ATLAS.SK: Sobota, 19.8.2017
meniny má Lýdia
   

FAKTY X: Skutočný strašidelný zábavný park - strašia v ňom duchovia Indiánov?

11.1.2017 | Spektrum

Keď začali bieli osadníci z Európy prúdiť na dnešné územie Spojených štátov a bez akýchkoľvek zábran si privlastňovali aj posvätnú pôdu, ktorá dovtedy patrila pôvodným obyvateľom Ameriky, netušili, že na niektorých takýchto indiánskych miestach sa to môže obrátiť proti nim.

Práve toto sa stalo aj prvým osadníkom v dnešnej Západnej Virgínii. Postaviť si totiž usadlosť na indiánskom pohrebisku, na ktorom neskôr vznikol zábavný park, sa veľmi nevypláca.

Posvätné miesto Indiánov

K jazeru Shawnee, ktoré sa rozprestiera v Západnej Virgínii, prišli v roku 1775 prví bieli osadníci. Boli nimi Mitchell Clay so svojou ženou Phoebe Belcher a ich tri deti - Ezekiel, Tabitha a Bartley. Rodina si svoju usadlosť začala budovať priamo na posvätnej pôde indiánskeho kmeňa Šavanov, kde boli pochovaní ich predkovia.

FAKTY X: Záhadné zmiznutie lietadla: po únoscovi sa zľahla zem

Indiáni s tým nesúhlasili, a Mitchella Claya odhovárali od tohto znesvätenia ich pôdy, a žiadali ho, aby si dom postavil na inom mieste. Clay s tým však nesúhlasil a Šavanov ignoroval. Svojej rodine tak podpísal ortieľ smrti. V auguste roku 1783 zobrali Indiáni spravodlivosť do svojich rúk, a keď odišiel Mitchell Clay na lov, zaútočili na pozemok jeho rodiny.

Najmladšieho člena rodiny Bartleyho oskalpovali a potom zabili, dcéru Tabithu ubodali a najstaršieho syna Ezechiela odvliekli a neskôr rituálne upálili. Keď sa otec rodiny vrátil z lovu a našiel svoje deti mŕtve, s ďalšími osadníkmi ich bol pomstiť a pri krvavej odplate zabili niekoľko Šavanov. Mitchell Clay potom z usadlosti navždy odišiel. Na posvätné miesto Indiánov sa až do roku 1926 nikto neodvážil prísť.

FAKTY X: Mýtickí upíri zo Srbska: ľudia sa ich boja dodnes

Nebezpečný zábavný park

V roku 1926 odkúpil pozemok, na ktorom ešte stála rozpadnutá usadlosť, podnikateľ Conley T. Snidow, ktorý sa tu rozhodol vybudovať zábavný park, pretože do tejto oblasti sa hrnuli zástupy baníkov aj s rodinami. Od zámeru vybudovania zábavného parku ho neodradili ani nálezy kostrových pozostatkov Indiánov, ktoré boli pri stavbe vykopané. Archeológovia, ktorí boli na miesto privolaní, našli až 3000 pochovaných Indiánov.

Zábavný park až do roku 1950 celkom dobre prosperoval, no všetko sa obrátilo po prvom nešťastnom úmrtí. Dievčatko, ktoré sa hralo pri detskom kolotoči, prešlo cúvajúce nákladné auto. Pripísalo sa to nešťastnej náhode, no onedlho sa tu odohrala ďalšia tragédia, keď jeden muž bez akejkoľvek príčiny sám vyskočil z ruského kolesa v momente, keď bol najvyššie.

Do roku 1966 si zábavný park pripísal ďalšie štyri obete. Tým posledným bol jedenásťročný chlapec, ktorý sa utopil v tunajšom malom jazierku. Po tomto incidente bol celý park uzatvorený.

Až v roku 1985 sa ho pokúsil obnoviť Gaylord White, no nebol úspešný, pretože ľudia poznali históriu prvého zábavného parku a odmietli ho navštevovať. Od zatvorenia prvého parku až do jeho obnovenia v roku 1985 si totiž tunajší ľudia medzi sebou rozprávali o tomto mieste desivé historky.

Mali sa tu zjavovať rôzne prízraky, bolo tu počuť tajomné hlasy a celé miesto na ľudí, ktorí sa tu zdržovali, pôsobilo veľmi skľučujúco. Keď do novootvoreného parku nechceli ľudia chodiť, Gaylord White bol nútený ho uzatvoriť. V médiách sa začalo písať o tom, že v zábavnom parku skutočne straší a od tej doby ho začali navštevovať lovci duchov.

Domov pre paranormálne javyRôzni lovci duchov, ktorí park dlhé roky navštevovali, potvrdili, že v parku sa skutočne dejú nevysvetliteľné javy a stretnúť tu prízrak nie je nič neobvyklé. Okrem duchov Indiánov tu boli zaznamenané aj prízraky ľudí, ktorí zomreli v zábavnom parku.

Je napríklad vidieť ako niekto skáče z ruského kolesa a podľa amerického lovca záhad Brenta Swancera je pri detskom kolotoči vídavať aj ducha dievčatka v ružových šatách. Malo by to byť práve to dievča, ktoré zabilo cúvajúce nákladné auto, pretože aj podľa vyšetrovacej správy z roku 1950 malo toto dievčatko na sebe ružové šaty.

Lovci duchov tu však zaznamenali aj zvuky tzv. EVP, čo je vlastne fenomén elektronického hlasu, kedy sú mikrofónmi zachytené zvuky, ktoré ľudské ucho nedokáže zachytiť, no v elektronickej nahrávke sú už tieto zvuky počuť. Takto sa podarilo v parku nahrať smiech detí, podivný indiánsky spev, rôzne výkriky, ale aj hlasy detí a dospelých.

Zábavný park pri jazere Shawnee blízko mesta Mercer County je nielen podľa lovcov duchov, ale i podľa miestnych obyvateľov veľmi strašidelným miestom, kde je doslova cítiť nevysvetliteľná úzkosť. Chránia si stále toto posvätné miesto duše Indiánov alebo všetky úmrtia, ktoré sa tu stali boli len dielom náhody?

Autor: Recber

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Počúvajte, pán Kapusta" hovorí riaditeľ zamestnancovi, "nikdy by som si vás nedovolil budiť, keby to nebolo dôležité, ale ste prepustený!"

 
Virtuálny barMojito Grapefruitové Mojito Grapefruitové
  • 4 cl bieleho rumu
  • 1/8 ks grapefruitu
  • 7-10 mätových lístkov
  • 2 lyžičky trstinového cukru
  • 1/2 limetky
  • sóda
 
Hra na dnes