ATLAS.SK: Pondelok, 21.8.2017
meniny má Jana
   

Najväčšie hoaxy storočia

2.7.2012 | Spektrum

Niektorí ľudia si to možno ani neuvedomujú, ale dennodenne sa nájdu v novinách, časopisoch, televízií alebo na internete rôzne klamstvá, novinárske kačice alebo takzvané hoaxy (dnes nové často používané slovíčko). Veľa z nás na takéto poplašné správy z času na čas aj dobre naletí. Viete však, ktoré hoaxy sa stali najslávnejšie?

Ako Microsoft kúpil cirkev
V roku 1994 rozhýbala svet tlačová správa z Vatikánu, ktorá hovorila o tom, že spoločnosť Microsoft kúpila rímskokatolícku cirkev. V správe sa doslova písalo, že cirkev dostala neznámy počet akcií spoločnosti Microsoft, ktoré teraz patria Billovi Gatesovi. Ten verí, že náboženstvo je rozvíjajúci sa trh so sľubnou budúcnosťou a vďaka obrovským finančným prostriedkom počítačového giganta sa tak katolícka cirkev stane prístupnejšou a zábavnejšou pre široký okruh ľudí po celom svete. Sám pápež sa mal stať podpredsedom akéhosi náboženského softvéru.

Tak takáto správa, ktorá týždeň kolovala po internete spustila doslova šialenstvo, pretože množstvo ľudí uverilo. Akoby aj nie, veď počítače a internet sa stávali hlavne v USA v tomto čase veľmi populárnymi. Ľudia už nemuseli chodiť do kostolov, pretože omše a dokonca spovede mali byť dostupné on-line, a každý mohol dostať rozhrešenie doma za počítačom. Toto bola služba, ktorej mnohí neodolali. Preto niet divu, že zákaznícka linka Microsoftu bola každý deň preťažená. Microsoft bol preto nútený vydať k tejto správe oficiálne stanovisko, kde samozrejme uviedol, že správa je len jeden veľký podfuk.

Autori tohto hoaxu neboli nikdy odhalení, no podarilo sa im vstúpiť do dejín. Tento hoax bol totiž prvý, ktorá sa rozšíril po internete, a naleteli mu desaťtisíce ľudí. Samozrejme takáto správa uškodila ziskom konkurenčnej firmy IBM, preto sa po odznení tohto hoaxu objavil na internete druhý, ktorý tvrdil, že IBM kúpila episkopálnu cirkev.

Dali by ste si banánové jointy?
Keď máte dobrý nápad, tak dokážete zmiasť celý svet. Práve toto sa podarilo (upozorňujeme, že bez internetu) undergroundovému časopisu Berkeley Barb, s článkom, ktorý napísal Max Scherr v roku 1967. V roku 1966 totiž v USA zakázali LSD, a časopis Berkeley  Barb bol populárny medzi komunitou hippies, ktorá zákaz LSD veľmi ťažko niesla. Max Scherr preto doslova stvoril neexistujúcu látku bananadine, aby vláde USA ukázal, že vždy sa nejaká náhrada nájde. Apeloval preto na vládu USA, že pokiaľ nezakáže banány, ako môže obhajovať zákaz iných drog? Scherrovi sa americkú vládu nepodarilo nijako zlomiť, no spustil doslova šialenstvo s banánovými jointami.

Naletel mu aj William Powel, ktorý v roku 1970 napísal knihu Anarchistická kuchárka (čerpal práve z článku Maxa Scherra), v ktorej spopularizoval psychotropnú látku bananadine medzi celou verejnosťou. Bananadine sa údajne dala získať veľmi ľahko, stačilo si kúpiť pár kilogramov banánov, a z nich použiť šupky, ktoré každý človek vyhadzuje. Nebudeme tu písať recept ako sa banánový joint pripravuje, takýchto zaručených receptov je dnes na internete naozaj veľké množstvo, podstatné je, že na dokonalý hoax Maxa Scherra, vtedy, ale aj dnes naleteli takmer všetci mladí ľudia.

Nepomohol ani americký Úrad pre potraviny a lieky, ktorý dokonca urobil analýzu banánových šupiek, a prišiel so záverom, že v banánových šupkách sa nenachádza žiadna halucinogénna látka, ktorú Scherr nazval bananadine. Ani toto nepomohlo, mladí ľudia z komunity hippies vyvolali doslova šialenstvo v obchodoch s ovocím, kde banány išli na dračku.

Kampaň za obliekanie zvierat
V roku 1959 založil komik Alan Abel Hnutie „proti“ obscénnosti nahých zvierat, ktorým sa snažil poukázať na prehnané moralizovanie. Kvôli tomu si najal aj herca Bucka Henryho, od ktorého chcel, aby predstieral prezidenta tohto hnutia. Alan Abel však vôbec nečakal aké šialenstvo medzi ľuďmi spôsobí. Tisícky ľudí totiž začali proti nahote zvierat protestovať, a hnutie počas troch rokov naberalo aktívnych členov, ktorí usporadúvali pochody proti zvieracej nahote.

Členovia hnutia na protestoch žiadali, aby každé zviera od mačiek, psov, koňov až po veľryby, nosilo oblečenie, a ich genitálie nespôsobovali v spoločnosti úpadok morálky. Pri pochodoch aktívni členovia rozdávali ľuďom, ktorí boli na prechádzke so svojimi zvieracími miláčikmi, letáky, aby s tým prestali. Alan Abel bol preto po troch rokoch donútení, aby v televíznom programe povedal pravdu o hnutí, ktoré sa oficiálne volalo Hnutie za obscénnosť nahých zvierat (SINA – The Socety for Indecency to Naked Animals), nie proti, ako si to viacerí členovia mylne mysleli.

No ani toto verejné vyhlásenie mnohí priaznivci v médiách nezachytili, keďže ešte aj niekoľko rokov po Abelovom vyjadrení, odoberali od hnutia časopis, ktorý pravidelne informoval o novinkách v boji za slušnosť zvierat, kde si priaznivci napríklad našli aj to, ako ušiť tomu ktorému zvierať správnu bielizeň. Čo dodať...

Kedysi sa hoaxy medzi ľudí šírili pomalšie ako je tomu dnes, keď sa vďaka internetu a televízii dajú oklamať behom pár minút milióny ľudí, no napriek tomu aj v nedávnej minulosti ľudia ľahko naleteli na hocijaké podvody. Dnes to je omnoho jednoduchšie, preto si aj vy dávajte pozor, aby ste z času načas nenaleteli na doslova zaručenú internetovú správu, môže to byť totiž nejaký kvalitný hoax.

Autor: Recber

 

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Čo máte spoločné s Lady Gaga?
Otestovalo sa 18026 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Brunetka si aktivovala mobil. Vtom blondínka hovorí:
- Jéj, máme rovnaký PIN, aj ja mám štyri hviezdičky!

 
Virtuálny barBlue Hawaiian Blue Hawaiian
  • 3 cl bieleho rumu
  • 3 cl Curacaa blue
  • 6 cl ananásového džúsu
  • 3 cl kokosového krému
  • ananás a koktailová čerešňa na zdobenie
 
Hra na dnes