ATLAS.SK: Sobota, 19.8.2017
meniny má Lýdia
   

Maďarské Maldivy: Ležia len dva kilometre od Budapešti

6.8.2017 | Spektrum

Let na Maledivy presahuje desať hodín, s prestupmi a po započítaní čakania na letiskách sa pokojne môže stať niekoľkodňovým tripom. Pritom niečo podobné nájdete aj na skok od Budapešti. Teploty sú v týchto dňoch takmer totožné, takže načo letieť kamsi na druhý koniec sveta? Nie je dôvod.

Ostrov na ostrove

Maldivy, to je vyše tisíc ostrovov, pričom len vyše 200 je obývaných. Na mnohých sa ale nedá kúpať v plavkách, ako sme bežne zvyknutí, keďže tú vládne tvrdá ruka moslimskej viery. Takže až taká romantika to nie je. Zato len dva kilometre od Budapešti leží ostrovný skvost Csepel. Tu sa môžete pokojne kúpať aj na Adama a bude vám skutočne horúco.

Mikróby z jazier: Tieto vás môžu zabiť

Ide o najväčší maďarský ostrov na Dunaji. Je približne 48 kilometrov dlhý a osem kilometrov široký. Sám osebe je to skvost, ktorý stojí za návštevu, ale ešte zaujímavejším miestom je jazero Kavicsos, ktoré sa na ňom nachádza. Tu skutočne uvidíte nielen malé, ale aj veľké divy.

Unikátne kúpanie

Kavicsos je v preklade kamienkové jazero, čo vystihuje aj podstatu jeho pôvodu. Vzniklo ako dôsledok ťažby v kameňolome, ale to bolo už viac ako pred dvadsiatimi tokmi. Od tej doby sa tu príroda zhostila kormidla a časom sa jamy vyplnili dažďovou vodou a vytvoril sa komplexný jazerný systém.

Keď jazero zabíjalo: Smrtiaci plyn otrávil stovky ľudí


Jazere na ostrove a stalo sa domovom nielen bohatého močiarneho života, ale aj desiatky ostrovčekov, ktoré z vtáčej perspektívy už nejednému cestovateľovi pripomenuli tak známe ostrovy v Indickom oceáne.

Päť stoviek domov
Na roztrúsených ostrovoch sa nachádza približne päťsto domov. Mnoho z nich je letných sídel, niektoré sú rybárskymi chatami, no nájdu sa aj celoročne obývané parcely. Miesto je vyhľadávaným dovolenkovým rajom, miestom oddychu, plážou aj centrom pre relax, plávanie, či rybárčenie. Z Budapešti dokonca dostupné železnicou za pár minút. Parádny tip na letný výlet pre tých, čo nemajú radi dlhé lety, ale milujú čarovné ostrovy.

Autor: Marcos
Foto: Shutterstock, Google Maps


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Počúvajte, pán Kapusta" hovorí riaditeľ zamestnancovi, "nikdy by som si vás nedovolil budiť, keby to nebolo dôležité, ale ste prepustený!"

 
Virtuálny barMojito Grapefruitové Mojito Grapefruitové
  • 4 cl bieleho rumu
  • 1/8 ks grapefruitu
  • 7-10 mätových lístkov
  • 2 lyžičky trstinového cukru
  • 1/2 limetky
  • sóda
 
Hra na dnes