ATLAS.SK: Štvrtok, 17.8.2017
meniny má Milica
   

Najtajomnejšie miesta na Zemi

3.9.2012 | Spektrum

Som si istý, že všetci z vás už počuli o rôznych miestach na svete, ale teraz vám ponúkame zoznam najzáhadnejších miest, o ktorých doteraz existujú špekulácie a ich vznik a existencia nie je celkom vysvetlená.

Zdroj: Aktuálne.sk
Machu Picchu
Machu Picchu, známe aj ako Stratené mesto Inkov je mesto, ktoré vytvorili Inkovia, vo výške 2 430 m n. m. na horskom hrebeni nad údolím Urubamba v Peru. Mesto objavil v roku 1911 havajský rodák Hiram Bingham spolu so svojím sprievodcom v husto porastených peruánskych Andách. Objaviteľ sa o stratenom meste dozvedel náhodou z ústnych legiend starých Indiánov. Od National Geographic Society a Yale University v USA získal peniaze, vrátil sa do džungle v Peru spolu s celou expedíciou amerických archeológov a antropológov.

Mesto z údolia nebolo vidieť, vchod bol už dávno zničený, pravdepodobne zemetrasením. Po strmom a tropickou vegetáciou zarastenom svahu vystúpili na Machu Picchu, kde objavili početné rozvaliny starobylého mesta zarastené trávou, obklopeného terasovitými políčkami a rozdeleného na chrámovú a obytnú štvrť. Machu Picchu nemalo administratívnu, vojenskú ani obchodnú dôležitosť. Prečo mesto Inkovia postavili, nikto nevie. Historici sa dohadujú, že chceli byť bližšie k svojmu božstvu - Slnku, pričom v meste žili najkrajšie ženy, ktoré sa s ním zosobášili.

Dokazuje to aj 136 kostier, prevažne žien, ktoré na mieste našli americkí archeológovia. Možno sa jednalo o "ajillas", ako sa hovorilo mladým dievčatám, špeciálne vybraným pre slnečné rituály. Išlo o kráľovské a kultové sídlo, ktoré sa vybudovalo pravdepodobne počas vlády Pachacutiho. V súčasnosti patrí Machu Picchu medzi najnavštevovanejšie miesta v Peru. Pre veľký počet turistov sa krajina snaží počet návštev obmedzovať vysokými cenami vstupného.

Baalbeck
Toto miesto vo východnom Libanone je preslávené troma chrámami, ktorých steny sú postavené z obrovských kamenných kvádrov. Mnohé z nich majú rozmery 20 m dĺžku a sú 4 m široké a 4 m vysoké. Neďaleko chrámu sa nachádza stále jeden kamenný blok s rozmermi 21,5x4x4,5m a hmotnosťou 1100 ton, ktorý nazvali „kameň tehotnej ženy“. Ide o najväčší kamenný blok na svete, ktorý je opracovaný ľudskou rukou. Dodnes nie je jasné, ako s takýmito obrovskými kameňmi ľudia manipulovali.

Stonehenge
Ide o kamennú stavbu započatú v mladšej dobe kamennej a používanú až do doby bronzovej. Je to jedna z najúžasnejších prehistorických pamiatok. Záhadou zostáva, ako mohli ľudia niekedy 3000 až 2500 rokov pred Kristom postaviť takúto megalitickú stavbu. Neuveriteľnou záhadou je aj to, že na kamenných stenách sú zaznačené astrologické poznámky, napr. pohyby Zeme, striedanie dňa a nocia to všetko v zvláštnych znakoch. Väčšina archeológov sa domnieva, že Stonehenge slúžilo ako obradné pohrebisko.

Poukazujú hlavne na množstvo násypov v tejto oblasti, ktorá má aj najväčšiu koncentráciu kruhových mohylových hrobov v celej Británii. Zaujímavosťou by mohlo byť aj to, že v roku 1910 bol Stonehenge takmer zničený leteckou nehodou. Taktiež umiestnenie kameňov výborne odráža zvuk, čo znamená, že fungujú ako dokonale prírodné reproduktory. Sila zvuku sa dá prirovnať k dnešnému rokovému koncertu.

Kamenné  gule v Kostarike
Kamenné gule sú nesmierne záhadné historické gule z kameňa. Sú tak dokonale guľaté, že vedci vylúčili ich výrobu holými rukami, alebo jednoduchým otesaním kameňa. Prvý objav týchto gúľ sa datuje do roku 1940, keď plantážnici pripravovali banánové plantáže a zo zeme vykopali niekoľko spomínaných gúľ. Ich veľkosti sú rôzne. Od 1 cm až po 1 m v priemere. Niektoré dokonca vážia až 16 ton.

Guľatosť však nie je ich jedinou záhadou. Sú aj neuveriteľne  presné, čo znamená, že gule rovnakých priemerov sa od seba vôbec nelíšia a sú na milimeter totožné. Taktiež roky boli vystavené slnečnému žiareniu, vetru, vode, no i napriek tomu zostali dokonale guľaté bez jediného úlomku, alebo čo i len náznaku poškodenia. Ich pôvod preto mnohí ľudia pripisujú mimozemšťanov. Ktovie...  

Tiahuanacu
Tiahuanacu je archeologická lokalita a najvýznamnejšia historická pamiatka Bolívie. Výskumy tohto miesta viedli k vytvoreniu najkontroverznejšej teórie času vzniku Tiahuanaca a to je obdobie 15 000 rokov pred Kr. K tomuto časovému obdobiu dospeli vedci po vyhodnotení pôvodnej astronomickej orientácie chrámu a vzhľadom k jeho astronomickej orientácii v súčasnosti. Na základe súčasných údajov zo satelitov upresnil dátum americký archeoastronóm Neil Steede približne na dobu 12 000 rokov. Tvrdením, že Tiahuanaco je najstarším mestom sveta, ktoré bolo vybudované pred potopou sveta si tak proti sebe obrátil väčšinu vedeckej archeologickej obce.

Autor: Radomír

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Otestujte svoj mechúr!
Otestovalo sa 31739 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Mladý muž príde do pekárne a pýta sa:
"Slečna, koľko u vás stojí biely chlieb?"
"Určite nie viac ako týždeň."

 
Virtuálny barKáva Fiery Káva Fiery
  • 6 klinčekov
  • pol tyčinky škorice
  • citrónová a pomarančová kôra
  • 1dl rumu
  • 1dl koňaku
  • kryštálový cukor
  • 4dl horúcej čiernej kávy
 
Hra na dnes