ATLAS.SK: Sobota, 19.8.2017
meniny má Lýdia
   

Krvaví predátori medzi rastlinami: poradia si aj s hlodavcami

13.3.2017 | Spektrum

Jemné, krásne a nežné ako ženy. To všetko sa zvykne sa hovoriť o rastlinách, no pravdivé je len posledné prirovnanie, sú presne ako nežné pohlavie. Rastliny vedia veľmi dobre klamať, pretvarovať sa a byť poriadne krvilačné. Spoznajte tie najväčšie harpye zo svetovej flóry.

Poriadne staré

Pozrieť sa na mäsožravé rastliny znamená zamieriť svoju pozornosť asi 200 miliónov rokov do minulosti. Začali sa totiž vyskytovať ešte v časoch, keď bola pôda extrémne skúpa na porciu živín a tak si museli rastliny kompenzovať ich nedostatok konzumovaných živých tvorov. Každá je iná, ale obvykle majú mnoho spoločného. Lákajú krásou a vôňou iba preto, aby nasýtili svoje potreby. Tak trochu ako ženy.

Rastliny, ktoré zabíjajú: možno okolo nich denne chodíte

Mucholapky

Patria k najznámejším mäsožravým rastlinám. Ich devízou sú lístky, ktoré vyzerajú dokonale lákavo. Ako rozkvitnuté kvety plné nektáru. Ak jej však hmyz naletí na maskovanie, rýchlo za ním zatvorí klepeto a začne ho tráviť. Žije často v močaristých vodách Európy, Ázie, Afriky aj Austrálie.

Rosničky

Vyznačujú sa len listami, nemajú žiadne uzatvárateľné otvory. Ich jedinou možnosťou je prilákať drobný hmyz na kvapky „nektáru" na svojich lístkoch. Po dosadnutí sa nevie dostať preč, pretože lákavá tekutina je zároveň tekutinou tráviacou. Živočích tak zmizne priamo na listoch pred vašimi očami.

Saracénia

Extrémne krásna a extrémne nenáročná. Zvládne ju pestovať aj úplný začiatočník a dokonca aj chlap. Život s ňou je však fascinujúci. Láka hmyz svojou vôňou aj sfarbením. Tasí dlhé stočené listy ako kalichy a nemá problém ani s väčšími muchami. Dokonca saracénie vo voľnej prírode a vhodných podmienkach disponujú tak veľkými kalichmi, že pre ne nie je žiadny problém skonzumovať aj drobnejšiu žabu. Vnútro kalichov je tak klzké, že sa po ňom nedokáže vyštverať ani živočích, ktorý bez problémov prejde po skle. Geniálne vymyslené.

Krčiažnik

Kráľovná mäsožravých rastlín, pri ktorej si musia už dávať pozor aj drobnejší ľudia. Rastie obvykle v pralesoch a je vlastne liana, ktorá má kalichy s veľkosťou pol metra až meter. Na spodnej časti so sladkým nektárom. Respektíve tráviacou tekutinou, ktorá vonia aj sa tvári ako zlatá zásoba pohostenia. Rastlina nemá problém stráviť aj hlodavce. Korisť sa chce dostať dole k lákadlu podobne ako mucha ku sladkej kole v pohári. Výsledok je ten, že padá na dno a začína trávenie.

Autor: Marcos

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Počúvajte, pán Kapusta" hovorí riaditeľ zamestnancovi, "nikdy by som si vás nedovolil budiť, keby to nebolo dôležité, ale ste prepustený!"

 
Virtuálny barMojito Grapefruitové Mojito Grapefruitové
  • 4 cl bieleho rumu
  • 1/8 ks grapefruitu
  • 7-10 mätových lístkov
  • 2 lyžičky trstinového cukru
  • 1/2 limetky
  • sóda
 
Hra na dnes