Warning: DOMDocument::xinclude(): I/O warning : failed to load external entity "/storage/www/vhosts/frontend/magazin2016-web/data/articles/annotations/890789.xml" in /storage/www/vhosts/frontend/magazin2016-web/src/engine/classes.php5 on line 659

Warning: DOMDocument::xinclude(): could not load /storage/www/vhosts/frontend/magazin2016-web/data/articles/annotations/890789.xml, and no fallback was found in /storage/www/vhosts/frontend/magazin2016-web/src/engine/classes.php5 on line 659

Warning: DOMDocument::xinclude(): I/O warning : failed to load external entity "/storage/www/vhosts/frontend/magazin2016-web/data/articles/annotations/890897.xml" in /storage/www/vhosts/frontend/magazin2016-web/src/engine/classes.php5 on line 659

Warning: DOMDocument::xinclude(): could not load /storage/www/vhosts/frontend/magazin2016-web/data/articles/annotations/890897.xml, and no fallback was found in /storage/www/vhosts/frontend/magazin2016-web/src/engine/classes.php5 on line 659
FAKTY X: Vražedný tichomorský atol Palmyra - aké tajomstvá ukrýva? | Magazín.sk
 

ATLAS.SK: Štvrtok, 17.8.2017
meniny má Milica
   

FAKTY X: Vražedný tichomorský atol Palmyra - aké tajomstvá ukrýva?

15.3.2017 | Spektrum

Atol Palmyra, ktorý sa nachádza asi 1500 kilometrov južne od Havajských ostrovov, je jedným z posledných trvalo neobývaných ostrovov v Tichom oceáne. Tvorí ho kruhový prstenec 54 malých koralových ostrovčekov s nedotknutou tropickou prírodou.

Aj keď atol Palmyra leží veľmi ďaleko od ľudskej civilizácie, stalo sa z neho veľmi tajomné miesto, na ktorom zahynuli alebo nevysvetliteľne zmizli desiatky ľudí. Aké tajomstvo ukrýva tento vražedný atol?

Ostrov už od svojho objavenia vyvolával strach
Atol Palmyra, ktorý okrem svojho pomenovania nemá nič spoločné so starovekým sýrskym mestom Palmýra, objavil v roku 1798 americký kapitán Edmond Fanning na lodi Betsy, ktorý však na pevninu nikdy nevstúpil.

Fanning síce ako prvý zaznamenal polohu ostrova vo svojom palubnom denníku, no správu o svojom objave neposlal včas, a tak sa objav tohto ostrova pripisuje od roku 1802 americkému kapitánovi menom Cornelius Sowle na lodi Palmyra, podľa ktorej je tento atol pomenovaný.

Ostrov, ktorý zmizol: čo sa stalo s Ferdinandeou?

Z palubného denníka Edmonda Fanninga je však známe, že noc pred objavením tohto koralového ostrova, sa mu o ňom prisnil desivý sen, kde ho neznámy hlas varoval, aby na ňom nikdy nepristál. Počas noci sa z tohto sna trikrát prebudil a o tejto predtuche povedal aj kormidelníkovi lode.

Prikázal preto, aby Betsy okamžite spustila kotvy. Ráno sa ukázalo, že kapitán Fanning zachránil celú posádku pred stroskotaním, pretože loď zakotvila tesne pri vyčnievajúcom koralovom útese, ktorý by celú loď doslova rozpáral, ak by tento rozkaz nevydal. Kapitánova predtucha tak zachránila celú posádku.

To sa však už nedá povedať o oficiálnom objaviteľovi koralového ostrova, ktorý na vyčnievajúcich útesoch so svojou loďou Palmyra stroskotal. Podobne dopadla aj španielska pirátska loď Esperanza v roku 1816, ktorá na svojej palube viezla ukradnuté inkské zlato a striebro. Tento poklad Inkov chcela posádka na koralovom ostrove ukryť.

To sa im nakoniec aj podarilo, no tento poklad už vyťahovali z vraku lode Esperanza len členovia posádky, ktorí stroskotanie prežili. Piráti potom poklad na ostrove ukryli a po troch mesiacoch sa pokúsili ostrov opustiť na troch provizórnych pltiach.

