ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

FAKTY X: Život si vždy cestu nájde – ropuchy prežívajúce v kameňoch

31.3.2017 | Spektrum

Z mnohých historických kroník sa môžeme dozvedieť, že vedci na celom svete sa už od 16. storočia stretávajú s bizarnou biologickou záhadou, kedy sa ropuchám podarilo prežiť v dutinách kameňov.

Nebolo by na tom možno nič neobvyklé, keďže do malých dutín sa dostali zrejme ešte ako malé jedince a po vyrastení sa z nich už nevedeli dostať, ale ako mohli niektoré ropuchy prežiť v kameni aj niekoľko metrov pod zemou, to je pre vedcov dodnes záhadou.

O čom hovoria historické záznamy?
Asi najstarší záznamom o ropuche nachádzajúcej sa v kameni pochádza z roku 1509 z textu Mirabilibus kronikára menom Fulgosius, kde sa píše, že na jeseň tohto roku bola väčšia skupina ľudí svedkom toho, kedy sa vo vnútri kameňa našla veľká ropucha.V roku 1575 našiel živú ropuchu v kameni vo svojej vinici francúzsky kráľovský chirurg Ambroise Paré, ktorý dokonca napísal, že kameň nemal žiadnu dutinu, takže je záhadou ako sa ropucha do kameňa dostala.

Pralesnička zlatá: žabka, ktorá je najjedovatejším tvorom na Zemi

V roku 1686 bola vydaná kniha Prírodná história Staffordshiru britského profesora chémie a prírodovedca Roberta Plota, v ktorej vedec uvádza, že ropucha v kameni sa mala nachádzať na veži v anglickom meste Statfold. Táto ropucha bola objavená náhodou, keď práve tento kameň z veže spadol, rozbil sa a z kameňa vypadla ropucha. Plot o tejto bizarnosti napísal: „Tu sa zjavila živá ropucha v jeho strede (kameňa), ktorá zomrela krátko po tom, čo bola vystavená vzduchu."

Jeden z najzaujímavejších prípadov však pochádza zo Švédska a stal sa presne 8. mája 1733. O tomto prípade svojho času dokonca informovala aj Švédska akadémia vied a článok vzbudil záujem na celom svete. Všetko sa to odohralo na švédskom ostrove Gotland v obci Vamlingbo, kedy stavbyvedúci Johan Gråberg poslal dvoch kamenárov skontrolovať prácu robotníkov v miestnom kameňolome.

10 najzvláštnejších žiab

Pri lámaní kameňov jeden z kamenárov objavil v pieskovcovom bloku v hĺbke tri metre ropuchu, ktorá sedela v strede práve prelomeného kamenného bloku. Obaja kamenári o tom informovali aj stavbyvedúceho, ktorý ropuchu po príchode z kameňa vytiahol. Papuľka žaby bola pokrytá akousi žltou blankou, a keď sa jej Gråberg dotkol paličkou, ropucha zatvorila oči. Stavbyvedúci ju napokon zabil lopatou.

O niekoľko hodín mal však zrejme výčitky svedomia, a tak zabitú ropuchu odviezol do Štokholmu, kde ju ukázal niekoľkým vedcom. O ropuche z kameňa sa neskôr vďaka článku istého lekára Johana Pihla dozvedela aj Švédska akadémia vied, ktorá o tom informovala vo svojom časopise. Článok vzbudil záujem aj v zahraničí a bol preložený do nemčiny, latinčiny, francúzštiny a holandčiny.

FAKTY X: Malý Ježiš s vrtuľníkom na stredovekom obraze?

O všetkých týchto ropuchách v kameni existujú len písomné záznamy, v jednom prípade však existuje aj exponát vystavený v múzeu v anglickom meste Brighton. Mumifikovanú žabu v rozštiepenom pazúriku (tvrdý štiepny kameň používaný v kamennej dobe na výrobu nástrojov) našli robotníci vo Východnom Sussexe v roku 1899.

Vedci hľadajú odpovede
Najčastejšie boli živé ropuchy nájdené vo vápenci, o čom existujú desiatky historických záznamov. Vedci sa desiatky rokov pokúšali tento fenomén vysvetliť, a možno aj preto sa v roku 1825 rozhodol britský geológ a paleontológ William Buckland urobiť dosť krutý experiment.

Až 24 ropúch uzatvoril do dutín kameňov z pieskovca a vápenca. Všetky kamene s ropuchami potom zakopal na záhrade do hĺbky približne jedného metra. Keď ich po jednom roku vykopal, zistil, že ropuchy v pieskovci uhynuli, no väčšina z ropúch uväznených vo vápenci prežila.

Z toho vyplynula aj bežne uznávaná teória, že mladé a malé ropuchy sa dostanú do pórovitých hornín, do ktorých vedú malé otvory, a keď vyrastú, ocitnú sa v pasci. Aj keď sú potom ropuchy takto uväznené, svojím pachom lákajú dovnútra drobný hmyz, ktorým sa živia a cez otvory alebo póry v kameni k nim prúdi vzduch, takže môžu aj dýchať. Počas zimného spánku navyše poklesne ich spotreba energie, čo im umožní prežiť v takomto väzení aj niekoľko rokov.

Napokon to potvrdil aj jeden prípad z októbra roku 1995 v severnom Walese, kedy študenti z Rhyl High School zbierali pri jednom rybníku odpadky a našli starú plechovku, v ktorej bola živá a zdravá asi päťcentimetrová žaba. Z plechovky sa už sama nevedela dostať, keďže otvor bol pre ňu príliš malý, takže sa do nej musela dostať ešte ako malá a prežila v nej viac než rok.

Potvrdzoval to dátum na plechovke z mája 1994. Otázkou však je, ako mohli prežiť ropuchy v kameni niekoľko metrov pod zemou, kde je obmedzený prístup vzduchu, vody aj potravy. Zázraky v prírode však možné sú, a preto sa aj potvrdzuje veta, že život si vždy cestu nájde.

Autor: Recber

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čašník ponúka hosťovi: "Mám teľacie srdce, bravčovú pečeň, hovädzí jazyk, údené kolená, rybie prsty a volské oká..."
Hosť ho preruší: "Vaše problémy ma nezaujímajú, dal by som si guláš a pivo!"

 
Virtuálny barDomáca citrovodka Domáca citrovodka
  • 0,4 dl vodky
  • 0,2 dl citrónového sirupu
  • 1 vaječný bielok
  • ľad
 
Hra na dnes