ATLAS.SK: Štvrtok, 17.8.2017
meniny má Milica
   

Majú zvieratá dušu?

25.7.2012 | Spektrum

To, že im nerozumieme, neznamená, že nie je čomu rozumieť. Zvieratá majú dušu, o tom niet pochýb. Nemé tvory sa v mnohých situáciách vedia zachovať citlivo a ľudskejšie ako my, ľudia.

Papagáj, ktorý sa rozlúčil
Africký papagáj sivý patrí k medzi chovateľmi k obľúbeným druhom, lebo je s ním doma zábava. Je možné naučiť ho počítať, a takisto rozoznávať jednotlivé farby. Nie je to však žiadna živá hračka bez emócií, ako dokazuje prípad papagája Alexa. Tento vták si k svojej majiteľke Irene vybudoval taký blízky vzťah, že keď bol na prahu smrti, cítil potrebu rozlúčiť sa. Jeho posledné slová boli v lámavej angličtine: „You be good. I love you.“ (Buď dobrá. Mám ťa rád).

Kamarátky kravy
Hospodárske zvieratá pociťujú blízkosť druhej osoby. Stará mama nášho kamaráta Milana chová kozu, ktorá je na ňu taká naviazaná, že vždy, keď ju vyvedie na pašu a obráti sa na odchod, kozička sa zvrtne tiež a beží za ňou. Kravy zas uzatvárajú priateľstvá medzi sebou. Tím doktorky Kristy McLennan meraním prišiel na to, že keď umiestnia zviera v kravíne vedľa jej preferovaného partnera, má pokojnejší tep a nižšie hladiny stresových hormónov, ako keď je vedľa náhodne vybranej kravy.

Veľrybí záchranár
Keď potápačka Yang Yun spravila ponor do arktických vôd, v hĺbke šiestich metrov zistila, že má vážny problém. Telo zle zareagovalo na teplotu vody a silné kŕče v nohách žene znemožnili pohyb.  Yang si myslela, že to má spočítané, keď zrazu pocítila silný tlak zdola – niečo ju rýchlo posúvalo smerom hore. To niečo bola veľryba, čo sa zdržiavala neďaleko. Keď videla, že žena klesá ku dnu, priplávala na pomoc a nosom ju vyplavila až na hladinu.

Slepecký pes pre psa
Oddanosť, ako táto, sa len tak nevidí! Jean Spencer, správkyňa psieho útulku, si jedného dňa adoptovala slepé šteňa kokeršpaniela. Jej druhý pes, nemecký ovčiak Leo, si hendikepovaného drobca okamžite obľúbil a snažil sa pomáhať mu. Jean s údivom sledovala, ako na prechádzkach v parku Leo vedie šteniatko, ako keby bol jeho slepecký pes. Nielen to, nemecký ovčiak si považoval za povinnosť chrániť menšieho spoločníka pred cudzími psami. Keď sa k šteňaťu niektorý čo i len priblížil, nemecký ovčiak sa hneď zúrivo rozštekal.

Rozcitlivená gorilia diváčka
Na Youtube videu, priloženom o kúsok nižšie, môžete na vlastné oči sledovať empatickú reakciu gorily menom Koko na smutnú scénu vo filme. Koko sleduje Čaj s Mussolinim a pretože toto DVD videla už veľakrát predtým, pozná všetky scény naspamäť. Keď príde na rad jedna smutná rozlúčková, Koko odvráti zrak a znakovou rečou gestikuluje niekoľko pojmov, medzi inými „mračenie“, „smútok“, „plač“, „zlé“ a „problém“. 

Autor: Mike


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme
Poznáte hlavné mestá štátov?
Otestovalo sa 51537 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Mladý muž príde do pekárne a pýta sa:
"Slečna, koľko u vás stojí biely chlieb?"
"Určite nie viac ako týždeň."

 
Virtuálny barKáva Fiery Káva Fiery
  • 6 klinčekov
  • pol tyčinky škorice
  • citrónová a pomarančová kôra
  • 1dl rumu
  • 1dl koňaku
  • kryštálový cukor
  • 4dl horúcej čiernej kávy
 
Hra na dnes