ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

Najnebezpečnejšie VTÁKY sveta

20.8.2012 | Spektrum

Vtáky sú často spájané s pocitom pokoja. Sú to prvé, čo počujete za slnečného dňa, keď sa zobudíte alebo keď idete na príjemnú prechádzku parkom. Ale môžu byť tiež kruté, kráčajúce po bezohľadnej ceste smrti a deštrukcie.  Tu je desať vtákov, ktorým je lepšie sa vyhýbať.

Čajka
Môžete si myslieť, že to najhoršie, čo môže čajka urobiť je uletieť vám s obedom alebo pošpiniť vám odev, ale títo obyvatelia pláže majú aj svoju temnú stránku. Čajky, ak cítia, že ich mláďatá sú ohrozené, zaútočia s plnou silou a vedia vám zaútočiť priamo na hlavu. Niektoré príbehy hovoria, že už dokázali vyďobať z hlavy mozog!  

Velociraptor
Áno, už dávno vyhynul, spolu s ostatnými dinosaurami. Ale stojí za vysvetlenie, že na rozdiel od Jurského parku, velociraptor bol v skutočnosti operený dravý vták a nie šupinatá jašterica. Bol dravší ako akýkoľvek žijúci vták dnes. Bol neuveriteľne chytrý, velociraptori vraj lovili vo svorkách a mali čertovsky ostré pazúry, ktoré mohli ľahko zatnúť do hrdla ich koristi (čo boli zvyčajne dinosaury, menej poľné myši a ryby).  

Sokol
Hlavnou prácou tohto vtáka je vrhnúť sa na malé hlodavce a ryby a preraziť im telo neuveriteľne ostrými pazúrmi. Svojím unikátne tvarovaným zobákom dokáže pretrhnúť aj miechu. Ide o lovecké „stroje“, vybavené vlastnosťami, ktoré napomáhajú pri ich obžive, sú ako viacúčelové švajčiarske armádne nože. Zatiaľ čo môžu byť vycvičené na lov v prospech ľudí (sokoliarstvo), stále majú potenciál spôsobiť vážne škody, a to aj v mladom veku.  

Blue-Capped Ifrita
Hoci tento vták nie je väčší než hmyz, je vyzbrojený získaným obranným mechanizmom, ktorý ho spoľahlivo ochráni. Živí sa určitým druhom chrobáka, ktorý produkuje batrachotoxíny podobné žabiemu jedu, takže manipulácia s vtákom holými rukami má za následok necitlivosť a otravu.  

Little Shrikethrush
Tento vták je tiež vyzbrojený smrtiacim jedom podobným žabiemu. Žije v tropických a subtropických lesov Indonézie, Austrálie a Papua Nová Guinea. Vták je olivovo farebný a často dobre maskovaný v korunách stromov, ale vydáva zvláštny zvuk, ktorý sa podobá tomu, ktorý vydáva druh sirén, aj keď nie s takým zámerom krviprelievania.  

Pitohui
Toto je prvý z troch známych toxických vtákov, ktoré majú smrtiaci jed v koži a perí. Postupne sa zistilo, že vtáky sami jed netvoria, ale získavajú ho lovom chrobákov. Vtákom slúži jed na obranu pred predátormi. V Papue-Novej Guinei ho volajú nejedlý vták, pretože je nepoživateľný. Takmer. Ak ste od hladu zúfalí  a v okolí nie je nič iné, môžete vtáka zjesť, ale musíte odstrániť perie a kožu a upiecť ho na drevenom uhlí. Ale najlepšie bude, ak si k nemu urobíte poznámku vo svojom sprievodcovi, že je nebezpečné ho zjesť.  

Orol
Má špecifický zobák a ostré pazúry, vynikajúci zrak, čo ho robí neporaziteľným predátorom vo voľnej prírode. Môže lietať so štvorlibrovou korisťou. A je veľmi nenásytný, dokáže zožrať pol kila rýb za štyri minúty. Títo vtáci sú majstrovskí lovci a sú silným symbolom moci, a to natoľko, že slúžia ako znak a úradná pečiatka pre mnohé národy (vrátane USA).  

Sup 
Tieto vtáky sú také škaredé ako sú zlovestné. Často ich prirovnávajú k smrtke s kosou, týčia sa nad mŕtvolami a ťažia z ich predčasného úmrtia, sú považované do značnej miery za upratovačov, lebo požierajú mäso a zabraňujú hnilobnému rozkladu mŕtvol. Sú vybavené mimoriadne kyslými žalúdkami, ktoré sú odolné voči rôznym druhom baktérií, vírusov a antraxu. Aj ich moč je silne antibakteriálny, takže dokáže zabiť niektoré druhy mikróbov, pomedzi ktoré sa pravidelne plahočia.  
Pštros
Sú to najväčšie vtáky na svete - môžu dosiahnuť výšku 2,6 metrov a hmotnosť až 350 kg - a sú trochu nepredvídateľní. Môžu bežať rýchlosťou 50 km/h až 10 kilometrov a majú nohy, ktoré dokážu kopnúť hyenu a zabiť ju. A nielen to, ale majú aj ostré pazúry. Keby nebolo ich hlúpej tváre a tendencii prezentovať ich s hlavou v piesku prisahali by ste, že sú to monštrá.  

Kazuár austrálsky
Tento vták je považovaný za najnebezpečnejšieho na svete, ktorý by si zaslúžil záznam aj v trestnom registri a priamy trest smrti. Vyskytuje sa v Novej Guinea , má skoro 13 centimetrov dlhú dýku - pazúr, ktorý môže zabiť aj človeka, čo už bohužiaľ nie raz urobil! Ich nohy sú smiešne, ale silné, dokážu kopať ľudí a psov s veľkou silou. Dokáže aj rýchlo bežať. Počas druhej svetovej vojny, keď boli americké a austrálske jednotky v Novej Guinei, vojakov varovali, aby sa im vyhýbali. 
Autor: Radomír

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Ste hypochonder?
Otestovalo sa 13655 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Futbalista Interu radostne telefonuje svojmu otcovi:
- Otec, bol si na futbale?
- Nebol synak.
- To je škoda! Dal som dva prekrásne góly.
- Výborne, som na teba hrdý. A ako skončil zápas?
- 1:1, otec...

 
Virtuálny barCassis Coco Cassis Coco
  • 4 cl vodky
  • 4 cl ríbezľovej vodky (čierna ríbezľa)
  • 8 cl pomarančového džúsu
  • 1 cl kokosového sirupu
  • strapec čiernych ríbezlí
 
Hra na dnes