ATLAS.SK: Pondelok, 21.8.2017
meniny má Jana
   

Fascinujúce ostrovy, ktoré nájdete kúsok od Európy

20.4.2017 | Spektrum

Verte či nie, na Zemi stále existujú miesta, ktoré svojou panenskou prírodou či zaujímavou históriou vyrážajú dych aj v súčasnosti. Poďte sa s nami pozrieť na šesť ostrovov, ktoré s cestovkou určite tak ľahko nenavštívite.

Rockall
(Foto: Wiki)
Prvým v našom zozname je ostrov-neostrov. V skutočnosti ide o guánom pokrytú žulovú skalu, ktorá je vysoká 18 metrov a považujú ju za najzápadnejší bod Veľkej Británie. Leží 465 kilometrov od pobrežia Británie a 710 kilometrov južne od Islandu, čím doslova napĺňa označenie „uprostred ničoho". Až na niekoľko bezstavovcov na nej nežijú žiadni obyvatelia a nie je tam ani zdroj sladkej vody.

Ostrov, ktorý zmizol: čo postihlo Ferdinandeu?

Ide vlastne o holý kus skaly. Avšak tento vrcholok vyhasnutej sopky má unikátne geologické zloženie. Rockall sa dokonca stal predmetom medzinárodného sporu, pretože pod ním objavili ložiská ropy. V roku 1997 skalu na protest proti ťažbe ropy zabrali aktivisti skupiny Greenpeace, ktorí na nej vyhlásili štát s príznačným názvom Waveland. Ich pobyt trval 42 dní.

Jan Mayen
(Foto: Wiki)
Ostrov Jan Mayen sa nachádza približne v polovici cesty medzi Nórskom a Grónskom, necelých 600 kilometrov severne od Islandu. Je to sopečný ostrov, ktorému dominuje obrovský kužeľ Beerenberg, ktorý naposledy explodoval v roku 1985. Zaujímavé je, že na ostrove nie sú žiadne využiteľné prírodné zdroje ani pôvodní obyvatelia. Ekonomické aktivity tvoria zamestnanci nórskej meteorologickej a rádiostanice.

Ozajstná utópia: na tomto ostrove nepoznajú zločiny


Na Jan Mayene je nespevnená pristávacia dráha pre lietadlá s dĺžkou približne 1 600 metrov, ale ani jeden prístav: lode kotvia mimo pobrežia. Počas svojej histórie ostrov slúžil ako útočisko pre veľrybárske lode a počas druhej. svetovej vojny ho využívali na získanie meteorologických informácií pre vojenské transatlantické konvoje. Preto na ňom Nemci zriadili automatickú meteostanicu.

Foula
(Foto: Wiki)
Ostrov Foula je najodľahlejší obývaný ostrov Európy, ktorý je súčasťou Shetlandských ostrovov. Napriek tomu, že na ňom žije iba 38 ľudí, jeho história siaha až do obdobia roku 3000 pred Kristom. Viete, čo je pre ostrov najtypickejšie? Malé poníky, ktoré na ostrove žijú už od doby bronzovej. Shetlanské poníky, ktorých tu je vyše 1500, majú hustú srsť, krátke nohy, sú veľmi inteligentné a známe po celom svete. Dokážu to, čo vodiace psy či orientačné kone, a sú aj nesmierne roztomilé.

Okrem poníkov ostrov ponúka krásnu divokú prírodu, úchvatné výhľady, útesy či zelené pahorky. Pri pobreží môžete sledovať kosatky a najrozmanitejšie morské vtáky. Morská doprava premáva len trikrát za týždeň, a to či loď pripláva veľmi záleží od počasia. Počas leta sem niekedy lieta nanajvýš osemmiestne lietadlo.

Surtsey
(Foto: Wiki)
Surtsey je novodobý sopečný ostrov, ktorý leží 33 kilometrov južne od Islandu. Fascinujúce na ňom je, že vznikol vulkanickou erupciou v roku 1963 priamo pred objektívmi fotoaparátov a televíznych kamier. Ostrov sa dostal do záujmu vedcov, ktorí sledovali, ako organizmy bez zásahu človeka osídľujú nové územia.

