ATLAS.SK: Nedeľa, 20.8.2017
meniny má Anabela
   

FOTO: Opustená letecká základňa: kedysi bola pýchou Juhoslávie

15.4.2017 | Spektrum

Ak sa toto leto chystáte chytať bronz a ježkov do Chorvátska, tak si spravte cestou aj malú odbočku do mesta Željava na hraniciach Chorvátska a Bosny. Je tu skutočne zaujímavý objekt, ktorý zaujme každého chlapa. Aj preto, že tu stále číha reálne nebezpečenstvo, že sa odtiaľ nevrátite. Minimálne nie po vlastných.

Tajná základňa

Všetko sa to začalo okolo roku 1948 v Belehrade. Tu múdre hlavy zistili, že by sa zišla vysoko utajená vojenská letecká základňa, ktorá by patrila k najväčším na svete. A keďže to boli časy, keď nebolo nič nemožné, začalo sa stavať do masívov, ktoré boli tak tvrdé, že sa muselo prakticky všetko strieľať dynamitom.

Malá Moskva: ruská základňa v Maďarsku s jadrovými raketami

Tak sa začal príbeh objektu s označením 505. Stavba bola dokončená v roku 18 a stála viac ako šesť miliárd dolárov. Išlo o jeden z najutajenejších a zároveň najdrahších objektov v Európe. Stredisko bolo prešpikované modernými radarmi a dokonalou ochranou, ktorá by odolala aj priamemu stretu s atómovou bombou.

Skrytá pevnosť nacistov: odtiaľto chceli bombardovať Londýn


Hlavnou dominantou boli a ešte aj sú tri hlavné tunely a jeden rezervný, plus obrovská sieň v horách, kde sa skrývali stíhačky. Tunely mali od 350 do 500 metrov a vysoké boli neuveriteľných osem metrov. Konieckoncov ich zašlú slávu si môžete pozrieť aj dnes.

Impozantná kráska
Dosah radaru z tejto základne bol 500 kilometrov a jeden z úkrytov pred napadnutím vojskami bol priamo na hore Gola Plješevica vo výške 1650 metrov. Zaujímavosťou podzemného letiska bol aj výťah, ktorý viedol 30 metrov vysoko naprieč horou do kontrolnej veže, z ktorej si riadili všetky dôležité technické práce. Bolo to letecké monštrum v skalách za ktoré by sa nemusel hanbiť ani James Bond.

Tajné väzenia CIA: sem by ste sa nechceli dostať

Napriek tomu v roku 1992 celá základňa nedokázala vydržať juhoslovanskú vojnu. Jej osud bol neslávny. Keď bola porážka neodvratná, samotní Srbi zničili dôležité vybavenie, aby sa nedostalo do rúk nepriateľom, ktorý na základni už len dokonali dielo skazy. Dodnes tu nájdete tradičné stroje z toho obdobia a pri prechádzke tunelmi vás bude mraziť v zátylku.

Pozor pod nohy
Hoci je v súčasnosti základňa mestom duchov, tak je stále extrémne nebezpečná. Dostať sa sem dá len na vlastné nebezpečenstvo a ak už prekonáte prvotný strach, tak nikdy, za žiadnu cenu neopúšťajte vybetónované plochy. Okolie celej základne je totiž na mínovom podloží, preto odskočiť si na malú do kríkov môže znamenať, že vám nohy odstrelí od seba akoby boli paličky. Je tu množstvo aktívnych mín, ktoré ešte čakajú na svoju príležitosť. Fotografie nájdete v našej galérii.

Autor: Marcos
Foto: Wikipedia


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ide Japonec do krčmy a hovorí: čin čon chang chun kofola
Krčmárka mu odpovie: 2 litre v plastovej fľaši čoho?

 
Virtuálny barBrandy Sour Brandy Sour
  • 6 cl brandy
  • 3 cl citrónovej šťavy
  • 1/2 lyžičky cukru
  • koktailová čerešňa a pomaranč na ozdobenie
 
Hra na dnes