ATLAS.SK: Pondelok, 21.8.2017
meniny má Jana
   

FOTO: Najvydarenejšie ilúzie

11.7.2012 | Spektrum

Naše oči majú k dokonalosti ďaleko. Celý obraz vonkajšieho sveta sa koniec koncov doostruje až v mozgu, ale isté obrazce a triky vedia tento orgán tak dokonale oklamať, že máme pocit, akoby sme vstúpili do inej zmyslovej reality. A to nehovoríme o pomoci zakázaných látok,  do sveta mimo klasické dimenzie nás spoľahlivo prepraví aj večný kamarát – optický klam.

2D v pohybe
Fotka je obvykle vnímaná ako statický prvok, ale naše oči neveria bežnej definícii a stačí správny formát farieb a nevieme čí sme. Pohyblivé obrázky nie sú trikom internetových geekov. Všetok pohyb sa deje len v našej hlave a práve operácie s farbami majú za následok, že sa hýbe aj to, čo stojí. Skúsite objaviť v optických ilúziách, kedy sa obrazec dáva do pohybu? Všetko je spôsobené nedokonalosťou nášho oka, lenže skúste to vysvetliť mozgu, ktorý bude zanovito presvedčený, že aj kreslený obrázok je v dynamickom pohybe. 

Dva v jednom
Krásne lebky, alebo starena, no pri bližšom pohľade sa v cudnom obraze zjaví nahá nymfomanka a v lebke uvidíme uväznenú ženu. Mnoho optických ilúzií je založených na klamlivých tvaroch. V tomto prípade sú totiž uhly aj krivky totožné pre viacero podnetov a náš mozog z okolia filtruje a usporadúva línie do obrazov, ktoré v danej chvíli pre našu podobu sveta považuje za najpravdepodobnejšie. O tom, že zmysly klamú sa môžeme presvedčiť na druhé až tretie pretaktovanie našej šedej mozgovej kôry. Nech nepredstavuje tak skostnatený nástroj vnímania, ale uplatní aj trochu kreativity. Mimochodom mnohí maliari sa bavili, keď do svojich obrazov zakomponovali výjavy, ktoré nám mozog automaticky scenzuroval. Návšteva galérie tak môže byť doslova výletom do tajných svetov. 
Posun reality
Spraviť opto klamy môžete aj turistickým foťákom a vyzerajú naozaj skvele. V škole nás učili nemiešať hrušky s jablkami, ale keďže to zakázané ovocie najviac chutí, pokojne miešajte a bavte sa. Mnoho obrázkov vstúpilo do histórie len tým, že vedeli správne nakombinovať veci, ktoré vyčarili miliónom ľudí úsmev na tvári a zdanie niečoho, čo by inak ostalo navždy pochované. Niekedy veci skutočne nie sú tak, ako vyzerajú a dôkazom je celá naša galéria.  

Lietanie
Stačí posunúť kompozíciu, „správne“ rozložiť tiene a ľudí na fotke a aj z bežnej svadobnej fotografie sa stane kultová momentka, ktorá by mohla vstúpiť do almanachu záhad. Dnes už aspoň viete, ako sa tvoria všetky tie strašidelné veci, lietajúce koberce a levitujúci ľudia. Ide o optický klam, ktorému by sme uverili aj po vyšetrení u očného. Takže pochovajte strach z duchov a určite neverte ani tomu, čo vidíte. 

Autor: Marcos

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Brunetka si aktivovala mobil. Vtom blondínka hovorí:
- Jéj, máme rovnaký PIN, aj ja mám štyri hviezdičky!

 
Virtuálny barBlue Hawaiian Blue Hawaiian
  • 3 cl bieleho rumu
  • 3 cl Curacaa blue
  • 6 cl ananásového džúsu
  • 3 cl kokosového krému
  • ananás a koktailová čerešňa na zdobenie
 
Hra na dnes