Warning: DOMDocument::xinclude(): I/O warning : failed to load external entity "/storage/www/vhosts/frontend/magazin2016-web/data/articles/annotations/890897.xml" in /storage/www/vhosts/frontend/magazin2016-web/src/engine/classes.php5 on line 659

Warning: DOMDocument::xinclude(): could not load /storage/www/vhosts/frontend/magazin2016-web/data/articles/annotations/890897.xml, and no fallback was found in /storage/www/vhosts/frontend/magazin2016-web/src/engine/classes.php5 on line 659
FAKTY X: Ruský Roswell: Sledovali desiatky ľudí mimozemské teleso? | Magazín.sk
 

ATLAS.SK: Štvrtok, 17.8.2017
meniny má Milica
   

FAKTY X: Ruský Roswell: Sledovali desiatky ľudí mimozemské teleso?

4.2.2016 | Spektrum

Nielen Američania, ale aj Rusi sa môžu pochváliť svojim Roswellom. Tak ako v mestečku Roswell v Novom Mexiku kde v roku 1947 údajne spadol mimozemský lietajúci objekt, niečo podobné sa stalo aj v roku 1986 v ruskom mestečku Dalnegorsk na Ďalekom východe.

Vtedy tu na horu Izvestkovanja dopadol neznámy guľovitý objekt, ktorý po sebe zanechal veľa podivných artefaktov. Čo sa tu odohralo, a aké nálezy vedcov šokovali?

Neznámy guľovitý objekt
K udalosti, ktorá sa zapísala do dejín ufológie, došlo 29. januára roku 1986 okolo 20. hodiny miestneho času, kedy sa nad mestom Dalnegorsk, ktoré sa nachádza v ruskej Prímorskej oblasti asi 500 kilometrov od Vladivostoku, zjavila žiariaca guľa. Podľa svedkov, ktorí guľu videli, sa s určitosťou nejednalo o meteorit, pretože ten by letel priamo k zemi, no ohnivá guľa sa pohybovala vodorovne so zemou.

Ohnivá guľa napokon narazila do vrcholku hory Izvestkovanja vysokej 611 metrov nad morom, kde aj podivne explodovala. Po náraze totiž celé okolie ožiaril intenzívny svetelný záblesk, a po niekoľkých sekundách nasledoval ešte ďalší, kedy z miesta dopadu vyšľahol aj obrovský plameň, ktorý tam žiaril asi hodinu.

Zvláštnemu kozmickému úkazu sa prizeralo veľa obyvateľov Dalnegorsku, ktorí nemali ani tušenia, čo sa na vrcholku hory vlastne odohralo. Až po troch dňoch od tohto incidentu na vrchol hory Izvestkovanja ako prvá dorazila vedecká expedícia ruskej Akadémie vied, ktorú viedol Valerij Dvuzhilny.

Podivné miesto dopadu
Ruskí vedci po príchode na horu Izvestkovanja zistili, že miesto dopadu neznámeho objektu bolo v nadmorskej výške 608 metrov, teda takmer na vrcholku hory. V okolí miesta dopadu však vedci predpokladali výrazne poškodený terén, no nič také nenašli. Objavili len spálené miesto dopadu, v okolí ktorého stáli nepoškodené stromy a kry.

Ďalšou záhadou bol objav menšej plošinky, kde nebol vôbec sneh, napriek tomu, že celá hora bola pokrytá snehom. Na tejto plošinke bez snehu rástla tráva, na ktorej sa nachádzal popol. Ako však ukázali analýzy v laboratóriu, popol musel vzniknúť spálením nejakého biologického materiálu, na ktorý však musela pôsobiť teplota najmenej 1200°C.

Záhadou preto bolo to, prečo tráva pokrytá týmto popolom nebola vôbec poškodená. Na mieste dopadu však vedci našli ešte ďalšie nevysvetliteľné útvary, ktoré neskôr zamotali hlavy celému vedeckému svetu.

Mimozemské útvary a materiály?
V mieste dopadu našla ruská expedícia malé spálené guľôčky, ktoré analyzovali ruské výskumné ústavy v Petrohrade, v Kyjeve, v Irkutsku, v Chabarovsku, v Moskve, na Kamčatke a v Tokiu. Guľôčky sa skladali z troch rôznych skupín. V prvej skupine boli guľôčky zo zliatiny vzácnych kovov - prazeodýmu, ytria, lantánu a zirkónia. V druhej skupine boli guľôčky zo zliatiny hliníku, mangánu, niklu a železa, a v tretej zase guľôčky zo zliatiny kobaltu, volfrámu a železa.

Najväčšou záhadou však bol nález čiernej hmoty, ktorý pripomínal asfalt. Elektrónový mikroskop totiž odhalil, že povrch tejto hmoty má sieťovú štruktúru, ktorá sa skladala z pravidelných radov zlatých žiliek, ktoré boli opletené kremíkovými vláknami. Vlákna však mali hrúbku len 17 mikrometrov, čo je niekoľkonásobnej menej ako ľudský vlas, ktorý má hrúbku v priemere od 42 až 95 mikrometrov.

Podľa vedcov je absolútne vylúčené, aby niečo takéto vzniklo prírodnou cestou. Vzhľad a zloženie tejto štruktúry však nebolo to najpodivnejšie. Vedci totiž odhalili až neuveriteľné vlastnosti tejto sieťovej štruktúry. Tá sa totiž nedala rozpustiť ani v silných kyselinách, na vzduchu vydržala teplotu viac ako 900°C a vo vákuu viac ako 3000°C! Pri okolitej teplote sa hmota chovala ako nevodič, pri miernom zahriatí ako polovodič, pri vyššom zahriatí ako vodič a v tekutom dusíku ako supravodič!

Vedcov však šokovalo aj zloženie hmoty, ktoré sa menilo podľa teploty. Hlavnou zložkou tejto veľmi zvláštnej hmoty bolo zlato, striebro a nikel, tieto prvky však pri zahriatí zmizli, a namiesto nich sa objavili volfrám, molybdén a sulfid berýlia. Vedci napokon chtiac-nechtiac museli skonštatovať, že hmota je jednoznačne mimozemského pôvodu, a nie je zatiaľ možné určiť k akému účelu bola vytvorená.

Záhadu neznámeho guľovitého objektu, ktorý dopadol na horu Izvestkovanja, sa dodnes nepodarilo vyriešiť, a ani súčasné pozemské technológie nie sú schopné vyrobiť materiál s takými neuveriteľnými vlastnosťami. Dopadol teda neďaleko mesta Dalnegorsk skutočne mimozemský objekt?

Autor: Recber

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Mladý muž príde do pekárne a pýta sa:
"Slečna, koľko u vás stojí biely chlieb?"
"Určite nie viac ako týždeň."

 
Virtuálny barKáva Fiery Káva Fiery
  • 6 klinčekov
  • pol tyčinky škorice
  • citrónová a pomarančová kôra
  • 1dl rumu
  • 1dl koňaku
  • kryštálový cukor
  • 4dl horúcej čiernej kávy
 
Hra na dnes