ATLAS.SK: Nedeľa, 20.8.2017
meniny má Anabela
   

Mesto bolo 25 rokov pod vodou. Takto vyzerá dnes

19.1.2015 | Spektrum

Mesto Epecuen sa nachádza juhozápadne od argentínskej metropoly Buenos Aires. Kedysi išlo rušné turistické centrum ležiace pri jazere a malo približne päťtisíc obyvateľov. Pred štvrťstoročím ho voda z jazera počas povodní zaliala a ustupuje až dnes. Mesto sa tak opäť dostáva na svetlo sveta.

Epecuen založili v roku 1920 ako turistické stredisko, ktoré každoročne navštívilo viac než 20-tisíc ľudí. Najväčšou atrakciou bolo práve jazero, ktorého voda bola desaťkrát slanšia než morská. Miestna legenda hovorí, že vzniklo, keď istá indiánka menom Tripantu plakala, pretože sa jej vyvolený zaľúbil do inej ženy. Tiež sa verí, že vody jazera liečia depresiu, reumu, kožné choroby, chudokrvnosť a cukrovku.

Tisíce turistov kedysi prúdili do mesta priamo z Buenos Aires, aby si pri vodách jazera Epecuen oddýchli. Najmä židovská komunita miesto vyhľadávala, pretože im pripomínalo Mŕtve more. V meste bolo približne 300 podnikov, od luxusných hotelov, obchodov so suvenírmi až po chaty.

V roku 1985 však Epecuan postihla katastrofa. Pri záplavách voda prerazila zábrany a vliala sa do ulíc mesta. Ľudia ušli väčšinou len s tým, čo mali na sebe. Všetky budovy sa v priebehu niekoľkých hodín ocitli pod hladinou korozívnej vody a na niektorých miestach dosahovala jej hĺbka až desať metrov.

Bývala obyvateľka Epecuanu Norma Bergová si spomína obdobie len pár dní pred katastrofou. „Mala som niekoľko psov a mačiek, ktoré niekoľko hodín pred začiatkom povodní ušli. Myslím si, že cítili blížiacu sa skazu."

Voda počas rokov postupne ustupovala a odhaľovala zdevastované trosky budov kedysi prosperujúceho mesta. Trosky pokrývajú každý meter štvorcový územia, ktoré vyzerá ako vystrihnuté z postapokalyptického filmu. Väčšina jeho obyvateľov unikla do neďalekého mesta Carhue, z ktorého vybudovali turisticky atraktívnu lokalitu. Napriek tomu ich však v Epecuane niekoľko ostalo.

Medzi nich patrí aj 82-ročný Pablo Novak. Žije nielen z dôchodku ale aj zo sprevádzania ľudí po troskách mesta. ,,Ktokoľvek chce ísť medzi ruiny, nemôže môj dom obísť. Dni trávim väčšinou jazdením na bicykli a ukazovaním na ruiny domov svojich bývalých susedov. Nikde inde by som žiť nechcel," dodal.

Autor: Noel
Foto: OddityCentral


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ide Japonec do krčmy a hovorí: čin čon chang chun kofola
Krčmárka mu odpovie: 2 litre v plastovej fľaši čoho?

 
Virtuálny barBrandy Sour Brandy Sour
  • 6 cl brandy
  • 3 cl citrónovej šťavy
  • 1/2 lyžičky cukru
  • koktailová čerešňa a pomaranč na ozdobenie
 
Hra na dnes