ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

FAKTY X: Záhadné mapy, ktoré by nemali existovať

9.8.2012 | Spektrum

Mnohí ste už možno počuli o bájnom ostrove Atlantída, či legendárnej krajine Mu, o ktorých sa popísalo množstvo príbehov a „zaručených“ faktov. Dôkazy o ich existencii až donedávna chýbali. Je však celkom možné, že na jednom ekvádorskom kameni sa dôkaz o Atlantíde v skutočnosti nachádza.

Kameň s mapou sveta
V ekvádorskej provincii Cotopaxi sa rozprestiera mesto La Mana, v ktorej stojí starý posvätný kameň patriaci ekvádorskému roľníkovi a dnes už bádateľovi Germanovi Villamarovi. Kameň je vysoký asi 60, široký 40 a hrubý asi 30 centimetrov. Zvláštny je hlavne tým, že je na ňom vyrytá mapa sveta od južného obratníka Kozorožca k severnému obratníku Raka.

Okrem známych kontinentov, ktoré sú do kameňa vyryté ako Amerika, Afrika a Ázia sú na kameni zobrazené  aj obrysy neznámych, možno zaniknutých svetadielov. A práve o týchto ostrovoch si mnohí odborníci myslia, že by mohli byť zobrazením Atlantídy v Atlantickom oceáne, a krajiny Mu v Tichom oceáne. Prvýkrát sa o tomto kameni zmienili rakúski spisovatelia a lovci záhad Klaus Dona a Reinhard Habeck v knihe Zakázaná archeológia.

Obaja spisovatelia síce hovoria, že pôvod kameňa a jeho autor je nejasný, avšak veľmi pravdepodobne kameň zobrazuje zaniknuté kontinenty. Celá mapa je vyhotovená tak, akoby ju jej autor videl z veľkej výšky. Miestni obyvatelia tomuto kameňu pripisujú magickú moc, keďže podľa Villamara sú ryhy na kameni veľmi staré.

Niektorí odborníci si však myslia, že sa jedná o podvrh. S tým však nesúhlasia Klaus Dona a Reinhard Habeck, ktorí si na kameni všimli ešte ďalších značiek a čiar. A práve tieto značky majú naznačovať existenciu spojenia medzi Babylonom a Ekvádorom. Otázne však je, či mohli starovekí Sumeri pred tisícročiami doplávať až do Južnej Ameriky.

Niektoré dôkazy svedčia o tom, že mohli, keďže sa na mnohých miestach Ekvádora našli valčekové pečatidlá, ktoré mali používať starí Sumeri k náboženským a štátnym účelom. Navyše nórsky bádateľ Thor Heyedahl svojimi plavbami cez Tichý a Atlantický oceán potvrdil, že námorné kontakty starovekých Afričanov alebo Ázijcov s Amerikou boli možné. Môže teda ekvádorský kameň z La Many prinášať svedectvo o existencii bájneho ostrova Atlantída?

Odkiaľ pochádzajú ďalšie mapy?
O existencii iného zaniknutého kontinentu svedčí aj mapa talianskeho námorníka a kartografa Andrea Bianca z 15. storočia, ktorý  do Atlantického oceánu zakreslil záhadný kontinent Antillia. A práve poloha Antillie čiastočne pripomína polohu záhadného kontinentu  na ekvádorskom kameni. Mohla byť teda Antillia pozostatkom zaniknutej Atlantídy?

Záhadná je taktiež mapa tureckého admirála a kartografa Piriho Reisa, ktorý dokázal na námorných a zemepisných mapách zapracovať staré geografické informácie. Mapa Piriho Reisa pochádza z roku 1513, a na okraji mapy bola objavená poznámka, ž ide o prepis ešte omnoho staršej mapy.

A čo bolo na mape Piriho Reisa také zvláštne? Veľmi presne je na nej zakreslená Južná Amerika, kde je zachytené aj pohorie Andy, o tom ale ešte nemohol nič vedieť. Nechýba ani Antarktída, kde Piri Reis zakreslil presné obrysy jednotlivých zálivov pod ľadom. Tieto údaje však boli známe až v 20. storočí! Bolo zistené, že mnohé údaje na mape zodpovedajú skutočnosti, ale s posunom, akoby boli snímané z veľkej výšky.

Mapy Ptolemaia z Alexandrie (87 až 150 pred Kristom) zobrazujú časť Grónska a Škandinávie pokryté vrstvou ľadu. Tieto ľadovce sa však roztopili už pred 10 tisíc rokmi.
A s ďalšími  starovekými mapami by sme takto mohli pokračovať. Odkiaľ pochádzajú znalosti tých, ktoré mapy urobili ešte pred týmito kartografmi, ktorí ich len prekreslili?

Väčšia časť starých máp, ako zistili odborníci, sa dala zhotoviť len zo vzduchu, kto ich teda pred niekoľkými storočiami urobil, keď človek ešte lietať nemohol? Odpovede nepoznáme, a preto sú niektoré tieto artefakty ako zvyčajne zaradené medzi podvrhy, a hovorí sa o nich len v zakázanej archeológii, keďže by nijako nezapadali do zaužívanej histórie nášho sveta. Prečo? Bojí sa niekto pravdy?

Autor: Recber

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Futbalista Interu radostne telefonuje svojmu otcovi:
- Otec, bol si na futbale?
- Nebol synak.
- To je škoda! Dal som dva prekrásne góly.
- Výborne, som na teba hrdý. A ako skončil zápas?
- 1:1, otec...

 
Virtuálny barCassis Coco Cassis Coco
  • 4 cl vodky
  • 4 cl ríbezľovej vodky (čierna ríbezľa)
  • 8 cl pomarančového džúsu
  • 1 cl kokosového sirupu
  • strapec čiernych ríbezlí
 
Hra na dnes