ATLAS.SK: Nedeľa, 20.8.2017
meniny má Anabela
   

FAKTY X: Útočné dravé červy

28.8.2012 | Spektrum

Dnes by asi málokto predpokladal, že na niektorých legendách, ktoré si rozprávajú alpskí horali, môže byť čo i len zrnko pravdy. No ako býva zvykom, aj na tých najneuveriteľnejších bájkach sa trošku pravdy vždy dá nájsť. Takže ako to je s dravými červami, ktoré údajne žijú v Alpách?

Začalo to ešte v 18. storočí
Ak by niekto z vás bol prírodovedcom, asi ani jeden by sa nenechal zosmiešniť akýmikoľvek legendami o tajomných tvoroch, ktoré si rozprávajú miestni obyvatelia kdekoľvek na svete. V minulosti to však bolo, ako sa zdá, pravidlom. K zosmiešneniu vedcov však neprišlo, skôr naopak, ľudia začali veriť, že divné stvorenie netreba hľadať len v neuveriteľných historkách.

A možno aj preto nám v 18. storočí rakúsky historik a prírodovedec Johann Jakob Scheuchzer vo svojom spise Intinera per Helvetiae zanechal informáciu o stretnutí miestneho horala s akýmsi podivným červom.

V roku 1711 sa horal Jean Tinner štveral po úbočí hory Frumsemberg vo švajčiarskych Alpách, keď na neho z ničoho nič zoskočilo prapodivné stvorenie. Podľa jeho popisu to bol tlstý šedočierny červ, ktorý meral viac ako dva metre. Najdesivejšie však na ňom bola jeho hlava, ktorá pripomínala podľa Tinnerovho popisu hlavu veľkej mačky. Stvorenie malo špicaté uši, žlté oči a tlamu plnú ostrých zubov.

Horal vycítil, že červ chce zaútočiť, a preto po ňom vystrelil svojou puškou. O pár minút pribehol aj otec Jeana Tinnera, ktorý zraneného červa spolu so synom začali mlátiť palicou, až pokým ho na smrť neubili. Vedeli, že im ľudia neuveria, a preto červovi odrezali hlavu, aby ju ukázali miestnym obyvateľom. Hlavu však po nejakom čase museli pre jej neznesiteľný zápach odhodiť, no napokon im dedinčania aj tak uverili. Mohlo by sa zdať, že celý príbeh je vymyslený, keby sa jednalo len o tento prípad dravého červa. Tých príbehov je však podstatne viac, a šírili sa nielen zo švajčiarskych, ale aj z rakúskych Álp.

Sttolenwurm – existuje?
Ďalším prírodovedcom, ktorý by sa v dnešnej dobe asi zosmiešnil bol slávny švajčiarsky prírodovedec Friedrich von Tschudi, ktorý vo svojej knihe Svet alpských zvierat z roku 1861 opísal podobne dravého červa ako Jean Tinner. Jeho popis hovoril o tom, že červ je dlhý až dva metre, má dlhé hadovité telo, a miesto srsti má tvrdé šedočierne šupiny. Dlhý trup bol zakončený mohutnou hlavou s výraznými očami a tlamou plných ostrých zubov.

Podľa von Tschudiho hovoria miestni horali tomuto tvorovi sttolenwurm, a údajne ho považujú kvôli jeho agresivite za veľmi nebezpečné zviera. Sttolenwurm sa má objavovať vždy pred búrkou po dlhotrvajúcom období sucha.

V roku 1928 sa našiel ďalší dôkaz v podobe zvláštnej zdochliny, ktorý objavil vo vyschnutom koryte rieky lesník Anton Schuster v kantóne Solothurn. Zdochlina, ktorá bola v značnom štádiu rozklade pripomínala akéhosi plaza. Lesník preto rozkladajúce sa telo, respektíve kostru priniesol do miestnej školy. Učitelia ju napokon poslali na univerzitu Heidelberg na dôkladnú analýzu. V priebehu 2. svetovej vojny sa však kostra tohto červa i celá dokumentácia niekde stratila.

Springwurm – ďalší červ
Rozšírenejším červom ako sttolenwurm vo švajčiarskych a rakúskych Alpách však bol tatzelwurm, ktorému horali hovorili springwurm, teda skákajúci červ. Tento červ síce vyzeral na prvý pohľad veľmi neohrabane – jeho veľmi oválne telo malo na dĺžku asi trištvrte metra, no pohyboval sa údajne veľmi rýchlo dlhými až trojmetrovými skokmi. Na korisť sa podľa horalov vrhal strmhlav zo stromov a skalných previsov. Svojou hmotnosťou korisť strhol na zem, a prehryzol jej chrbticu.

V roku 1930 vypukne v Alpách doslova červia horúčka, keďže hlásenia o „springwurm-och“ sa počítajú na stovky. Dokonca nemecký prírodovedecký časopis Kosmos uverejnil až šesťdesiat údajných svedectiev. Zároveň vyzval zoológov k pátraniu a zdokumentovaniu tohto živočícha.

Ďalšiemu skúmaniu tohto podivného tvora však zabránila 2. svetová vojna. Pátranie po dravom červovi v Alpách však neprestalo ani v dnešnej dobe. Miestnymi horalmi, ktorých je už veľmi málo, je pozorovaný len zriedkakedy. Niektorí prírodovedci si dokonca myslia, že jeho populácia je už asi vyhynutá. Ak teda nejaký tvor vyhynul, musel aj reálne existovať. Ako to teda s alpskými červami stollenwurm, tatzelwurm, či springwurm vlastne je? Môžeme ich považovať skutočne len za tajomnú legendu horalov?

Autor: Recber

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ide Japonec do krčmy a hovorí: čin čon chang chun kofola
Krčmárka mu odpovie: 2 litre v plastovej fľaši čoho?

 
Virtuálny barBrandy Sour Brandy Sour
  • 6 cl brandy
  • 3 cl citrónovej šťavy
  • 1/2 lyžičky cukru
  • koktailová čerešňa a pomaranč na ozdobenie
 
Hra na dnes