ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

MAPA: Ako dlho by ste cestovali pred 100 rokmi? Prezradíme vám to

25.4.2016 | Spektrum

Cesta okolo sveta dnes už ani zďaleka nemusí trvať 80 dní. Z Bratislavy na druhý koniec sveta, povedzme na Nový Zéland, sa bez problémov dostanete za niekoľko desiatok hodín. Koľko času však cestovanie zabralo v roku 1914? Prezradí vám to izochronická mapa.

Izochronická mapa plní najmä jeden účel: prezradiť človeku, aká je časová dostupnosť jednotlivých miest na Zemi z daného bodu. Britská Kráľovská geografická spoločnosť nedávno takúto mapu zverejnila. Vďaka nej sa môžete dozvedieť, za koľko by ste sa dostali z Londýna do juhoamerických pralesov či Tibetu.

Tvorcom mapy bol istý John George Bartholomew, člen tejto spoločnosti, ktorý bol radcom anglického kráľa Juraja V. Vôbec prvú izochronickú mapu však vytvoril už v roku 1881 Francis Galton.

Zaujímavé je, že do piatich dní bol človek v roku 1914 schopný dostať sa do ruského mesta Perm či na ostrov Madeira. Cesta na Saharu, ktorá je k Londýnu podstatne bližšie než Perm, by však zabrala viac než 40 dní. Príčinou tohto rozdielu bol najmä rozmach vlakovej dopravy, konkrétne Transibírskej a Indickej železnice. Práve ony dve najviac uľahčili pozemný presun po Európe a Ázii.

Najzaujímavejšie maratóny: viete, ktoré z nich sú rekordné?

Našinca však zrejme skôr zaujíma, ako dlho trvalo cestovanie v Rakúsko-Uhorsku. Aj na túto otázku existuje odpoveď v podobe izochronickej mapy.

Tu vidíte, ako dlho by vám zabrala cesta vlakom z Viedne do ostatných častí ríše v roku 1912. Ako ste si zrejme všimli, sieť železníc bola už pred vyše 100 rokmi pomerne hustá, a tak by vám cesta z Viedne do Krakova trvala len slabých šesť hodín.

Autor: Filip
Foto: Telegraph, Alternativetransport, Wikipedia


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čašník ponúka hosťovi: "Mám teľacie srdce, bravčovú pečeň, hovädzí jazyk, údené kolená, rybie prsty a volské oká..."
Hosť ho preruší: "Vaše problémy ma nezaujímajú, dal by som si guláš a pivo!"

 
Virtuálny barDomáca citrovodka Domáca citrovodka
  • 0,4 dl vodky
  • 0,2 dl citrónového sirupu
  • 1 vaječný bielok
  • ľad
 
Hra na dnes