ATLAS.SK: Sobota, 19.8.2017
meniny má Lýdia
   

Miesta na Zemi, ktoré je takmer nemožné navštíviť

20.3.2017 | Spektrum

Aj v súčasnosti, keď za jeden deň obletíme takmer celý svet, existujú miesta, kde sa musí cestovať dni, týždne, dokonca mesiace. Nechce sa vám veriť? Aj v tejto modernej dobe sú niektoré územia stále takmer nedotknuté. A práve preto stoja za návštevu.

Doba sa zmenila
Napríklad ešte v roku 1914 bolo takmer nepredstaviteľné spraviť si za jeden deň výlet ďalej ako do vedľajšieho mesta. Ako príklad si zoberme Londýn, ktorý bol veľkým centrom obchodu, kde sa zbiehali prakticky všetky dôležité cestovné tepny. Z Londýna do Južnej Ameriky to trvalo viac ako 40 dní. Do Indie približne 30, Austrália bola na viac ako mesiac cestovania a dokonca aj cesta po Európe zabrala približne päť dní.

MAPA: Ako dlho by ste cestovali pred 100 rokmi? Prezradíme vám to

Vďaka súčasnej doprave sa z Londýna dnes dostanete do celej Európy za menej ako pol dňa a vďaka dobrým leteckým linkám aj do San Francisca alebo na Srí Lanku. Zdá sa, že do Číny to máme bližšie ako naši predkovia do vedľajšieho štátu. Minimálne čo sa času týka. No ako obvykle, existuje aj mnoho výnimiek.

Pitcairn

Malý vulkanický ostrov v Tichom oceáne a ak by ste si tu chceli užiť rozkoše prírodných scenérií, tak počítajte s tým, že cestovanie sem nebude tak jednoduché. Ostrov sa nachádza približne 5000 kilometrov od Nového Zélandu no a to je práve kameň úrazu. Žije tu 49 ľudí, takže kvôli nim sa nikomu nechcelo riešiť dopravu. Nie je tu žiadne letisko, jediná možnosť je cestovať loďou. Najschodnejšia cesta je let do Los Angeles a ďalej na Tahiti. Potom je potrebné ísť na ďalší ostrov Mangareva a stále ostáva viac ako 500 kilometrov na Pitcairn, ale loď sem chodí len raz za tri mesiace. Môžete ísť vlastným plavidlom po vlnách viac ako 32 hodín.

Kerguelen

Ostrov, kde žije od 50 do 100 ľudí a je vzdialený cez 3 300 kilometrov ďaleko od jediného turisticky ľahko dostupného Madagaskaru. Pre informáciu: je to vzdialenosť akoby ste sa vybrali z Paríža do Moskvy autom. Opäť je tu však linka, ktorá premáva z Madagaskaru raz za tri mesiace. Nie je to skutočne nič pre tých, čo sa na dovolenku ponáhľajú a chcú byť čo najskôr na mieste.

Mount Sidley

Už len situovanie na Antarktíde z neho robí cestovateľského strašiaka. Prakticky do tejto oblasti nelietajú žiadne lietadlá a Sidley má ešte k tomu výšku 4 285 metrov. Nie je to najvyšší vrch, ale hoci bol objavený v roku 1934, tak do dnešného dna sa na jeho vrchol dostali len dve expedície. Je to skutočne miesto, kde sa nedá dostať ani tým, ktorí skúsia všetko. Iba pár extra vyvoleným.

Gangkhar Puensum

Ak chcete skutočne chlapskú výzvu, tu ju máte. Vrch Gangkhar Puensum je najvyšším nezdolaným vrchom na svete. Má 7570 metrov a nachádza sa v Bhutáne. V preklade jeho názov znamená Traja horskí bratia. Jeho nezdolnosť však nie je len v neexistujúcej ceste a ťažkom prístupe. Problémom je aj zákaz zo strany bhutánskej vlády, ktorá zakázala expedície na vrchy vyššie ako 6000 metrov. Takže jeho dobytie je prakticky nemožné.

Autor: Marcos

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Počúvajte, pán Kapusta" hovorí riaditeľ zamestnancovi, "nikdy by som si vás nedovolil budiť, keby to nebolo dôležité, ale ste prepustený!"

 
Virtuálny barMojito Grapefruitové Mojito Grapefruitové
  • 4 cl bieleho rumu
  • 1/8 ks grapefruitu
  • 7-10 mätových lístkov
  • 2 lyžičky trstinového cukru
  • 1/2 limetky
  • sóda
 
Hra na dnes