je najväčším lákadlom Indie. Podstatne rozľahlejším cieľom turistov je pevnosť Mehrangarh v severozápadnej Indii. Už zďaleka sa čnie nad krajinou ako nedobytný monument na kopci, ktorý je vysoký 120 metrov. To ešte viac zosilňuje vizuálny dojem hradu zaberajúceho viac ako 80-tisíc metrov štvorcových plochy.

VIDEO: Virtuálna prehliadka Spišského hradu: takto vyzeral v časoch najväčšej slávy

Zaujímavosťou je, že nejde o jedinú stavbu, skôr opevnenie, ktoré chráni niekoľko vnútorných palácov. Povráva sa, že na kopci žil pustovník, ktorého mocní kvôli stavbe svojho sna vyhnali a ten na miesto uvalil kliatbu. Aj preto pevnosť približne každé štyri roky zasiahne enormné sucho. Má to byť práve následok neúcty voči svätému mužovi.

Hohensalzburg

Vo výšinách nad starým Salzburgom stojí pevnosť, ktorá zaberá 54-tisíc metrov štvorcových plochy a nie je len mamutia, príťažlivá a pekná, ale má údajne v sebe zvláštnu mágiu. Veď za celú dobu svojej histórie, ktorá siaha do roku 1077, sa ju nikomu nepodarilo dobyť. Hoci pokusov bolo na mraky.

Spišský hrad

So svojou rozlohou bezmála 50-tisíc metrov štvorcových obsadil šiestu priečku svetovo najrozsiahlejších hradov. Slovensko má vďaka nemu zápis v historickom rebríčku stavieb. Azda nie je Slováka, ktorý by ho neprešiel po vlastných a nepokochal sa krásou tejto dominanty východu aj dnes. Zaujímavosťou je, že ako jeden z mála európskych hradov odolal Tatárom a hoci už na prvý pohľad vidieť, že najväčšiu slávu má za sebou, stále je príjemné navštíviť ho.

Himedži

Japonsko nie je príliš bohaté na rozľahlé hradné pamiatky, preto je hrad Himendži na ostrove Honšú o to slávnejší. Má viac ako 40-tisíc metrov štvorcových a okrem toho, že je dodnes zachovaný, ide o jednu z najstarších stavieb z japonského stredoveku. Unikátny je nielen rozmermi, ale aj labyrintom, ktorý vedie až k hlavnej veži. Povráva sa, že bez správneho kľúča ho nikto neprejde. Aj preto, že jeho chodba vedie nepriateľov po špirále okolo celej stavby, kde sa stali ľahkou korisťou.

Autor: Marcos
Foto: Shutterstock


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Vyznáte sa v metale?
Otestovalo sa 9895 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ide Japonec do krčmy a hovorí: čin čon chang chun kofola
Krčmárka mu odpovie: 2 litre v plastovej fľaši čoho?

 
Virtuálny barBrandy Sour Brandy Sour
  • 6 cl brandy
  • 3 cl citrónovej šťavy
  • 1/2 lyžičky cukru
  • koktailová čerešňa a pomaranč na ozdobenie
 
Hra na dnes