Warning: DOMDocument::xinclude(): I/O warning : failed to load external entity "/storage/www/vhosts/frontend/magazin2016-web/data/articles/annotations/890897.xml" in /storage/www/vhosts/frontend/magazin2016-web/src/engine/classes.php5 on line 659

Warning: DOMDocument::xinclude(): could not load /storage/www/vhosts/frontend/magazin2016-web/data/articles/annotations/890897.xml, and no fallback was found in /storage/www/vhosts/frontend/magazin2016-web/src/engine/classes.php5 on line 659
FAKTY X: Staroveký artefakt - pochádza z čias Atlantídy? | Magazín.sk
 

ATLAS.SK: Štvrtok, 17.8.2017
meniny má Milica
   

FAKTY X: Staroveký artefakt - pochádza z čias Atlantídy?

3.4.2014 | Spektrum

Atlantída fascinovala ľudí od nepamäti, no ešte stále nikto nevie povedať, či tento legendárny ostrov skutočne existoval alebo si ho len vymyslel grécky filozof Platón, ktorý sa o ňom zmienil ako prvý. Britský profesor Winwood však prišiel pred pár rokmi s dôkazom, ktorý by mal potvrdiť existenciu Atlantídy. Mnohí si však myslia, že ide len o šikovný podvod.

Staroveký medailón
Ešte v roku 2003 obletela svet horúca, no nepotvrdená správa, že v Egypte na jednom z archeologických nálezísk našiel britský profesor Winwood malý medailón, ktorý by mal podľa neho údajne potvrdiť existenciu Atlantídy. Kontroverzný medailón má tvar disku s priemerom desať centimetrov, a na jednej strane má priehľadné viečko. Viečko síce vyzerá ako sklo, ale ako profesor Winwood hovorí, je zhotovené z nejakého druhu tvrdeného krištáľu. Okolo viečka je vyrytých osem neznámych symbolov, a podobné obrazce sa nachádzajú na zadnej strane, ale aj vo vnútri medailónu. Britský profesor, ktorý sa zaoberá starovekým písmom tvrdí, že symboly nepochádzajú zo žiadnej známej kultúry. Symboly, ktoré sa na medailóne nachádzajú sú podľa neho podstatne staršie ako najstaršie známe védske písmo, ktoré bolo objavené v Pakistane, a odborníkmi bolo zaradené do doby pred viac ako 5500 rokmi. Profesor Winwood si preto myslí, že artefakt, ktorý našiel je starý viac ako 13 000 rokov. Medailón bol vo vnútri malého zapečateného puzdra z čierneho granitu, a spolu s medailónom sa našiel aj ďalší materiál, ktorý bol vyrobený medzi rokmi 11 000 až 11 500 pred naším letopočtom. Profesor si podľa týchto, ale aj ďalších dôkazov, ktoré sa s medailónom spájajú, myslí, že by mohol pochádzať z čias Atlantídy.

Čo medailón zobrazuje?
Medailón má pod viečkom zlaté špirálovité drôty, na ktorých sú ozdoby v tvare kríža. Podľa britského profesora majú špirály symbolizovať pohyb nebeských telies, a kríže majú predstavovať dráhy planét obiehajúcich okolo obrovskej modrej hviezdy v strede. Profesor Winwood sa domnieva, že medailón má pred niečím varovať budúce generácie. Ako povedal: „zdá sa, že druhá hviezda od stredu a siedma hviezda na vrchole kríža sa chystajú vstúpiť do nejakého energetického poľa. Pokiaľ jedna z týchto hviezd predstavuje naše Slnko, potom sa domnievam, že posolstvo je varovaním pred tým, čo v blízkej budúcnosti ovplyvní našu planétu a celú slnečnú sústavu." Môže teda medailón predstavovať akúsi galaktickú mapu oblohy?

O starovekom medailóne sa nikto ďalší z archeologickej obce nevyjadril, a stále je okolo tohto artefaktu nejako podozrivo ticho už niekoľko rokov. Archeologickí nadšenci si preto myslia, že buď tento staroveký artefakt nezapadal do zaužívanej histórie, a preto sa o ňom nehovorí alebo sa jedná len o šikovný podvod, s ktorým sa chcel britský profesor Winwood zviditeľniť. Dopátrať sa k ďalším informáciám o tom, kto a kedy tento medailón skúmal, a aké sú závery odborníkov je totižto takmer nemožné.

Autor: Recber

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Mladý muž príde do pekárne a pýta sa:
"Slečna, koľko u vás stojí biely chlieb?"
"Určite nie viac ako týždeň."

 
Virtuálny barKáva Fiery Káva Fiery
  • 6 klinčekov
  • pol tyčinky škorice
  • citrónová a pomarančová kôra
  • 1dl rumu
  • 1dl koňaku
  • kryštálový cukor
  • 4dl horúcej čiernej kávy
 
Hra na dnes