ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

FAKTY X: Záhadný staroegyptský disk – bol súčasťou nejakého stroja?

27.1.2017 | Spektrum

V depozitári Egyptského múzea v Káhire sa nachádza obrovské množstvo historických artefaktov, ktoré egyptológovia nevedia nikam zaradiť. Preto niektoré nálezy aj z tohto dôvodu nikdy neuzrú svetlo sveta a pre verejnosť zostanú aj naďalej dobre skryté.

Jedným z takýchto artefaktov, ktorý bol však svojho času v múzeu vystavený, bol aj zvláštny päťtisíc rokov starý disk. Dodnes odborníci špekulujú nad tým, k čomu bol vlastne určený.

Záhadný nevysvetliteľný artefakt

Jeden z najvýznamnejších archeológov 20. storočia britský archeológ Walter Bryan Emery bol prvým človekom, ktorý podivný diskovitý objekt našiel na začiatku 30. rokov minulého storočia v archeologickej lokalite v Sakkáre neďaleko Káhiry.

FAKTY X: Bol Tutanchamónovým otcom Mojžiš?

Zvláštny disk sa nachádzal v tom čase v neznámej pohrebnej komore, ktorej vek sa neskôr odhadol na päťtisíc rokov. Emery v hrobe našiel telo významnej egyptskej osobnosti, keďže jeho kostra bola obložená množstvom obetných darov, aj napriek tomu, že sa sem už v minulosti vlámali vykrádači hrobov. Diskovitý artefakt Emeryho zaujal najviac, keďže nikdy predtým nič podobné v žiadnom egyptskom hrobe ešte nevidel.

Svojím vzhľadom mu pripomínal zotrvačník alebo lodnú skrutku, ale v tom čase o takýchto technických veciach starí Egypťania nemali ani tušenie. Zvláštny disk potom putoval do depozitára Egyptského múzea v Káhire a neskôr bol aj na niekoľko desiatok rokov v múzeu vystavený. Potom odtiaľ záhadne zmizol, a dnes už nik nevie, kde sa vlastne nachádza.

Analýza egyptského disku
Než však disk zmizol z káhirského múzea, podarilo sa ho viacerým odborníkom detailne preskúmať a zadokumentovať. Disk mal v priemere 61 centimetrov a na výšku 10,6 centimetra. Našiel sa v hrobe princa Sabua, ktorý bol správcom provinčného mesta, nazývaného „Hviezda z Horovej rodiny".

Mohli starovekí Egypťania poznať satelity?

Hor bol jedným z najstarších a najvýznamnejších egyptských bohov, ktorý bol zobrazovaný v podobe sokola alebo muža so sokoľou hlavou. Archeológom sa podarilo pozostatky kostry identifikovať vďaka jednej nádobe z hrobu, na ktorej bolo uvedené meno tohto princa.

O vystavenom diskovitom objekte sa dozvedel aj rakúsky spisovateľ a bádateľ Reinhard Habeck, ktorý sa po zadokumentovaní disku, obrátil na ďalších skúsených odborníkov, aby mu pomohli v identifikácii tohto záhadného artefaktu. Jedným z nich bol aj bývalý rakúsky raketový inžinier Josef F. Blumrich, ktorý pracoval pre NASA.

Ten o disku povedal, že „relikt na prvý pohľad vyzerá ako niečo technického". Aj keď na fotografiách a videách disk vyzerá, že by mohol byť z kovu, nie je tomu tak. Podľa vedcov je z kameňa, presnejšie z mäkkej horniny, ktorá sa volá svor.

Blumrich však Habecka upozornil na to, že technická súčiastka z tohto materiálu by dlho nevydržala a rozpadla by sa. Habeck preto prišiel s myšlienkou, že ide o imitáciu nejakej skutočnej súčiastky, ktorá mohla byť súčasťou nejakého technického zariadenia s pohonnou jednotkou.

Disk zo svoru tak mohol byť len napodobeninou predmetu, ktorý zrejme patril egyptským bohom.

O egyptských bohoch už dlhodobo Habeck hovorí, že by mohli byť príslušníkmi nejakej mimozemskej civilizácie, ktorá staroveký Egypt navštívila a starým Egypťanom poskytla svoje vedomosti. Originál diskovitého objektu bol tak podľa Habecka z kovu a patril niekomu koho Egypťania považovali za boha.

Kópiu disku vyrobili Egypťania z kameňa, a potom bol pravdepodobne využívaný pri rôznych rituáloch. Pri pohrebe princa Sabua bol napokon uložený do jeho hrobu ako súčasť obetných darov.

Mohol tak princ Sabua alebo jeho predkovia poznať alebo vidieť pohon nejakého božského stroja a tento disk bol jeho súčasťou? Egyptológovia a ďalší odborníci stále len tápu a jasnú odpoveď k akému účelu zvláštny disk Egypťanom slúžil, zatiaľ nevie dať nikto.

Autor: Recber

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čašník ponúka hosťovi: "Mám teľacie srdce, bravčovú pečeň, hovädzí jazyk, údené kolená, rybie prsty a volské oká..."
Hosť ho preruší: "Vaše problémy ma nezaujímajú, dal by som si guláš a pivo!"

 
Virtuálny barDomáca citrovodka Domáca citrovodka
  • 0,4 dl vodky
  • 0,2 dl citrónového sirupu
  • 1 vaječný bielok
  • ľad
 
Hra na dnes