Život sa na ostrove objavil krátko po jeho vzniku. Prvé živé organizmy boli machy, ktoré objavili v roku 1967 a lišajníky (v roku 1970). Semená vyšších rastlín sa prostredníctvom vtáčieho trusu dostali na ostrov už v roku 1964. Zvrat v rozvoji života na ostrove prinieslo hniezdenie vtákov, ktorých trus obohatil pôdu chemickými látkami. V roku 1998 vyrástla prvá drevina - vŕba. Medzi prvé živočíchy, ktoré osídlili ostrov, patril lietajúci hmyz.

V súčasnosti na ostrove žijú vyššie bezstavovce, napríklad pavúky a chrobáky. Známky ľudskej činnosti na ostrove sú minimálne, nachádza sa tu iba menšia chata, ktorá slúži ako vedecké stanovište a súčasne ako útočisko pre prípadných stroskotancov. Surtsey ľudia nikdy trvalo neobývali.

Špicbergy
(Foto: Wiki)
Špicbergy sú najsevernejším trvale obývaným súostrovím na Zemi. Od roku 1920 patria Nórsku, no zmluva o ich vzniku umožňovala iným štátom, medzi inými i Československu, na ostrovoch ťažiť nerastné bohatstvo. Zároveň prikazovala, že Špicbergy musia zostať demilitarizované, čo porušili Nemci, ktorí v rokoch 1942 až 1943 okupovali nielen ostrovy, ale i celé Nórsko.

Sovietske mesto na Špicbergoch, ktoré zamrzlo v čase i priestore

Ekonomiku ostrova tvorí predovšetkým baníctvo a rybolov. Známy je Svalbardský podmorský káblový systém, ktorý spustili v januári 2004. Tvorí ho 1 440 kilometrov optických káblov vedúcich až do Harstadu v severnom Nórsku, ktoré sa využívajú na komunikáciu so stanicami orbitálnych satelitov na Špicbergoch. Niektoré z nich patria americkej NASA.

Na Špicbergoch žije okolo tritisíc obyvateľov v jednotlivých osadách, no nie sú tu žiadne cesty. Na dopravu sa používajú člny, lietadlá, helikoptéry a snežné skútre. Medzi najadrenalínovejšie zážitky na ostrove patrí stretnutie s divo žijúcimi ľadovými medveďmi.

Flannan
(Foto: Wiki)
Flannanské ostrovy tvorí skupina siedmich malých neobývaných ostrovov s rozlohou 0,6 kilometra štvorcového, ktoré ležia asi 35 kilometrov na západ od ostrova Lewis. Najväčší z nich je Eilean Mor (Sedem lovcov). Zaujímavé je, že na ostrove stojí pár chatiek aj kaplnka, čo prezrádza, že ostrov bol kedysi domovom samotárskej kláštornej komunity.

Koncom 19. storočia na ostrove postavili maják, ktorý sa stal miestom obrovskej záhady, ktorú dodnes nerozlúštili. V decembri 1900 na majáku pracovali traja chlapi - údržbári, ktorí z ničoho nič zmizli a ich telá nikdy nenašli. Na ostrove ani v samotnom majáku nič nesvedčilo o tom, že došlo k nešťastiu. V miestnosti ostali ich gumáky, rozostlané postele a mechanizmus majáka fungoval.

Samozrejme, „záhadológovia" majú rôzne teórie. Mužov vraj ulovil obrovský vták alebo ich vtiahla do mora obrovská chobotnica. Najpravdepodobnejšia je asi verzia o tom, že ostrov zasiahli obrovské vlny a mužov zmietli do mora.

Autor: Radomír

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Brunetka si aktivovala mobil. Vtom blondínka hovorí:
- Jéj, máme rovnaký PIN, aj ja mám štyri hviezdičky!

 
Virtuálny barBlue Hawaiian Blue Hawaiian
  • 3 cl bieleho rumu
  • 3 cl Curacaa blue
  • 6 cl ananásového džúsu
  • 3 cl kokosového krému
  • ananás a koktailová čerešňa na zdobenie
 
Hra na dnes