ATLAS.SK: Pondelok, 21.8.2017
meniny má Jana
   

Najgeometrickejšie rastliny: vyzerajú, ako by ich niekto narysoval

8.12.2016 | Spektrum

Krásu kvetov neocenia len ženy, ktoré v nich hľadajú nehu, potešenie a lásku. Vedia nadchnúť aj mužov technickým videním sveta. Geometria rastlín je jedna z najfascinujúcejších ukážok, ako je príroda dokonalá umelkyňa.

Fibonacciho postupnosť v praxi
Základom magickej Fibonacciho reťaze je predpoklad, že dve predchádzajúce čísla v rade sú predpokladom tohto tretieho. Napríklad 1 2 3 5 8 13 21 a takto by sme mohli postupovať až do nekonečna. Zaujímavosťou ej, že táto postupnosť sa neuplatňuje len v matematike, ale priamo v prírode. Sú to charakteristické čísla vzdialeností, väzieb a štruktúr.

Vražedné rastliny: možno okolo nich chodíte každý deň

Rastliny sú veľmi dobrým reprezentantom práve tejto geometrickej postupnosti. Vychutnajte si najatraktívnejšie druhy sveta a ich čaro úplne inak ako to bežne robia ženy. Tak trochu po chlapsky.

Romanesco

Ide o jednu z najzaujímavejších foriem karfiolu. Je niekde na pomedzí medzi ním a brokolicou a o tejto plodine sa už písalo v 16. storočí na území Talianska. Nedá sa pomýliť so žiadnou inou zeleninou. Je farebne aj geometricky úplne dokonalá. Považuje sa za ozdobu jedál, kde nejde len o účel, ale aj estetiku.

Crassula - Budhov chrám

Ide o špeciálny typ tučnoslistu. Tento sukulent vytvára štruktúry, aké sme ako malé deti mohli vidieť napríklad v kaleidoskope. Podarilo sa ho vyšľachtiť v roku 1959 botanikovi Myronovi Kimnachovi, ktorý si na ňom dal skutočne záležať. Vytvára priam božsky presné línie, akoby ho niekto narysoval podľa pravítka. Kvet však rastie extrémne pomaly, vďaka čomu nenašiel komerčné využitie a obdivujú ho len pestovateľskí znalci.

Aloe polyphylla

Jej domovom je Južná Afrika a hoci samotné druhy rastliny Aloe, ktorých je niekoľko stoviek vedia očariť, aloe polyphylla vyniká geometrickou presnosťou. Nevyskytuje sa nikde inde ako v Južnej Afrike a zbierať, alebo trhať túto rastlinu je považované za trestný čin. Preto ruky preč, krása sa v tomto prípade dá len vnímať.

Slnečnica

Rastlina, ktorá na 100 percent koreluje s Fibonacciho postupnosťou. Aj preto sú je pripisované magické účinky. Štúdiom kvetu slnečnice môžete stráviť niekoľko hodín. Merať, počítať a skúmať. Prídete k jedinému výsledku. Ide o oslavu súmernosti.

Červená kapusta

Tak banálna rastlina, že ju často prehliadame bez toho, by sme si ju dokonale prehliadli. Jej štruktúry pripomínajú mozgové závity. Stojí za prezretie skôr, ako ju dostanete naservírovanú na tanieri. Pri pohľade na ňu vám ju bude aj ľúto zjesť.

Autor: Marcos
Foto: AMPlanet


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Čo máte spoločné s Lady Gaga?
Otestovalo sa 18026 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Brunetka si aktivovala mobil. Vtom blondínka hovorí:
- Jéj, máme rovnaký PIN, aj ja mám štyri hviezdičky!

 
Virtuálny barBlue Hawaiian Blue Hawaiian
  • 3 cl bieleho rumu
  • 3 cl Curacaa blue
  • 6 cl ananásového džúsu
  • 3 cl kokosového krému
  • ananás a koktailová čerešňa na zdobenie
 
Hra na dnes