ATLAS.SK: Štvrtok, 17.8.2017
meniny má Milica
   

FOTO: Najzvláštnejšie motýle

14.7.2012 | Spektrum

Poletujú okolo nás na lúke, ale aj v meste. Väčšina z nás si motýle ani len nevšimne, čo je podľa odborníkov veľká škoda. Svet motýľov je totiž oveľa fascinujúcejší, ako si možno myslíme. Pozrite sa s nami bližšie na niektoré najzaujímavejšie druhy.

 
Priesvitný motýľ
Motýľa greta oto možno nenájdete v našich končinách, no rozhodne patrí k tým najzaujímavejším druhom. Nazýva sa aj motýľom so sklenenými krídlami, pretože na rozdiel od väčšiny zástupcov svojho druhu, jeho krídla sú priehľadné, bez sfarbenia. Ich rozpätie je asi 6 centimetrov a patrí k najvyhľadávanejším druhom v oblastiach svojho výskytu. Niektorí motýľkári však tvrdia, že jemu podobný druh nájdeme aj na našich priestranstvách. Stačí len otvoriť oči.  

Žltáčik rešetkovitý
Tento druh u nás vídať pomerne často. Žltáčik rešetkovitý patrí k najdlhšie žijúcim motýľom u nás, napriek tomu patrí k ohrozeným druhom. Dožíva sa až 11 mesiacov k čomu využíva aj jeden prefíkaný trik – v nebezpečenstve predstiera smrť. Tohto motýľa môže šikovný človek bez problémov chytiť do dlaní, no v momente, kedy ich roztvorí, motýľ bude ležať bez známok života. Po pár sekundách sa však rozletí do vzduchu. 
Babôčka osiková
Ďalší z radu zaujímavých miestnych motýľov sa vyznačuje predovšetkým dômyselným maskovaním. Bábôčka je denný motýľ, ktorý vysedáva na miestach, kde dokonale splýva s prostredím. Skrýva sa tak pred vtákmi a inými nebezpečnými predátormi. Motýľov, ktorí využívajú maskovanie však po svete poletuje oveľa viac.  

Lišaj smrtihlav
Tento nočný motýľ nepatrí práve k tomu najkrajšiemu, čo svet motýľov obdivovateľom ponúka, no rozhodne patrí k druhom, ktoré stoja za pozornosť. Má rozpätie krídiel až 13 centimetrov a na svojom tele hrdo nosí výstražnú smrtku. Výnimočný je tým, že v ohrození vydáva špecifický zvuk, ktorý má odstrašiť nepriateľa.  

Dúhovec menší
Čím je výnimočný dúhovec menší z čeľade bábôčkovitých? Ako jediný u nás žijúci motýľ mení farbu krídiel podľa toho, z ktorej strany na neho dopadá svetlo. Prezývku motýľ chameleón teda nezískal náhodou. 
Okáň hruškový
Máte radi veľké veci? Okáň hruškový je oficiálne najväčším európskym motýľom, ktorý sa vyskytuje aj na Slovensku. Lieta najmä večer a v noci, počas dňa spí na pňoch stromov, alebo na miestach, kde splýva s prostredím. Sledujte okáňa v akcii v priloženom VIDEU. 
Ak vás očarila krása slovenských motýľov, nazrite do bohatej GALÉRIE exotických druhov, ktoré si k nám cestu žiaľ nenašli.

Autor: Michal

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Ako dobre poznáte Simpsonovcov?
Otestovalo sa 36978 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Mladý muž príde do pekárne a pýta sa:
"Slečna, koľko u vás stojí biely chlieb?"
"Určite nie viac ako týždeň."

 
Virtuálny barKáva Fiery Káva Fiery
  • 6 klinčekov
  • pol tyčinky škorice
  • citrónová a pomarančová kôra
  • 1dl rumu
  • 1dl koňaku
  • kryštálový cukor
  • 4dl horúcej čiernej kávy
 
Hra na dnes