ATLAS.SK: Pondelok, 21.8.2017
meniny má Jana
   

Najdlhšie mínové pole sveta: viete, kde sa nachádza?

15.4.2017 | Spektrum

O Západnej Sahare ste možno už počuli. Leží južne od Maroka a hoci má jasne vytýčené hranice, nejde o suverénny štát. Nároky si naň robí aj samotné Maroko, nie však celkom úspešne. Západná Sahara je regiónom s komplikovanou históriou poznačenou množstvom konfliktov, ktorým mimo iného vďačí aj za najdlhšie mínové pole na svete.

Rovnako ako iné sporné regióny má aj Západná Sahara svoju silne militarizovanú zónu, ktorej stredom sa ťahá takzvaný Marocký múr dlhý 2 700 kilometrov. Na rozdiel od iných hraníc, ktoré vo veľkom strážia vojaci, sa však táto konkrétna príliš často do správ nedostáva. Existenciu bariéry pochovala púšť, rovnako ako nepríjemnú, už 40 rokov trvajúci situáciu, v ktorej sa po vztýčení Marockého múru ocitli kočovní Sahrawiovia.

FOTO: Pobrežie kostier: tam, kde sa púšť stretáva s oceánom

Západnú Saharu do roku 1975 okupovali Španieli. Keď sa kontroly nad regiónom vzdali, do hry namiesto nich vstúpili Mauretánia a Maroko. Štáty si rozdelili územie nedbajúc na požiadavky pôvodných obyvateľov Sahrawiov. Tí už v 60-tych rokoch minulého storočia chceli nezávislosť a suverenitu, nik ich však nepočúval.

FOTO: Poslední himalájski nomádi: odolávajú prírode aj úradom

V roku 1976 preto sformovali národnooslobodzovacie hnutie s názvom Front Polisario, ktorého cieľom malo byť ukončenie pôsobenia cudzincov v Západnej Sahare. Vyhlásili Saharskú arabskú demokratickú republiku za suverénny štát a začala sa vojna. V roku 1979 vojská Maretánie ustúpili, Maroko sa však nevzdávalo.

Približne v tomto období sa začalo so stavbou Marockého múru. Ten v dĺžke 2 700 kilometrov pretína región na dve časti: západnú časť okupuje Maroko, východná je takzvanou slobodnou zónou, ktorú kontrolujú sahrawijskí rebeli z Frontu Polisario. Predpokladá sa, že na tomto prevažne púštnom území žije asi 40-tisíc ľudí. Bývajú buď v utečeneckých táboroch, ale vedú kočovnícky život.

FOTO: Takto žijú "morskí cigáni"

Násilnosti medzi Marokom a Forntom Polisario oficiálne skončili v roku 1991. Nasledovalo prímerie, Marocký múr však stále ostáva obsadený tisíckami vojakov. Narušiteľov im pomáhajú odhaľovať radary a rôzne iné elektronické sledovacie zariadenia. No a po celej dĺžke bariéry sú rozmiestnené nášľapné míny. Ide o vôbec najdlhšie mínové pole na svete a predpokladá sa, že ho tvorí asi sedem miliónov mín.

Foto: Wiki/Michele Benericetti


OSN marockú suverenitu nad Západnou Saharou neuznáva a tvrdí, že Sahrawiovia majú právo na sebaurčenie. Mnohé krajiny však vyjadrili Maroku podporu, mimo iných napríklad Francúzsko, Rusko či USA.

Prečo má vlastne Maroko o tento pomerne vyprahnutý kus zeme záujem? Nuž, Západná Sahara má totiž pomerne bohaté zásoby fosfátov a má potenciál aj v oblasti rybolovu. Tiež sa predpokladá, že v jej výsostných vodách sú podmorské ložiská ropy a zemného plynu. Z údajov, ktoré unikli prostredníctvom Wikileaks, si však americkí diplomati myslia, že tento región by bol pre Maroko skôr ekonomickou príťažou.

Faktom však ostáva, že najdlhšie neprerušené mínové pole sa nachádza práve v Západnej Sahare.

Autor: Noel
Foto: Wikipedia, Google Maps


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Vyznáš sa v Tour de France?
Otestovalo sa 1452 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Brunetka si aktivovala mobil. Vtom blondínka hovorí:
- Jéj, máme rovnaký PIN, aj ja mám štyri hviezdičky!

 
Virtuálny barBlue Hawaiian Blue Hawaiian
  • 3 cl bieleho rumu
  • 3 cl Curacaa blue
  • 6 cl ananásového džúsu
  • 3 cl kokosového krému
  • ananás a koktailová čerešňa na zdobenie
 
Hra na dnes