ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

FOTO: Transsibírska magistrála a jej tajomstvá

27.2.2017 | Spektrum

Cestovanie vlakom začína byť opäť moderné. Ak si chcete užiť koľajovej dopravy do sýtosti, vydajte sa na cestu najdlhšou železničnou traťou. Je to multikultúrna, dobrodružná a netradičná výprava, ktorá má čím prekvapiť.

Dodnes kráľovnou

Transsibírska magistrála je najdlhšou nepretržitou železničnou traťou na svete a nie je veľa šancí, že ju akákoľvek dráha prekoná. Pri súčasnom stave sveta je to prakticky vylúčené. Stavba trvala od roku 1891 do októbra 1916 a len elektrifikácia trvala neuveriteľných 74 rokov. Hoci patrí k najskloňovanejším dopravným trasám koniec elektrifikácie bol až deň po Vianociach roku 2002. Transsibírska magistrála tak nie je len traťou, ale príbehom, ktorý formovali mnohé generácie.

FOTO: Zábery, ktoré potešia (nielen) milovníkov vlakov

Hoci trať vedie po území Ruska, uprostred večne studenej tajgy po 1777 kilometroch od Moskvy pretína hranice Európy a Ázie. Celá dráha je dlhá 9288 kilometrov a vystúpiť na konečnej znamená vyjsť na železničnej stanici Vladivostok

Rossia 2
Tento vlak je synonymom celej magistrály a z hlavnej stanice v Moskve vyráža každé dva dni. Sedem dní len vo vlaku znamená zvyknúť si na úplne iný režim ako funguje na Slovensku. Po prvé, ruské stanice pripomínajú chrámy a po druhé, Transsibírska magistrála nie je len výletnou trasou turistov, ktorí prahnú po prevoze ruským rozľahlým územím, ale ostala obľúbeným dopravným prostriedkom dospelých. Je preto potrebné vyzbrojiť sa súdržnosťou, dobrou náladou a priateľstvom, ktoré je pre rusov vlastné, len čo zasadnete k partii domácich s kolujúcou fľaškou vodky.

Vlaky si jednoducho vyskladáte
Na Transsibírsku magistrálu sa dostanete aj z Bratislavy, kúpou lístka do Moskvy. Trasu z Moskvy do Vladivostoku je možné rezervovať si aj cez internet a rozhodne neplatí, že musíte všetko prejsť na jeden ťah. Môžete si cestu rozpočítať na pár dní oddychu v niektorom z krásnych miest, ktorými trasa vedie a neskôr pokračovať po magistrále ďalej. Zaujímavosťou je pripojenie magistrály na spoje napríklad z Moskvy až do Helsínk, ale ani Vladivostok na opačnej strane nemusí byť konečné riešenie. Pohodlne sa odtiaľto presuniete zasa vlakom až do Pekingu, Mongolska, Lhasy, či Vietnamu. Stačí len v Bratislave nasadnúť na správny vlak.

Autor: Marcos
Foto: Shutterstock


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Aké pevné sú vaše nervy?
Otestovalo sa 25150 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čašník ponúka hosťovi: "Mám teľacie srdce, bravčovú pečeň, hovädzí jazyk, údené kolená, rybie prsty a volské oká..."
Hosť ho preruší: "Vaše problémy ma nezaujímajú, dal by som si guláš a pivo!"

 
Virtuálny barDomáca citrovodka Domáca citrovodka
  • 0,4 dl vodky
  • 0,2 dl citrónového sirupu
  • 1 vaječný bielok
  • ľad
 
Hra na dnes