ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

Najfarebnejšie mestá sveta: viete, ktoré sú v Európe?

16.2.2017 | Spektrum

Farby dúhy sa u nás spájajú obvykle s pochodmi menšinových skupín. Mestá a sídliská totiž zvykneme vnímať ako šedivé, pochmúrne a nudné. To platí možno na Slovensku, ale sú mestá, kde máte pocit, že budovy sa zapojili do dúhového pridu.

Poznaň

Jedno z najstarších poľských miest, ktorého sa síce dotkla socialistická moderna, ale napríklad námestie Stary rynek je ukážkou toho, ako je možné aj centrum mesta s viac ako pol miliónom obyvateľov spraviť svieže.

ROZHOVOR: Mladý pár zo Slovenska spoznáva svet, prešli už 30 krajín

Okrem toho, že sa mu hovorí aj hlavné mesto hudby, možno ho plnohodnotne povýšiť aj na hlavné mesto farieb. Je to ako ocitnúť sa v rozprávkovom svete. Žiadna budova nemá rovnaký dizajn ani farbu. Ide o skutočnú ukážku pestrofarebnosti a jej kombinácie.

Mexické farebné čili

Grafity zdobiace steny budov často tešia len tých, čo ich namaľovali. Iné je to však v mexickej štvrti Las Palmitas, kde sa kolektív pouličných umelcov rozhodol premaľovať celú kolekciu domov stojacích na svahu farebnou dúhou. Zhluk budov dnes vyzerá, akoby sa vám na fotografiu vyliala paleta farieb, ale domácim sa tu údajne žije veselšie vďaka veselým farbám.

Najfarebnejší most

Samotný Singapur je veľkomesto, ktoré obsiahlo snáď všetky farby sveta. Jeho šperkom je však most Alkaff Bridge. Bol postavený už v roku 1997, ale chýbala mu šťava a tak sa do jeho úpravy v roku 2004 pustil filipínsky umelec Pacita Abad, ktorý na ňom nechal viac ako 900 litrov farieb a viac než 52 odtieňov.

Teplé farby

Kodaň nie je turistická destinácia, kde sa dá kúpať. Zima je tu aj v letných horúčavách, no na malú chvíľu sa to zmení na ulici Nyhavn, ktorá je najnavštevovanejšou aj najfotografovanejšou časťou celého mesta. Je totiž charakteristická pestrými teplými farbami, ktoré aj v severskom prostredí nechávajú zabudnúť na mráz a príjemne ohrievajú. Ulica je centrom umeleckého života.

Nuuk

Hlavné mesto Grónska bolo založené v roku 1728 nórskym misionárom. Prostredie nehostinnej bielej krajiny, kde ani stromy príliš nechcú rásť sa však zdalo príliš jednofarebné. Preto sú tu roztrúsené domčeky zásadne maľované pestrými farbami. Na snehu tak v kontraste s bielou nádherou dokonale ťahajú oči a fascinujú krásou.

Benátska lagúna

Štyridsať minút loďou od Benátok sa nachádza ostrov Burano, kde nájdete unikátne dedičstvo Talianov, ktorí farebnosť milujú. Každý dom je tu v inej fare a to, že namiešať toľko odtieňov nie je jednoduché, pochopíte pri návšteve tohto miesta. Tento atak farebnosti mal za úlohu kedysi správne doviesť rybárov do prístavu a dnes zlákať turistov.

Autor: Marcos
Foto: Odee


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Poznáte sexuálne úchylky?
Otestovalo sa 24244 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Česká republika porazila vo finále MS v hokeji Ruskú federáciu. Rusi im asi po týždni poslali list. Gratulujeme.STOP. Boli ste silný súper.STOP. Ropa STOP. Zemný plyn STOP.

 
Virtuálny barBull Driver Bull Driver
  • 4,5 cl vodky
  • 9 cl Red Bullu
  • 9 cl pomarančovej šťavy
 
Hra na dnes