ATLAS.SK: Pondelok, 21.8.2017
meniny má Jana
   

MUČIACE PRAKTIKY temného stredoveku

10.8.2011 | Spektrum

Nie náhodou sa stredoveku hovorí – obdobie temna. Okrem iného, svedčia o tom aj mučiace techniky, ktoré boli používané proti zlodejom, špiónom, zradcom, či násilníkom. Aj keď bol ťažký zločinec odsúdený na trest smrti, neušiel najprv bolestivej predohre mučenia, ktorú neraz sledovali desiatky divákov. Zoznámte sa s tými najpikantnejšími a najhrôzostrašnejšími praktikami, ktorými stredovek disponoval.

Judášova stolička / kolíska

Ide o veľmi starý mučiaci nástroj, ktorý svoj „rozkvet“ zaznamenal počas Španielskej inkvizície. Je to stolička, ktorá vyzerá ako pyramída, so špicom na vrchu. Zločinec si musel sadnúť na stoličku tak, aby mu spomínaný hrot pomaly vnikal do intímnych častí tela. Obeť bola priviazaná lanami a niekedy pomaličky a inokedy rýchlo spúšťaná na hrot, čo bolo nie len neuveriteľne bolestivé, ale vo väčšine prípadoch aj smrteľné.

Mučiaca rakva
Tento „vynález“ bol určený hlavne pre obéznejších zločincov, pretože tí boli zatváraní do zámerne menšej truhly, ako bolo ich telo a museli v nej prebývať aj dlhé týždne. Navyše, za pozornosti divákov, boli takto vystavovaní na pražiace slnko a na takto bezbrannú obeť vypúšťali zvieratá, ktoré ich potom zaživa požierali.

Narazenie na kôl
Jeden z najkrutejších trestov vôbec bol určený pre zajatcov, ktorí boli chytení so zbraňou v ruke. Zajatcov po chytení zobliekli donaha a násilne nastokli na tenké a špicaté koly, umiestnené pred pevnosťou, aby slúžili ako výstraha pred protivníkmi. Najhoršie pre nastoknutých zajatcov bolo to, že smrť niekedy prichádzala až po niekoľkých dňoch...

Kacírska vidlička
Tento dômyselný nástroj, ktorého úlohou nebolo zabiť zločinca, ale ho „iba“ poriadne umučiť, sa skladal z dvoch vidličiek umiestnených oproti sebe. Tie potom prenikali bradou na jednej strane a hruďou na druhej strane. Čím bol zajatec unavenejší a hlava mu padala dopredu, tým sa viac ostré vidličky nemilosrdne zarývali do jeho tela.

Štiepačka kolena 
Tento nástroj bol obzvlášť obľúbený, samozrejme nie u mučených, ale u tých, ktorým mučenie prinášalo akýsi druh rozkoše. Mechanizmus štiepačky spočíval z kľuky a ostrých zubov umiestnených proti sebe, ktoré sa nasadzovali na rôzne kĺby a kosti, napríklad koleno, lakeť, zápästia či členky. Viete si predstaviť, čo sa dialo, keď sa zuby štiepačky, niekedy aj nahriate ohňom, priblížili ku samotnému kolenu, ktorého časti praskali a praskali...?

Garrotta   
V Španielsku bol svojho času veľmi často používaný mučiaci nástroj s názvom garrotta. Jeho podstata tkvela v tom, že odsúdený sedel so zviazanými rukami za chrbtom, pričom železný chomút mu držal nehybne hlavu. Kat v takejto chvíli odsúdenému skrutkoval do hlavy veľkú železnú skrutku, čím mu pomaly privádzal smrť. Iným variantom garrotty bol silný kovový drôt, ktorý sa pomaly uťahoval okolo krku a obeť uškrtil.

Španielska čižma
Do špeciálne vytvorenej čižmy, ktorej vnútro vypĺňali oceľové obaly, nasunuli nohy obvineného, ktoré postupným sťahovaním nohu skrvavili a deformovali. Pri silnejšom uťahovaní často dochádzalo k polámaniu kostí.

Mučiaci hák
Silný hák bol vrazený pod  rebrá obžalovaného, pričom spôsobil rozsiahle vnútorné zranenia. Po vytiahnutí háku do väčšej výšky začala pôsobiť váha odsúdeného, takže hák začal drviť aj jeho slabšie hrudné kosti, čím spôsoboval ďalšie muky. V prípade, že pred popravou bol odsúdený silný, zdravý a primerane k tomu aj ťažký, čo bol napríklad Jánošíkov prípad, tak boli jeho zranenia väčšie i rozsiahlejšie a smrť prišla skôr. Ak bol slabšej telesnej konštrukcie, trpel na háku aj niekoľko desiatok hodín.

Golier utrpenia
Golier bol vlastne železným kolesom, ktoré malo na vnútornom povrchu ostré hroty. Tento "presvedčovací" nástroj bol  voľne pripevnený okolo krku trpiaceho. Vždy keď sa obeť pohla, krk bol prepichnutý ostrými bodcami. Po chvíli krk týraného opuchol a agóniu obete ukončilo udusenie.

Mučiace koleso
Tento veľmi známy mučiaci nástroj aj z mnohých filmov sa skladal z kolesa, ktoré malo veľa výpletu. Končatiny odsúdeného sa najprv rozdrvili železným kladivom , aby sa do kolesa mohol človek vôbec zapliesť. Potom sa už zapletená obeť do kolesa zavesila na vysokú tyč, kde v ukrutných bolestiach, neraz ako potrava pre vtáky, čakala na smrť.

Autor: Radomír

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Brunetka si aktivovala mobil. Vtom blondínka hovorí:
- Jéj, máme rovnaký PIN, aj ja mám štyri hviezdičky!

 
Virtuálny barBlue Hawaiian Blue Hawaiian
  • 3 cl bieleho rumu
  • 3 cl Curacaa blue
  • 6 cl ananásového džúsu
  • 3 cl kokosového krému
  • ananás a koktailová čerešňa na zdobenie
 
Hra na dnes