ATLAS.SK: Štvrtok, 17.8.2017
meniny má Milica
   

FOTO: Najkrajšie cesty sveta

30.1.2013 | Spektrum

Nechajte sa zlákať tými najúžasnejšími a najfascinujúcejšími výtvormi cestárov. Prajeme vám, aby ste niektorú z týchto ciest zažili nie len na obrázkoch, ale aj naživo, pri plnom zdraví.  

Stelvio Pass (Taliansko)
Priesmyk Stelvio (Stevia Pass, Passo dello Stelvio) severne od Bormia je druhou najvyššie položenou cestou v Alpách. Jej vrchol nájdete až 2 757 metroch nad morom. Pri pohľade na 60 ostrých zákrut, z ktorých sa väčšina nachádza v severovýchodnej časti priesmyku, mnoho motoristov pookreje. Hlavne kvôli tomu, že tunajšie zákruty sú skutočne ostré, preto vyžadujú od každého prechádzajúceho značné schopnosti za volantom. Úsek dlhý 24,3 kilometra má prevýšenie 1 808 metrov. Cesta je preto nielen veľmi náročná, ale zároveň vyzerá naozaj impozantne.  

Viaduc de Millau (Francúzsko)
Pri meste Millau, sa vám ponúka jeden z najúchvatnejších pohľadov sveta. Práve tu, približne 115 km od Montpellier, sa totiž nachádza viadukt Millau, najvyšší lanový most sveta. Unesení budete najmä z jedného z pilierov, ktorý meria 343 metrov a je vyšší ako Eiffelova veža. Prejazd cestou s dĺžkou takmer 2,5 kilometra a maximálnou výškou 270 metrov nad terénom určite nie je rutina ani pre domácich. Pre turistu ide však o nezabudnuteľný zážitok, ktorý môže znásobiť hmla v údolí. Most sa vypína nad ňou a vodič má pocit, akoby jazdil nad oblakmi, čo na mnohých miestach nezažije.  

San Bernardino Pass (Švajčiarsko)
Rovnakú zručnosť ako pri jazde priesmykom Stelvio budete musieť predviesť aj v Švajčiarsku, ktoré v sebe počtom priesmykov ukrýva vodičský raj. Platí to najmä pri zdolávaní priesmyku San Bernardino, ktorý leží vo výške 2 066 metrov a spája dedinku Hinterrhein v údolí Mesolcina. Jeho súčasťou je 6,6 kilometrov dlhý tunel, kde môžete ísť rýchlosťou nanajvýš 80 km/h.  

Transfagarašan (Rumunsko)
Cesta Transfagarašan už od pradávna spája rumunský región Muntenia a Transylvániu. Pri jazde si môžete prezrieť okrem iného hrad Poenari Vlada Tepesa, neskôr prezývaného známym menom gróf Drakula. Komunikácia postavená pôvodne pre vojenské účely má dĺžku 90 km a stúpa skrz Karpaty do maximálnej výšky 2 034 metrov. Na magistrále je množstvo zákrut, niekoľko mostov i tunelov.  

Trollstigen (Nórsko)
Ak ste milovníkom adrenalínu a náhodou máte zamierené do Nórska, nezabudnite navštíviť „Trollov rebrík“ v oblasti severného fjordu. Čaká tu na vás 6 kilometrov 9% nebezpečného klesania a stúpania s 11ostrými serpentínovými zákrutami. Ak sa stretnú autá či autobusy v protismere, na relatívne úzkej ceste musí jedno z vozidiel pri krajnici zastaviť, aby to druhé mohlo prejsť. Hoci Trollstigen spĺňa všetky bezpečnostné štandardy, jej bezchybné zvládnutie vyžaduje sústredenie a výborné šoférske schopnosti. Spoločnosť vám na ceste robí aj vodopád Stigfossen, ktorý pre zmenu padá smerom nadol do údolia z výšky 320 metrov. 

Yungas (Bolívia)
Cesta prezývaná Cesta Smrti je podľa mnohých najnebezpečnejšou cestou na svete. Spája bolívijské mesta La Paz a Coroico, pričom meria 69 km. Väčšina z nich sa nachádza v nadmorskej výške 3 600 metrov. Cesta je mnohokrát  užšia než 4 metre a vyhýbanie sa protiidúcim autám je tak extrémne náročné. Vraky niektorých áut zdobia niekedy až 800 metrov hlboké priepasti. Smrteľné nešťastia sa tu stávajú priemerne jeden raz za dva týždne. 
Guoliang (Čína)
Tunel Guoliang vedie pohorím Taihang v centrálnej provincii Chu-nan na východe Číny a kedysi mal za úlohu spojiť jednu odlúčenú dedinu so zvyškom civilizácie. Za jej prekopaním stojí iba trinásť dedinčanov, ktorým trasa o dĺžke 1200 metrov, výške 5 metrov a šírke štyri metre, trvala dlhých päť rokov. Bohužiaľ, nie všetci sa jeho slávnostného otvorenia 1. mája 1977 dožili.  

  

  

 
Autor: Radomír

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Aké pevné sú vaše nervy?
Otestovalo sa 25207 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Mladý muž príde do pekárne a pýta sa:
"Slečna, koľko u vás stojí biely chlieb?"
"Určite nie viac ako týždeň."

 
Virtuálny barKáva Fiery Káva Fiery
  • 6 klinčekov
  • pol tyčinky škorice
  • citrónová a pomarančová kôra
  • 1dl rumu
  • 1dl koňaku
  • kryštálový cukor
  • 4dl horúcej čiernej kávy
 
Hra na dnes