ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

FAKTY X: Údajný vrah Kennedyho prehovoril: kto naozaj zabil amerického prezidenta?

28.4.2017 | Spektrum

V máji minulého roku bol z nápravného zariadenia Danville v americkom štáte Illinois prepustený James Files - veterán z vojny vo Vietname, ktorý v 60. rokoch minulého storočia začal pracovať pre mafiu ako nájomný vrah.

James Files od roku 1992 tvrdí, že to on je vrahom Johna Fitzgeralda Kennedyho a nie nastrčený osamelý strelec Lee Harvey Oswald, ktorý bol z atentátu na amerického prezidenta obvinený. Čo sa teda podľa Jamesa Filesa v osudný deň 22.11. 1963 vlastne odohralo?

Zabudnite na Oswalda, bola to len figúrka
V krátkosti si pripomeňme, čo sa v osudný novembrový deň podľa oficiálnej verzie vlastne stalo. John Fitzgerald Kennedy začal v piatok 22. novembra 1963 svoju predvolebnú kampaň v meste Dallas - v americkom štáte Texas. Keď auto Lincoln Continental, v ktorom sa viezol 35. prezident USA spolu so svojou manželkou Jackie, vošlo presne o 12:30 hod. na námestie Dealey Plaza, na prezidenta niekto vystrelil.

Guľka mu zasiahla krk a hneď na to sú vystrelené ešte ďalšie dve rany, ktoré amerického prezidenta trafia do hlavy a usmrtia. Správa o atentáte na Johna Fitzgerlada Kennedyho obletela celý svet a Amerika zostala v šoku. Začne sa okamžité vyšetrovanie a rýchle zostavený vyšetrovací tím, ktorý riadil Earl Warren, už o pár hodín z atentátu na prezidenta obviní amerického námorníka Lee Harveyho Oswalda.

Bývalý mafiánsky nájomný vrah James Files však hovorí, že v skutočnosti on zastrelil Kennedyho a Oswald bol len nastrčená figúrka a obetný baránok. V tom čase sa bránil aj sám Oswald, ktorý povedal: „Je to celé nezmysel, vôbec nechápem o čom im ide, zatkli ma len kvôli tomu, že som nejakú dobu žil v Sovietskom zväze. Chcú ma obetovať ako baránka!" Dnes je už všeobecne známe, že dôkazy vyšetrovateľov boli a dodnes sú veľmi chabé, takže komu teda veriť?

Spojila sa CIA s mafiou?
V roku 1992 sa na stopu Jamesa Filesa dostal nezávislý vyšetrovateľ Joe West, ktorý na tohto nájomného vraha dostal tip od anonymného zdroja z FBI. V tom čase bol totiž James Files už v illinoiskom väzení v Stateville v Crest Hill (až neskôr bol premiestnený) za pokus o vraždu dvoch policajtov. Joe West sa s ním v tomto väzení stretol, spriatelil sa s ním a Files začal hovoriť aj o atentáte na Kennedyho.

V západnej časti dallaského námestia Dealey Plaza sa nachádza malý trávnatý pahorok, ktorý je vyšetrovateľom aj dokumentaristom všeobecne známy. A práve z toho pahorku mal údajne James Files na amerického prezidenta strieľať, keď sa o tom zmienil takto: „Vybral som si trávnatú plochu a predstieral, že som robotník. Mieril som prezidentovi na oko. Stlačil som spúšť, a potom som bez povšimnutia odišiel."

Podľa Filesa bol druhým atentátnikom mafián Charles Nicoletti, ktorý strieľal z texaského knižného veľkoskladu, odkiaľ mal podľa oficiálnej verzie strieľať Lee Harvey Oswald. James Files o Oswaldovi povedal: „V skutočnosti v ten deň nevypálil ani jednu strelu. Z vraždy prezidenta bol obvinený, ale zomrel skôr, než mohol byť odsúdený."

Oswalda totiž 24. novembra 1963, keď mal byť prevezený do Dallaskej okresnej väznice, zastrelil majiteľ nočného dallaského klubu Jack Ruby, keď sa dostal do jeho tesnej blízkosti. Jack Ruby sa neskôr vyjadril, že nechcel vidieť, ako sa prezidentova manželka Jackie Kennedyová pri súdnom procese trápi.

O jeho slovách mnohí pochybujú, pretože ako bolo známe, Jack Ruby bol podozrievaný z napojenia na mafiu, alebo dokonca priamo na CIA, ktorá ho mala k tejto vražde využiť.

Files dnes už úplne otvorene hovorí o tom, že „Kennedyho nechala zabiť CIA spolu s mafiou a tom nemôže byť pochýb". Vyšetrovateľovi Westovi totiž Files povedal, že on ako veterán vojny vo Vietname sa podieľal na trénovaní amerických vojakov na inváziu do Zátoky svíň v roku 1961, ktorej cieľom malo byť zvrhnutie vlády kubánskeho prezidenta Fidela Castra. Celá operácia sa však skončila veľkým fiaskom a Kennedy z toho obvinil práve CIA, kedy dokonca uvažoval aj o jej zrušení.

Files bol v tom čase z americkej armády prepustený a v Chicagu sa stal pravou rukou mafiána Charlesa Nicollettiho, ktorý pracoval pre mafiánskeho bossa Sama Giancana. Files tiež Westovi povedal? „Ľudia zo CIA zavolali mafiánom, aby pre nich Kennedyho odstránili. Úlohou som bol poverený ja a spoločne so mnou toho dňa na prezidenta strieľal aj Nicoletti."

James Files bol z väzenia prepustený v máji 2016 a stále o sebe tvrdí, že to on zabil amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Jeho tvrdeniam však nikto z FBI, CIA a ďalších amerických úradov neverí a jeho slová označujú len za lacné konšpirácie. Ešte pred prepustením na to upozorňovala aj CIA, že tieto teórie bude James Files aj naďalej šíriť.

Jeho verziu však nemôže nikto potvrdiť, pretože Charles Nicoletti zomrel v roku 1977 a Sam Giancana zomrel v roku 1975. Nikto iný sa k verzii Jamesa Filesa neprikláňa a významné americké médiá jeho tvrdenia neustále ignorujú.

Aká je vlastne skutočná pravda sa zrejme tak skoro nedozvieme, pretože všetky dokumenty o atentáte na Kennedyho majú byť kompletne odtajnené až v roku 2029. Možno... V súčasnosti tak môžeme o tom, kto vlastne amerického prezidenta Kennedyho zastrelil, aj naďalej len špekulovať alebo konšpirovať.

Autor: Recber

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čašník ponúka hosťovi: "Mám teľacie srdce, bravčovú pečeň, hovädzí jazyk, údené kolená, rybie prsty a volské oká..."
Hosť ho preruší: "Vaše problémy ma nezaujímajú, dal by som si guláš a pivo!"

 
Virtuálny barDomáca citrovodka Domáca citrovodka
  • 0,4 dl vodky
  • 0,2 dl citrónového sirupu
  • 1 vaječný bielok
  • ľad
 
Hra na dnes