Dve plte sa už nikdy nepodarilo nájsť, pretože sa stratili nevedno kde a z tretej plte, na ktorej sa plavilo šesť pirátov, sa napokon zachránil len jeden námorník James Hines. Toho zachránila veľrybárska loď, no o mesiac v nemocnici zomrel aj on. Na ostrova Palmyra stroskotali aj ďalšie lode, ktorých vraky sú už podmorskou súčasťou jednotlivých koralových ostrovčekov.

Ďalšie záhady z ostrova Palmyra
V roku 1940 prevzali kontrolu nad atolom Palmyra Spojené štáty americké, ktoré si tu vybudovali vojenské letisko aj so základňou. Ukázalo sa však, že na ostrove sa deje niečo veľmi podivné, čo aj popísali americkí vojaci, ktorí tu strávili určitý čas. Všetci vojaci mali z ostrova nevysvetliteľný strach, no nikto nevedel, čo je jeho príčinou.

Do roku 1946 tu za záhadných okolností spáchalo samovraždu viac ako dvadsať amerických vojakov. Ďalší vojaci, ktorí na ostrove strávili len niekoľko mesiacov, začali byť medzi sebou veľmi agresívni, čo napokon vyústilo do mnohých konfliktov a krvavých bitiek, kde niektorí dokonca prišli až o život.

Na ostrove sa však odohrali ďalšie nevysvetliteľné veci, ktoré sa však americká armáda snažila udržať v tajnosti. Bývalý námorný dôstojník Hal Horton, ktorý na ostrove Palmyra pôsobil od roku 1942 do roku 1944 však o týchto podivných udalostiach informoval aj verejnosť. Na začiatku roku 1943 jedno z hliadkujúcich amerických lietadiel nad ostrovom záhadne zmizlo.

Tesne predtým, ako začalo lietadlo pristávať na vojenskom letisku, prihliadajúcim námorníkom sa doslova pred očami akoby vyparilo. Toto lietadlo už od tej doby nikto nevidel a nikdy sa ho ani nepodarilo nájsť. Nezostala po ňom ani jediná stopa. Kde lietadlo zmizlo, je dodnes veľkou záhadou.

Piloti lietadiel tu však z nepochopiteľných dôvodov mali problémy neustále. Hal Horton hovoril aj o prípade, kedy malo lietadlo, ktoré vzlietlo, letieť smerom na sever, no z nejakého zvláštneho dôvodu sa vo vzduchu otočilo smerom na juh, a potom sa zrútilo aj s pilotom do oceánu.

V nasledujúcich rokoch sa pri ostrove Palmyra odohrali ďalšie podivné príhody. V roku 1974 k atolu priplávala jachta Sea Wind, ktorá patrila Malcolmovi Grahamovi a jeho manželke Eleanor. Boli to mediálne známi cestovatelia, no pri ostrove Palmyra našli svoju smrť. Zavraždil ich tu bývalý trestanec a utečenec Buck Walter, ktorý sa tu usadil so svojou priateľkou Stephanie Stearnsovou.

Od roku 1990 je atol Palmyra chránený ako prírodná rezervácia pod záštitou The Nature Conservancy a je začleneným územím USA. Atol nie je trvale obývaný a počas roka tu dočasne bývajú len nejakí vedeckí pracovníci. Atol Palmyra však dodnes vyvoláva v ľuďoch strach, či už z toho, čo všetko sa tu v minulosti odohralo alebo zo stiesneného pocitu, ktorý tento neobývaný ostrov v každom človeku, ktorý naň vstúpi, vyvoláva, napriek paradoxne krásnej panenskej prírode.

Autor: Recber


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Poznáte hlavné mestá štátov?
Otestovalo sa 51531 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Mladý muž príde do pekárne a pýta sa:
"Slečna, koľko u vás stojí biely chlieb?"
"Určite nie viac ako týždeň."

 
Virtuálny barKáva Fiery Káva Fiery
  • 6 klinčekov
  • pol tyčinky škorice
  • citrónová a pomarančová kôra
  • 1dl rumu
  • 1dl koňaku
  • kryštálový cukor
  • 4dl horúcej čiernej kávy
 
Hra na dnes