ATLAS.SK: Nedeľa, 20.8.2017
meniny má Anabela
   

FAKTY X: Turínske plátno - podvrh storočia?!

29.10.2015 | Spektrum

Turínske plátno je veľmi drahocenná náboženská relikvia, do ktorej bol údajne po ukrižovaní zabalený sám Ježiš Kristus. O pravosť tejto kresťanskej relikvie sa však vedú dlhoročné spory, a dnes nevie nikto povedať, kto v ňom vlastne bol zabalený. Podľa niektorých to totiž môže byť veľmi podarený falzifikát.

Popiera Biblia existenciu plátna?
Nájsť dôveryhodnú zmienku o existencii plátna, do ktorého bol údajne zabalený Ježiš Kristus skôr ako okolo roku 1355 nie je možné. Prvou takouto zmienkou je až Memorandum z roku 1355, v ktorom biskup z Troyes Pierre d´Arcis hovorí o existencii Ježišovho pohrebného rúcha. Vtedy totiž plátno bolo objavené v chráme Panny Márie vo francúzskej obci Lirey. Historici preto hľadali zmienku o plátne aj v Biblii, tá však podľa všetkého existenciu samotného plátna popiera. Biblia totiž hovorí o tom, že mŕtveho Spasiteľa si u rímskeho prefekta Piláta Pontského vyžiadal tajný Ježišov učeník Jozef z Arimatie, ktorý ho spoločne s Nikodémom sňal z kríža.

Evanjelista Ján o tom píše toto: „...vzali telo Ježišove, a obvinuli ho plachtami s tými vonnými vecami, ako je obyčaj u Židov pri pochovávaní...“ Z toho teda vyplýva, že nešlo o jedno plátno, ale o niekoľko plátien, k čomu sa prikláňajú aj odborníci na Bibliu. Biblický text totiž jasne hovorí o jednotlivých kusoch látky, nie o jednom. Jasne totiž bolo uvedené, že Ježišove telo bolo zavinuté do kusov látky  s vonnými esenciami. Otázne preto je, koho obraz to je na plátne vytlačený, ak to nie je Ježiš Kristus.

Odkiaľ plátno pochádza?
Toto je zásadná otázka, ktorou sa zaoberali historici z celého sveta. Stopy Turínskeho plátna sa totiž dajú sledovať až do Eddesy, čo je dnešné mesto Urfa. Legenda hovorí, že v eddeskej bazilike Matky božej bol uchovávaný obraz Ježišovej tváre, takzvaný Mandylion, ktorý vraj vyliečil kráľa Abgara V. Ukkamu. A práve o tomto sa zmieňuje anglický spisovateľ Ian Wilson, ktorý zasvätil život hľadaniu pravdy o Turínskom plátne. Wilson si myslí, že Mandylion je vlastne Turínskym plátnom, ktoré bolo v chráme zložené tak, že bolo vidieť len Ježišovu tvár.

Podľa Wilsona sa potom posvätná relikvia z Eddesy, tiež sa jej hovorilo edeský plášť, dostala do Konštantínopola, kde vystavovali len Ježišovu tvár.  V roku 1204 však Konštantínopol dobyli križiaci, a plátno sa tak dostalo do rúk templárom, ktorí ho mali dopraviť k pápežovi. Ich loď však bola prepadnutá janovskými pirátmi, a tak relikvia na nejaký čas mizne.

Koncom 13. storočia sa objavuje svedectvo francúzskeho boháča Arnauta Sabatiera, ktorý tvrdil, že ho aj naďalej vlastnia templári. Sabatier totiž popísal prijímací templársky rituál: „Plátno s matným otlačkom postavy muža a jeho nohy trikrát pobozkajú“. Mohlo to byť teda Turínske plátno?

Poniektorí historici si totiž myslia, že do plátna nebol zabalený Ježiš Kristus, ale veľmajster templárov Jacques de Molay, ktorý bol pri väznení francúzskym kráľom Filipom IV. Pekným, údajne rovnako mučený ako Ježiš Kristus. Navyše tvár na Turínskom plátne sa nápadne podobá na tvár de Molaya.

Plátno v Turíne
Plátno s údajnou tvárou Ježiša Krista bolo od roku 1355 uchovávané v obci Lirey, kde dal veľmajster templárov Geoffroy de Charney vybudovať kostol. Relikvia tu zostala až do roku 1453, kedy ju kúpil savojský vojvodca Ľudovít I., a náboženská relikvia sa tak dostala do zámockej kaplnky v Chambéry.

Kaplnku v roku 1532 postihol veľký požiar, kedy posvätná relikvia takmer zhorela, no na poslednú chvíľu sa ju podarilo zachrániť sestrám klariskám, ktoré plátno čiastočne opravili, a nové kusy látky prifarbili. Tieto opravené miesta sú však na Turísnkom plátne vidieť aj dnes. Plátno sa niekoľkokrát sťahovalo, až v roku 1694 natrvalo zakotvilo v turínskej katedrále. Taliansky kráľ Umberto II. ju pred svojou smrťou venoval cirkvi, ktorá ju od tej doby výhradne vlastní.

Na Turínskom plátne sa robili rôzne výskumy a analýzy. Niektoré z nich potvrdzujú pravosť plátna, iné ju vyvracajú. V roku 1973 napríklad belgický profesor Gilbert Raes na základe rozboru látky tvrdí, že rúcho je tkané metódou, ktorá bola používaná na začiatku nášho letopočtu. V roku 1975 švajčiarsky doktor Max Frei dokončil expertízu, ktorá potvrdila prítomnosť peľov z oblasti Palestíny.

Naopak v roku 1988 tri nezávislé laboratóriá v USA, Švajčiarsku a Veľkej Británii urobili testy rádiokarbónovou metódou, ktorá vznik plátna datovala do obdobia medzi rokmi 1260 až 1390. Tento výskum však bol neskôr spochybnený tvrdením, že testom bola podrobená len stredoveká záplata.

Nikto dnes teda nevie povedať, kto bol vlastne v plátne zabalený, no všetci veriaci kresťania veria, že na plátne je jednoznačne otlačené telo a tvár Ježiša Krista. No a cirkev nepovažuje vierohodnosť Turínskeho plátna za podstatnú, pre nich je dôležité to, že Ježiš Kristus bol Spasiteľom, ktorý vstal z mŕtvych, nie v čom bol po ukrižovaní zabalený. Turínske plátno tak navždy asi zostane zahalené rúškom tajomstva.

Autor: Recber

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ide Japonec do krčmy a hovorí: čin čon chang chun kofola
Krčmárka mu odpovie: 2 litre v plastovej fľaši čoho?

 
Virtuálny barBrandy Sour Brandy Sour
  • 6 cl brandy
  • 3 cl citrónovej šťavy
  • 1/2 lyžičky cukru
  • koktailová čerešňa a pomaranč na ozdobenie
 
Hra na dnes