ATLAS.SK: Štvrtok, 17.8.2017
meniny má Milica
   

NAJKRAJŠIE tvory pod Slnkom

12.5.2011 | Spektrum

Sú exotické, aj celkom bežné, jedno majú ale určite spoločné - ich originálnemu čaru podľahne každý. Aj u toho najväčšieho tvrďasa vyvolajú úsmev na tvári. Spoznajte ktoré spomedzi zvieracích tvorov sú vyhlásené za najrozkošnejšie stvorenia na tejto planéte.

Jemný mravenčiar
Túto očarujúcu „vecičku“ vedci odborne nazývajú Cyclopes didactylus a je tak malilinký, že ho pokojne schováte do dlane. Svojim bystrým šikovným chvostíkom sa podobajú na vačice, ich pazúriky sú však ostré ako britva. Nájdete ich zavesené na stromoch bavlnovníka, s ktorým pre svoju hodvábnu jemnosť neskonale splývajú.  
Húsenica spriadača
Väčšina húseníc pôsobí slizkým dojmom, nie však toto milé chlpaté stvorenie. Je larvou druhu Isabella spriadača medvedieho a živí sa rôznymi rastlinami vrátane tých, vďaka ktorým bojuje proti určitým parazitom. Ich pôsobivý kožúšik môže lákať na pohladenie, neskúšajte to však bez rukavíc. V opačnom prípade dostanete „na pamiatku“ koprivkovú reakciu. 

Lamantín širokonosý
Sú to ozajstní siláci, avšak celkom neškodné bylinožravce žijúce v mori. Obdržali prezývku „morské kravy“ a na svojich plutvách majú celkom bezúčelné pazúriky. Žiaľ, následkom prelodnenia morí patria medzi ohrozené druhy.  

Škrečok trpasličí
Zjavom pripomínajú svojich „veľkých príbuzných“, tieto malé hlodavce sú však celkom zakrpatené. Svoje korene majú v Rusku a v Číne, kde sa vyskytujú až v troch sortách a k dostaniu sú v celkom bežných obchodoch pre domáce zvieratá. 

Africký ježko
Sú tak milé, že by ste ich zopár zaraz chceli domov. Spomedzi cicavčej rodiny Erinaceidae patria medzi tie najrozkošnejšie. Majú zlatý výraz, jemné béžové pichliačiky a keď sa potrebujú chrániť, zbalia sa do tŕnistej loptičky ako celkom bežný ježko. 
Žralok volánikovitý
Tieto vodné živočíchy si zamilujete až po chvíľu, kým ich nevystrašíte. Majú jedinečnú schopnosť enormne rýchlo prehĺtať vodu a dokonca i vzduch, takže sa za krátky moment premenia z rozkošnej na odstrašujúcu nafúknutú kreatúru. Vtedy máte chuť do nich pichnúť, aby ste ich opäť vyfúkli. Sú jedovaté, pre človeka je to ale ohrozujúce iba vtedy, ak si ich na večeru pripraví nesprávnym spôsobom. Nechajte to preto radšej na odborníka.  

Angorský králik
V prvom momente nemusíte ani spozorovať, že ide o veľkého zajaca. Vďaka svojej bohatej srsti totiž pripomína veľkú hrču chlpov. Vyskytujú sa v štyroch uznaných rodoch, v skutočnosti je ale týchto chlpáčov oveľa viac druhov. Pokiaľ patríte k ochrancom zvierat, nemajte strach. Fakt, že sa ich bohatý kožuch použije na výrobu oblečenia im nespôsobí žiadne utrpenie. Nielenže ostanú na žive, srsti majú stále na rozdávanie.  
Kiwi
Nepomýlili sme sa. Nejde o ovocie, ale malého vtáčika, ktorý dokonca nevie ani lietať. Krídla tohto druhu vtáctva sa totiž zredukovali na takú veľkosť, že pripomínajú iba malé pahýľčeky. Oni si to vynahradzujú výnimočne vyvinutým čuchom, vďaka ktorému sa môžu postarať o svoj pestrý jedálniček v podobe červíkov, hmyzu, listov a bobúľ. Pochádzajú z Nového Zélandu a patria medzi ohrozené druhy.
Autor: Ton

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Vyznáte sa vo svete rozprávok?
Otestovalo sa 46012 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Mladý muž príde do pekárne a pýta sa:
"Slečna, koľko u vás stojí biely chlieb?"
"Určite nie viac ako týždeň."

 
Virtuálny barKáva Fiery Káva Fiery
  • 6 klinčekov
  • pol tyčinky škorice
  • citrónová a pomarančová kôra
  • 1dl rumu
  • 1dl koňaku
  • kryštálový cukor
  • 4dl horúcej čiernej kávy
 
Hra na dnes