ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

FAKTY X: Ukrýva aj ďalšie škótske jazero záhadnú príšeru?

29.3.2017 | Spektrum

V Škótsku sa nachádza viac ako 40 jazier a najznámejším je nepochybne jazero Loch Ness, ktoré preslávila údajná lochnesská príšera. Toto slávne jazero však nie je jediným škótskym jazerom, kde by sa mala ukrývať záhadná príšera. Správy o podivných jazerných tvoroch sú totiž zaznamenané aj z ďalších jazier Škótskeho kráľovstva. Jedným z nich je aj najhlbšie jazero na britských ostrovoch - jazero Loch Morar.

Duch jazera

Jazero Loch Morar leží vzdušnou čiarou približne 90 kilometrov juhozápadne od známejšieho jazera Loch Ness a medzi odborníkmi sa hovorí aj o hypotéze, že obe jazerá sú spolu rôznymi podzemnými labyrintmi dokonca spojené. Loch Morar je piate najväčšie škótske jazero, ktoré má rozlohu takmer 27 kilometrov štvorcových, dlhé je 19 kilometrov, maximálna šírka jazera je 2,7 kilometra a s hĺbkou až 310 metrov patrí k najhlbšiemu jazeru nielen v Škótsku, ale v celej Veľkej Británii.

FAKTY X: Ruská príšera z jazera Labynkyr


Zaujímavosťou jazera Loch Morar je to, že má veľmi priezračnú vodu a miestami sa dá vidieť až dno jazera, a možno aj z tohto dôvodu tu bolo viacero pozorovaní neznámeho vodného tvora priamo pod vodou. Miestni obyvatelia hovoria svojej jazernej príšere Morag, čo v škótskej gaelštine znamená „duch jazera". Prvé zaznamenané pozorovanie pochádza ešte z roku 1887, ale v škótskom folklóre je príšera Morag známa podstatne dlhšie.

Veľmi zvláštne svedectvo so stretnutím príšery Morag sa odohralo v roku 1946, kedy sa po jazere na loďke plavila skupina niekoľkých detí spolu s učiteľom Alexandrom MacDonnellom. Počas plavby zbadali deti na severnom brehu jazera ležať nejakého veľkého tvora, ktorého videl aj ich učiteľ.

Najhroznejšie prehistorické morské príšery

Ten potvrdil, že neznámy tvor bol veľký niekoľko metrov a po viacerých detských výkrikoch opustil breh a stratil sa v jazere. Toto stretnutie bolo jediným, kedy bol neznámy tvor z jazera Loch Morar videný na brehu jazera a nie priamo vo vode.

Keď neznámy tvor zaútočil

Najznámejšie pozorovanie jazernej príšery je z leta roku 1969, kedy sa na motorovom člne z rybolovu vracal William Simpson a Duncan McDonell. Obaja rybári zrazu začuli za svojím člnom veľmi zvláštny hluk. Keď sa McDonnell otočil, zbadal vo vode tmavý objekt, ktorý plával za člnom vo vzdialenosti asi 20 metrov a rýchlo sa približoval.

O krátky čas podivný tvor do člna vrazil, a tak boli obaja rybári nútení brániť sa. Keď McDonnell zlomil o jazerného tvora pádlo, ktorým sa ho snažil odohnať, Simpson po ňom okamžite vystrelil z pušky. Napokon sa im niekoľkometrového tvora podarilo odohnať. Obaja ho neskôr popísali ako tvora s dĺžkou 7 až 9 metrov s tmavohnedou kožou, ktorý mal na svojom tele viditeľné tri hrby vyčnievajúce nad hladinu asi 50 centimetrov.

Hlava príšery im pripomínala hlavu hada. Takto príšeru Morag popísali aj ďalší svedkovia, ktorí ju na vlastné oči videli. Do roku 2015 bolo zaznamenaných takmer 40 očitých svedectiev tohto neznámeho jazerného tvora a viacerí očití svedkovia dokonca videli Moraga zo svojich člnov aj vďaka priezračnej vode ležať na dne jazera.

Na tieto očité svedectvá sa odborníci pozerajú rôzne. Niektorí si myslia, že ide len o výplody fantázie ľudí, ktorí si vybájenú príšeru pomýlili s nejakou väčšou rybou alebo iným jazerným tvorom, no miestni obyvatelia sú naopak presvedčení, že v jazere Loch Morar je skutočne ukrytá nejaká jazerná príšera.

Viacero vedeckých výprav sa pokúšalo nájsť alebo zdokumentovať legendárnu príšeru Morag, no zatiaľ sa to žiadnej expedícii nepodarilo. Čo teda ukrýva škótske jazero Loch Morar je doposiaľ zahalené rúškom tajomstva.

Autor: Recber

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme
Fakty o Chuckovi Norrisovi.
Otestovalo sa 4188 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čašník ponúka hosťovi: "Mám teľacie srdce, bravčovú pečeň, hovädzí jazyk, údené kolená, rybie prsty a volské oká..."
Hosť ho preruší: "Vaše problémy ma nezaujímajú, dal by som si guláš a pivo!"

 
Virtuálny barDomáca citrovodka Domáca citrovodka
  • 0,4 dl vodky
  • 0,2 dl citrónového sirupu
  • 1 vaječný bielok
  • ľad
 
Hra na dnes