ATLAS.SK: Sobota, 19.8.2017
meniny má Lýdia
   

Koľko ZBRANÍ pripadá na 100 Američanov?

1.8.2012 | Spektrum

Strašný a nepochopiteľný prípad strelca z Colorada ešte stále plní stránky zahraničnej tlače. Opäť sa raz potvrdilo, že vzťah Američanov k zbraniam je značne komplikovaná záležitosť.

Bezprostredne po tom, ako šialenec vystrieľal divákov v kine na premiére Batmana, začalo sa šuškať o príprave nových, prísnejších zákonov, ktoré by mali obmedziť držanie zbrane v domácnosti. Reakcia na seba nedala dlho čakať – za uplynulé dva týždne vzrástol predaj strelných zbraní a nábojov v celom Colorade až o polovicu! Ľudia si robia zásoby, kým je to legálne možné...

Zbrane, kam sa pozriete
V krajine, ktorá je neslávne známa škandálmi, zahrňujúcimi ostré náboje a fanatických šialencov, je podľa odhadov 270 miliónov zbraní, čo znamená, že na 100 ľudí pripadá 90 kusov smrtonosných „hračiek“.

Tu je pár alarmujúcich číselných údajov, ktoré človeka nevdojak prinútia prehodnotiť postoj k tomu, či je správne držať doma zbraň ako krajný prostriedok sebaobrany.

Každý desiaty
V zozname štátov, ktoré majú štatisticky najvyšší podiel úmrtí, zapríčinených zbraňou (na 100 000 obyvateľov), sú Spojené štáty americké v prvej pätnástke. Každý desiaty človek zahynie následkom strelného zranenia. Len pre zaujímavosť dodávame, že Slovensku patrí 37. priečka čierneho rebríčka a na špici sa drží Juhoafrická republika.

Skepsa
V celonárodnej ankete z júla tohto roku sa ukázalo, že Američania sú skeptici a neveria tomu, že sprísnenie pravidiel legálneho držania strelnej zbrane by malo dopad na zníženie kriminality. Viac ako polovica opýtaných sa nazdáva, že nové, striktnejšie zákony by boli v tomto prípade zbytočné.

Strieľanie na školách
Možno ste z rozprávania kamošov, čo študovali v USA, počuli o detektoroch zbraní, ktoré sa v ostatných rokoch stali rutinnou súčasťou vchodov mnohých škôl. Že toto opatrenie nie je paranoidné, dokazujú mementá z minulosti...

Krvavé jatky v podobe 13 mŕtvych a 24 zranených po sebe zanechali dvaja kamoši Eric Harris a Dylan Klebold, keď sa jedného dňa v roku 1999 vybrali do školy so zbraňami v ruke. Masaker v Columbine nebol síce najtragickejšou udalosťou tohto druhu v histórii USA, ale bepochybne najpamätnejšou. Udalosť sa neskôr stala námetom pseudodokumentárneho filmu Bowling pre Columbine (2002, režisér Michael Moore). 

V marci roku 2005 postrieľal 16-ročný študent spolužiakov, učiteľa a ochrankára. Ešte predtým prevŕtal guľkou svojho starého otca a jeho priateľku. Bilancia – 10 mŕtvych, 12 zranených.

16. apríl 2007 ostal americký národ znova raz v šoku. Mladý, len 23-ročný Kórejčan Seung – Hui Cho zavinil smrť 32 ľudí a 25 ďalších skončili v nemocnici. Dielo dokonal samovraždou. Obete mali jedinú smolu, ocitli sa v zlom čase na zlom mieste, v areáli Polytechnického inštitútu štátnej univerzity vo Virginii. Mráz behá po chrbte z informácií, aké sa dostali na verejnosť po Choovej smrti. Mladík bol ešte na základnej škole fascinovaní prípadom vrahov z Columbine a dokonca si dovolil odovzdať učiteľovi slohovú prácu, kde otvorene vyjadril túžbu zopakovať spomínaný stredoškolský masaker. Znepokojený vyučujúci odporučil rodičom vyšetrenie ich syna u psychiatra. Žiaľ, bez efektu.

Autor: Mike

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Čo máte spoločné s Lady Gaga?
Otestovalo sa 18026 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Počúvajte, pán Kapusta" hovorí riaditeľ zamestnancovi, "nikdy by som si vás nedovolil budiť, keby to nebolo dôležité, ale ste prepustený!"

 
Virtuálny barMojito Grapefruitové Mojito Grapefruitové
  • 4 cl bieleho rumu
  • 1/8 ks grapefruitu
  • 7-10 mätových lístkov
  • 2 lyžičky trstinového cukru
  • 1/2 limetky
  • sóda
 
Hra na dnes